head

25.3.15

Otkrivamo-sastojci u prirodnoj kozmetici

PODSEĆANjE NA OSNOVU

OD VREMENA PISANJA OVOG TEKSTA, ASORTIMAN DIVA SASTOJAKA SE ZNATNO UVEĆAO I STALNO SE PROŠIRUJE, KAKO NOVIM PROIZVODIMA, TAKO I UPOTREBLJENIM SASTOJCIMA

Skoro da nema dana da ne pročitam ili saznam za nekog novog proizvođača prirodne kozmetike. To ne bi uopšte bilo loše da su oni stvarno poznavaoci i kozmetike i još važnije, hemije koja stoji iza kreiranja jednog kozmetičkog proizvoda. Ok, nisam ni ja hemičar, ali stalno učenje na ovu temu mi svaki dan donosi nova saznanja, koja mogu da primenjujem na onim preparatima koje i sama pravim. Prvo i osnovno, mora se tačno znati šta sve treba (mora) da sadrži jedna krema.
U uvodnom tekstu o prirodnoj kozmetici,(post na makedonskom Prirodna kozmetika- istina i zablude) pokušala sam na sažet i jasan način da dodrinem ovu tematiku i objasnim osnovna pravila.


Prirodan kremast piling za telo 'Sheer Velvet'
Dakle, malo je i milion puta da ponovim: nema kreme bez emulgatora i konzervansa. Ako postoji voda u preparatu, mora biti i ove dve druge komponente. Da li znate da sigurnost proizvoda ide dotle da čak i proizvodi koji nemaju vodu, poput kremastog pilinga za telo, takođe sadrže konzervans. Zašto, pitate se?
Zato, što piling, po svojoj prirodi, je proizvod koji stoji u kupatilu. Kada ga koristite, sigurno vam ruke neće biti suve, što znači da ćete korišćenjem uneti vodu u proizvod. Voda je ta koja sa sobom unosi i uzrok kvarenja celokupnog proizvoda.





Da li možete da napravite kremu bez vode? Možete i istina je, tad vam neće trebati konzervans. Ali nećete imati ni kremu, već puter (neki i puter nazivaju kremom). Voda je sastojak koji omogućava da korisne komponente ulja prodru u kožu, vodena faza iz kreme nosi hidratacijsku moć i zato nam voda treba.U suprotnom, morali biste da koristite vodu i mešavinu ulja kao dvokomponentnu mešavinu, tj. iz dve posebne faze. Pod terminom "voda" ne misli se samo na vodu, već i na sve satojke na vodenoj bazi. Hidrolati i cvetne vodice su takoće voda, aloja vera je vodeni sastojak, med se rastvara u vodi (inače će se vremenom odvojiti od ulja), razni biljni ekstrakti, glicerin -svi oni su u vodenoj fazi i kada pominjemo vodu u kozmetici i njeno delovanje, zaista nije važno koji od ovih sastojaka se nalazi tamo.


фото извор
Ako pak rešite da ipak imate pravu kremu, tada vam trebaju ulja, emulgator, koji će spojiti vodenu i uljanu fazu u homogenu smesu, i naravno, opet ću reći, konzervans, koji će štititi proizvod od kvarenja. Kvarenje proizvoda nije uvek nešto što ćete primetiti golim okom. Mikroorganizmi su nevidljlivi našem oku, ali ne znači da ih nema. Kako u svakodnevnom životu, tako i u kremi.
Na internetu postoji milion sajtova koji će vas "podučiti" kako da u kućnim uslovima napravite kremu. Ako vidite da nema emulgatora, nemojte ni pokušavati. Da biste videli da li sam u pravu, uzmite običan zejtin ili margarin, pomešajte ga sa vodom i umutite. Čak i ako uspete da dobijete homogenu smesu, ona će trajati pola sata, a potom će se voda i ulja razdvojiti.
Takođe, naći ćete i milion recepata sa malo "stručnijih" sajtova, koji će vam preporučiti i koji emulgator da koristite, ali vam neće reći da je neophodan i konzervans. Takvu kremu možete koristiti do nedelju dana i to ako je čuvate u frižideru. No, takve mešavine ne izlaze iz vaše kuhinje u svet. Drugim rečima, takve pripravke ne smete prodavati. Zapravo......., ne biste smeli.

ово се деси и са кремом без конзерванса



Ova fotografija je nastala pre neki dan, i to kao poručena.
Ovako izgleda flašica sa čistom (originalnom, mineralnom) vodom iz koje niko nije pio par dana.
Da li vidite crnu fleku na poklopcu? Poklopac je fino buđav i cela flašica je završila u đubretu. Kao što bi i bilo koja nezaštićena krema, tzv. prirodna bez konzervansa.
A ovo je čista voda!!! Šta li bi' zatekla da je, sem vode, bilo i drugih sastojaka???








KOMPLIKOVANA IMENA


Obično će vas savetovati "poznavaoci" prirodne kozmetike da pročitate listu sastojaka na kremi i ako naiđete na reči koje teško čitate, to je "siguran znak da krema nije prirodna". No, da li je to baš tako? Naravno da nije.
foto source
Na primer, kako vam zvuči "Cetearyl Olivate i Sorbitan Olivate", ili "Cetearyl wheat straw glycosides, cetearyl alcohol". Hmmm, alkohol sigurno ne zvuči dobro (ako niste znali, popularni glicerin je takođe alkohol). Oba ova primera su nazivi prirodnih emulgatora, a Cetearyl Alcohol je masni alkohol, koji se nalazi, pa.... skoro u svakom emulgatoru. Ako se i ne nalazi u samom emulgatoru, vrlo često je dodatna komponenta kremi. Zašto?
Pokušaću da ovde napravim neku listu, i to uglavnom onih sastojaka koje sama koristim, kao i nekih koje planiram da uvrstim. U planu su tekstovi o "izvikanim" sastojcima, a koji su zapravo sasvim bezazleni. Naravno, uvek morate imati u vidu opštu bezbednost sastojka, a ne indivudualnu reakciju ili preferenciju. Kao pojedinac, uvek možete biti osetljivi na ovu ili onu komponentu, čak i kad je najprirodnija i najčistija.


ŠTA JA KORISTIM



Da bi jedna krema odgovarala bilo kom tipu kože, postoje neki osnovni zahtevi koje treba da zadovolji, pre bilo kakvog suda o tome koliko odgovara našem tipu kože. Pošto sam sve proizvode pravila isključivo za sebe, sestru, prijatelje, imala sam najbolju motivaciju da napravim i najbolji (u okvirima mogućnosti) proizvod.
(EDIT: Danas, 5 meseci posle nastanka ovog teksta, mogu ponosno da tvrdim da kreme koje pravim su na nivou svetski poznatih brendova prirodne kozmetike, po svom izgledu, kvalitetu i sastojcima).
 Svaki sastojak koji bi naknadno nabavila i upotrebila, je dodat smišljeno i sa unapred određenom funkcijom. Kreme možete napraviti od samo par sastojaka (ulje, voda, emulgator, konzervans), ali taj kvalitet ne bi vam pružio očekivane rezultate. Dakle, pri formulisanju proizvoda, ja polazim od cilja. Kako ta krema treba da izgleda i šta da pruža. Šta očekujemo od kreme za lice? Dakle, ovo su polazna stanovišta.


  •  Da se lako nanosi. Niko ne voli da se svakodnevno bori sa teško mazivom kremom, koja vam "zapinje" pod prstima dok je nanosite.
  •  Da se upija. Ovo je posebno važno ako/kad se šminkate. Želite da vam ne ostavlja težak film na koži, koji će potom, pod šminkom, izbijati, praveći vam nelagodan osećaj
  • Da nema "sapunast" efekat. Ovaj efekat je kada krema ostavlja bele tragove pri mazanju, koji se sporo razmazuju i u jednom momentu pomislite da što više mažete, više ih ima. Morate dugo razmazivati da nestanu. Sigurna sam da ne želite da razmazujete pola sata. Neki emulgatori, kao i faktori za konzistenciju daju ovaj efekat, a kreme bez odgovarajućih sastojaka, koji će to ublažiti ili sprečiti, će vam dati upravo efekat sapuna. To nije nikakav funkcionalan nedostatak, pre praktičan. 

Kada smo ove zahteve zadovoljili, onda nam je važna i funkcionalnost kreme. Lično mislim da ako krema ne ispunjava gore navedene uslove, neće vam se dopasti, čak ni ako bi vam po svojim sastojcima odgovarala.
неке од крема из 'Diva Beauty Lab-a'



Evo nekih sirovina koje ja koristim,a naravno lista se stalno proširuje. U listu neću uvrstiti ulja, kojih je zaista mnogo, a takođe se i njihov broj umnožava.
Ulja će verovatno dobiti svoje posebno poglavlje, iako se o mnogim uljima već prilično zna.


EMULGATORI:



Kao što već znate, moje lično opredeljenje je da koristim prirodne emulgatore, kao i sve druge sastojke, koje stavljam u svoje kreme i losione, kad god je to moguće.
Dakle, lista mojih emulgatora izgleda ovako:

1. Olivem 1000, INCI: Cetearyl Olivate, Sorbitan Olivate
2. Xyliance, INCI: Cetearyl wheat straw, glycosides cetearyl alcohol
3. Phytocream 2000, INCI: Potassium Palmitoyl, Hydrolyzed Wheat Protein, Glyceryl Stearate, Cetearyl Alcohol
4. Montanov 68, INCI: Cetearyl Alcohol , Cetearyl Glucoside

Ovi emulgatori, ne samo što su prirodni i odobreni od strane sertifikacionih tela za upotrebu u prirodnoj kozmetici, već i sami poseduju sposobnost nege, omekšavanja i hidratacije kože. Spadaju u grupu modernih emulgatora, koji ne izazivaju iritaciju kože, pomažu penetraciju aktivnih sastojaka iz emulzije dublje kroz kožu, sprečavaju gubitak vlage kroz površinski sloj kože. Znači, ne samo što su neophodni, već su i korisni.
Pored ovih, postoji još čitav niz prirodnih emulgatora i često je jedan od bitnih kriterijuma pri odabiru- njihiva dostupnost.

MASNI ALKOHOLI:



Masni alkoholi su emolijensi, koemulgatori i zgusnjivači. Važni su za stabilnost emulizije. No, ne samo to. Nisu iritansi i odlično deluju na suvu kožu. Potiču od kokosovog ili nekog drugog ulja.
Ovde spadaju i najčešće se koriste: Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Behenyl Alcohol, Stearyl alcohol.
Skoro da nema kreme koja ne sadrži jedan ili više njih i uglavnom su sastavni deo emulgatora



HUMEKTANTI:



Ovo su ovalživači, ili "čuvari vlage" u našoj koži. Zapravo, da napravimo razliku između njih i okluziva.Humektanti uzimaju vlagu iz spoljne sredine i uvode je u kožu, dakle obezbeđuju novu vlagu, dok okluzivi čuvaju vlagu koju već imamo u koži, ne dajući joj da "pobegne".

Zašto ih želimo? Zato što je hidriranost kože prvi uslov za njen mladalački, svež i jedar izgled. Što više vlage u koži, to je ona zdravija, napetija, lepša. U ovu grupu spada dosta sastojaka.

Šta ja koristim? Evo nekih:
1. Natrijum-laktat (Sodium Lactate): ovo se koristi i kao infuzija u bolnicama (Hartmanov rastvor). Dobija se fermentacijom šećerne trske, krompira ili drugog povrća bogatog skrobom, pri čemu nastaje mlečna kiselina, koja se potom neutrališe. Inače, za negu kože, izvrstan humektant, koji "radi" i pošto se ispere.
2. Sorbitol - 'slatki' humektant, nastao iz voća i povrća. Takođe, utiče da koža izgleda glatko.
3. Glicerol (glicerin)- verovatno najpoznatiji i najkorišćeniji humektant. Pošto u većoj količini stvara osećaj lepljivosti, često se kombinuje sa drugim humektantima.
4. Pantenol - odličan humektant, a uz to i emolijens, koji se pri dodriru sa kožom pretvara u vitamin B.Ima sposobnost da prodre u dermis, a takođe pomaže drugim sastojcima da dopru do njega.



лосион за тело




EMOLIJENSI:



Emolijensi su supstance (hidrofilne ili lipofilne) koje omekšavaju kožu. Imaju sposobnost da čuvaju vodu u koži, a već sam napomenula koliko je važno da se vlaga zadržava u koži. Vrlo često su i humektanti.

Njihovo prisustvo omogućuje trenutno olakšanje zategnute, suve kože, čineći je mekom i hidriranom.


  • Gde se nalaze? U našim uljima i puterima, tj. u njihovim trigliceridima (to su oni lipofilni), ali i u supstancama kao alantoin, hidrosoli (hidrofilni). Trigliceridi, poput caprylic/capric triglyceride, se dobijaju esterifikacijom kokosovog ulja (estri su opisani malo niže), i kao neki drugi estri, imaju emolijentnu i regenerišuću funkciju. Sastav masnih kiselina u njima obnavlja površinu, vraćajući joj potrebnu vlagu. Takođe, ne izaziva preosetljivost i zato je pogodan i za najosetljiviju kožu. S druge strane, nije mastan, te je odličan i kod masne kože. Zatim, tu su i proteini svile, ovsa, pšenice, kukuruza, soje, itd.

Alantoin je jedna od najpoželjnijih supstanci u kremama i losionima, budući da pomaže oštećenoj koži da se regeneriše, kako od spolja, tako i iznutra. Alantoin je hipoalergen i koristi se za sve tipove kože.

Proteini svile obogaćuju svaki kozmetički preparat, čineći ga luksuznim. I to ne samo zbog imena. Proteini svile sadrže 18 amino kiselina i imaju sastav sličan ljudskoj koži, što ih čini idealnim izvorom sastojaka potrebnih koži. Pomažu održavanje vlage u koži i sprečavaju njeno sušenje. Čine kožu glatkom, ponašaju se kao da "zarobe" ulja sa površine, čineći pore manje vidljivim. Proteini svile imaju i antibakterijsko delovanje i odgovaraju svim tipovima kože. Proteini ovsa slično deluju.
Gde ih stavljamo? Pa otprilike svuda, poželjni su u svakom preparatu za negu kože. Nema tipa kože kome neće odgovarati. Izbor emolijenata će zavisiti od tipa preparata, kao i od tipa kože.

Šta ja koristim?
Pored alantoina, koji je u svim emulzijama koje pravim, sada su mi na raspolaganju i ovi, pravi luksuzni i fantastični sastojci- proteini svile, kao i proteini ovsa - YAY

VITAMINI:



Vitamini, kao i provitamini su sve pristuniji u proizvodima za negu kože. Tu spadaju vitamini  A,B, C, D, E i drugi.
Vitamini su moćni saveznici u nezi kože, održavanju mladalačkog izgleda i poboljšanju njenog tonusa. Takođe, a možda i još značajnije, pokazuju fantastične rezultate u anti-age preparativi. Već i mala deca znaju koristi vitamina, kao i njihove antioksidativne moći i zaista su dobrodošli sastojci, kako u ishrani, tako i nezi.

Nezgoda sa vitaminima je u tome što su vrlo nestabilni i sa prvim otvaranjem teglice, oni počinju da oksidiraju. Uz prisustvo vazduha i svetlosti, oni jednostavno nestaju iz vaše kreme. Alternativa vitaminima su njihovi estri, koji su stabilnija forma.
O vitaminima ću objaviti poseban tekst.


DRUGI SASTOJCI:

  •  Hidrosoli (hidrolati, floralne vodice) su nus proizvodi proizvodnje etarskih ulja i imaju sva svojstva etarskog ulja od kog potiču, samo u razblaženoj formi. Daju mirisnu notu praparatima, a i menjaju deo vode iz kreme. 
  •  Etarska ulja- raznovrsna etarska ulja se koriste zbog svojih terapeutskih svojstava, kao i zbog mirisa. Kako primećujem kod raznih proizvođača, postoji praksa da se mirisne komponente vrlo sumnjivo i diskutabilno deklarišu. Nekad, skroz pogrešno. Za vašu informaciju ne postoje etarska ulja voća , sem citrusa, gde se ekstrakcija vrši iz kore. Malina, kupina, jagoda, jabuka, kruška, itd- ako vidite negde ova "etarska ulja", znajte da vas lažu. Ne postoje etarska ulja ni iz biljaka punih vode: aloja, krastavac, lubenica....šta god vam padne na pamet. Etarska ulja se na deklaraciji ne označavaju tako, ne postoji Lavander essential oil, postoji samo Lavandula Officinalis (Lavender) Oil. Proizvođač može negde na etiketi označiti da je u pitanju etarsko ulje i to se čini, pre svega zbog potrošača. Obično ćete na dnu etikete videti: Limonene, Citral, Geraniol, Linalool, itd, - to su sve konstituenti etarskih ulja. Na deklaraciji se označavaju zbog toga što su alergeni. No, ako ih vidite, a ne vidite ime samog ulja, to znači da je proizvođač koristio kombinaciju etarskih ulja, kojih ima manje od 1%. U ovom slučaju, ova kobinacija etarskih ulja se jednostgavno deklariše kao 'perfume'.  Dalje, primećujem da se etarska ulja koriste, kako se kome svidi miris. Kao da autori takvih mazalica nisu svesni (a možda i nisu) da su etarska ulja zapravo otrovi, ako se ne koriste pravilno. Npr. vrlo često vidim citrusna etarska ulja u proizvodima koji se, po svojoj prirodi koriste (i) danju. Pretpostavljam da ne znaju da su citrusna etarska ulja fotosenzitivna, tj. fototoksična i da vam mogu naneti opekotine. Poznajem osobu koja je imala prave opekotine na usnama,posle korišćenja balzama ѕa usta sa etarskim uljem narandže. Od citrusnih etarskih ulja, jedino je mandarina bezbedna, mada po nekim izvorima i neke njene vrste su fotosenzitivne. Ovo je samo jedan primer nepravilnog korišćenja etarskih ulja. 
  • Zgušnjivači, davaoci konzistencije: to su obično "gums", tj. gume, kad govorimo o prirodnoj kozmetici. Xanthan Gum, Guar Gum, Cellulose gum, Sclerotium Gum su neki od njih. Koriste se samostalno ili se kombinuju. 
  • Estri: neiritirajući i vrlo korisni, posebno za suvu kožu. Uglavnom se dobijaju reakcijom triglicerida i alkohola. Zašto se koriste? Ulja i puteri koji se koriste u prirodnoj kozmetici daju ponekad osećaj težine na licu. Koliko god da nam se sviđaju neka ulja, možda ćete osetiti da su vam preteška. Tu na scenu stupaju estri. Pošto jako želimo benefite iz ulja, čak i kad su nam premasna, dodaćemo malo estra (npr. Isopropyl Myristate, Isopropyl Palmitate, Caprylic/Capric Trygliceride, Coco Caprylate i Coco Caprylate Caprate), koji će uspešno smanjiti osećaj masnoće na koži. Tako će i oni sa masnijom ili mešovitom kožom moći da uživaju u benefitima ulja iz kreme. 
  • Pojačivači apsorpcije: Pored pomenutog triglicerida Caprylic/Capric Trygliceride i estra Coco Caprylate, tu su i drugi (uglavnom estri i ugljenovodonici): Dodecane, Isoprpyl Myristate, Coco caprylate/caprate, Dicaprylyl carbonate. Kao što im ime govori, tu su da pojačavajući apsorpciju, stvore suv osećaj na koži. Po svojoj funkcionalnosti, različite vrste se koriste za različite namene, jer svaki ponaosob ima različitu moć apsorpcije, kao i komedogenosti. Dok za suvu kožu uglavnom ne koristimo one sa većom moći apsorbovanja, za masnu želimo da nam se krema što pre upije i ne ostavi mastan osećaj na licu. Pojačivači apsorpcije imaju i sposobnost da ubzaju apsorpciju svih aktivnih materija iz kreme, kao i da daju svilen, baršunast, gladak osećaj na koži.
Šta ja koristim?
  U Diva kozmetici, prisutni su skoro svi, zavisno od namene kreme. Neki od njih su prirodna zamena za silikone. Silikoni inače, daju onaj mazan, svilenakst osećaj na koži, a njihova prirodna zamena vrlo uspešno kopira taj efekat (iako, da se razumemo, ne postoji prirodna zamena sa efektom identičnim koji daju silikoni). Da li su neophodni? Ne! I pored toga što je moguće napraviti kremu bez njih, ipak će njihovo korišćenje dati jedan finiji, luksuzniji i prijatniji osećaj. Osim toga, pomoći će da se aktivne supstance lakše nađu tamo gde treba.

"COSMECEUTICALS"




Kovanica nastala od dve reči: cosmetic i pharmaceutical, a opisuje kozmetičke proizvode koji imaju "farmaceutske" efekte. To su aktivne supstance koje dodajemo radi dobijanja konkretnog benefita, a najčešće su tzv. anti-agekomponente. Tu spadaju razni vitamini, sastojci za neki ciljani efekat (uticaj na akne, na regenraciju kože posle sunčanja, na izbeljivanje itd. Najpoznatiji među njima su možda: koenzim Q10, hijaluronska kiselina i kolagen. Sa svim ovim sastojcima ćete sigurno imati benefite, no nikad ne očekujte čudo.

Koenzim Q10 - skoro fantastično zvuče reklame koje reklamiraju proizvode sa ovim enzimom.
Postoje neke studije po kojima topikalna primena koenzima Q10 može pomoći smanjenje dubine bora. No, čak i da nema obećanu funkciju "brisanja bora", ima atioksidativnu i zaštitnu moć od UV zračenja.

Hujaluronska kiselina- još jedna čarobna tajna mladosti. Da ili ne?
Hijaluron može postojati u visokomolekularnom, ali i niskomolekularnom obliku (i još nekoliko između). Ovaj prvi je prilično veliki i ne može da stigne do dermisa. Drugi, zahvaljujući malim molekulima može da dopre do dubljih slojeva, ali tada može izazvati preosetljivost i iritacije. Ipak, visokomolekularni hijaluron je odličan humenktant i hidratator i iako se nećete podmladiti, makar ćete imati lepu teksturu kože. Niskomolekularni, primenjen razumno, može dati očekivani benefit. Postoje studije koje ukazuju na opasnost da primena hijalurona može izazvati i dehidrataciju kože. Naime, u suvim klimatskim uslovima, hijaluron, zbog svoje sposobnosti privlačenja vode, može tu vodu naći u dubljim slojevima kože i izvući je napolje. Zbog toga, je neophodno kožu dobro nahraniti emolijentima, ako su klimatski uslovi ovakvi.

Kolagen - još jed od velikih molekula. Kolagen je prirodni protein koji se nalazi u našoj koži i daje joj mladalački,zategnut izgled. Proteini su lanci aminokiselina i to prilično dugi, da formiraju veliki molekul. Sa godinama, produkcija prirodnog kolagena opada i tada mislima da ćemo je nadokanditi mazanjem kreme sa dodatim kolagenom. Međutim, kao i drugi veliki proteini (elastin, takođe), ni kolagen nema svrhu nanet topikalno. Umesto njega, finje i delotvornije rešenje su peptidi. Peptidi su takođe spojevi aminokiselina, no znatno kraćih nego proteini i novo su čudo kozmetičke industirje. Tako mali, peptidi (ako su pravilno upotrebljeni u kremi) mogu da stignu do dermisa, gde daju signal ćeliji da nešto 'radi'. Ovo su signalni peptidi, a njihov signal ćelija razume kao poziv na akciju i sama počne da proizovdi kolagen i druge proteine.

O vitaminima pogledajte ovaj članak


KONZERVANSI (najzad)



Nema tajni, ako kupujete prirodnu, kao i ručno rađenu kozmetiku, ne nasedajte na floskulu " bez konzervansa". Ako vas pak, prodavac/proizvođač ubedi da je njegova krema zaista bez konzervansa - ne bacajte pare na takvu "mešavinu".
U svetu se danas, posebno kod poznatih prirodnih brendova, odomaćila ova floskula, ali za razliku od priučenih, domaćih proizvođača, ovi brendovi ne smeju sebi dozvoliti da im se proizvod ukvari još na polici.
Šta oni rade?
U pomenutom prvom delu o prirodnoj kozmetici se nalazi deo odgovora.
Sama logika nalaže da ne postoji zemlja koja dozvoljava da se nepropisno zaštićen proizvod nađe na tržištu.
Sertifikaciona tela za prirodnu kozmetiku imaju listu odobrenih konzervanasa. Oni nisu stvar izbora, oni su potreba i nužda. Izbor vam je ostavljen samo kad se radi o konzervansu ili sistemu konzervanasa koji ćete koristiti. Ako izmislite neki novi konzervans, pa još prirodni, to je sasvim legitimno, no morate dokazati da on i deluje.

Dakle, šta se krije iza popularne etikete 'preservative-free'? Mogućnosti su sledeće:

1. Iza imena (INCI) perfume - krije se konzervans. Ovo je poznata i vrlo korišćena metoda, koja elegantno omugućava da sakrijete konzervans. Postoji nekoliko njih (meni poznatih) i obično se kombinuju, jer ne obezbeđuju potpunu zaštitu. Drugo, preskupi su.

2. Iako alkohol mora da se koristi u koncentraciji od nekih 15% da bi imao funkciju konzervansa, to je poprilično za proizvode za negu. Ipak, mnogi poznati brendovi koriste upravo alkohol za konzerviranje. Alkohol nema pozitivna dejstva na kožu. Iako se oko njegove iritativnosti neće svi složiti (neke studije pokazuju na alkohol ne iritira kožu), ostaje njegova sposobnost isušivanja kože, koja je nepobitna.

3. Emolijensi- postoji čitav niz proizvoda koji su kategorisani kao emolijensi, a zapravo imaju sposobnost konzervacije. Ovo je idealna maska da se sakrije konzervans. Postoje čitavi sistemi emolijenasa, koji omogućavaju "preservative- free' etiketu. Npr. p-anisic acid. Kada pogldate njegovo ime, anis će vas navesti da pomislite da je to neka mirisna komponenta. I jeste, ali njegova osnovna funkcija u emulziji je antimikrobno delovanje, dakle konzerviranje. Takođe je i kondicionirajuć. Ili, caprylyl glycol. Humektant, emolijens, no, pre svega, deo konzervirajućeg sistema sa antimikrobnim delovanjem. Niti jedan od emolijenata ne deluje samostalno kao konzervans, oni zahtevaju sistem konzervacije, koji će delovati na tri faktora kvarenja proizvoda: bakterije, gljivice i plesan (buđ).

Ovako rade poznate i velike kompanije. Kao i neke manje, koje, pritisnute teretom sve kapricioznijih kupaca, pokušavaju da prate trendove.

Ostali, oni koji proizvode tu i tamo, nešto mućkaju i uveravaju vas da ćete se otrovati ako koristite propisno konzerviran proizvod, zaista ne koriste konzervanse i oni su zapravo najopasniji učesnici u promovisanju prirodne kozmetike. Oni su samo čuli da te velike kompanije proizvode kreme bez konzervansa, pa su izgleda to shvatili bukvalno i doslovce, misleći da stvarno ne treba da zaštite proizvod.

Sledeće slike vode vas direktno do tekstova iz kojih su preuzete, pa ako želite, pročitajte:

izvor fotografije














Edit: moj lični eksperiment sa izostavljanjem konzervansa
Meni lično je jako žao da uludo trošim dragocene sastojke, zato je ivaj uzorak mali. Dovoljno da se vidi i shvati,zar ne?



Etarska ulja, razni ekstrakti (kao npr, grejpfruta), vitamin E, ili bilo koji drugi vitamin, ruzmarinova oleo-smola (rosemary oleo resin), nisu konzervansi i nemaju moć da sačuvaju proizvod. Kao što pomenuh, etarska ulja su veoma opasne materije, količina koja bi mogla da služi kao konzervans, nije za ljudku upotrebu.

Šta ja koristim?
Moj izbor konzervasa je poznat pod trgovačkim imenom Geogard 221 (ili Cosguard), INCI: dehydroacetic acid and benzyl alcohol), zato što je efikasan, odobren od ECO CERT-a i dostupan.
Verovatno ću u budućnosti kombinovati i druge, takođe odobrene konzervanse, ali jedno je sigurno- nikada neću koristiti ili drugom dati proizvod koji nije zaštićen.

Sami ćete odlučiti da li ćete i kome verovati i da li ćete dati novac za proizvod koji nije propisno napravljen. Pre ili kasnije i sami ćete se uveriti u ispravnost svoje odluke. Ja samo želim da objasnim princip delovanja.




                                   .................................NASTAVIĆE SE..................................




Nadam se da vam se dopao tekst, kao i da ćete imati bolji uvid u sastojke koje koristim i koji se često sreću u prirodnoj kozmetici.
Postoji mnogo sastojaka od kojih možete da dobijete kremu, mnogo njih možete zameniti, mnogo oduzeti i opet ćete imati kremu.
Međutim, dodavanje svakog sastojka mora imati funkciju zbog koje će krema biti sve bolja. Pre dodavanja, važno je upoznati svaki sastojak, njegove osobine i mogućnosti, kada se i koliko stavlja, da li smeta ostalim komponentama i da li, u sadejstvu sa nekim drugim sastojcima, utiče na destabilizaciju proizvoda?


U planu je da se serija ovakvih tekstova nastavi, a vi mi kažite da li i šta vas zanima!


References:
http://swiftcraftymonkey.blogspot.com/
http://chemistscorner.com/
http://personalcaretruth.com/
https://www.truthinaging.com/
http://www.skincare-addiction.com/
http://www.smartskincare.com/
http://www.makingskincare.com/preservatives/
http://knowledge.ulprospector.com/

Izvori fotografija:

http://www.soapqueen.com/bath-and-body-tutorials/lotion/talk-it-out-tuesday-preservatives/
http://www.blutest.com/news/preservative-efficacy-testing

18 comments:

  1. Moram ti odmah reći da mi je jako drago što je tekst na srpskom :D Imala sam muke sa google translate/om.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ovo je prvi tekst na srpskom, a pojaviće se isti i na makedonskom. Kako stoje stvari, više čitalaca mi dolazi iz "belog sveta" i Srbije, nego iz Makedonije. Eto, ovo je mali ustupak čitaocima iz Srbije. Nadam se da ti se dopao tekst i hvala ti na komentaru, Jelena!

      Delete
    2. Tekst je sjajan! Nadam se da će ih biti više na srpskom :).

      Delete
  2. Google translate really did a number on this post, but I have to say, your lotion looks wonderfully creamy.

    ReplyDelete
    Replies
    1. I also didn't understand a word in English, Monica. Pity, because I think it could be an interesting read for English readers also. Anyway, thanks for being here!

      Delete
    2. I need to find someone here in Canada who can translate for me because I'm sure it'd be an amazing read!

      Delete
  3. Majo, hvala ti na ovom ogromnom doprinosu razbijanju uvreženih internet mitova o prirodnoj kozmetici. Jedva čekam sledeći tekst. I da, emulzije izgledaju odlično, glatke i sjajne, ne sumnjam da su kreme odlične.
    Snežana

    ReplyDelete
    Replies
    1. Hvala tebi Snežana na podršci i komentaru. Izgleda da smo na istom zadatku, pošto znam da nam se stavovi poklapaju. A još mi je i draže što ovakve reči dolaze od profesionalca, koji zna svoj posao i radi ga s ljubavlju, posvećenošću i najvažnije, pošteno prema kupcima.
      Drago mi je da ti se sviđaju emulzije, moraću sledeći put da nekako organizujem da probaš neku!

      Delete
  4. Za ovaj tekst je stvarno trebalo zagrejati stolicu, svaka cast! Cini mi se da je trziste preplavljeno proizvodima koji se reklamiraju kao prirodni a narocito onim ciji se marketing bazira na odsustvu konzervansa. Nadam se da ce ljubiteljima prirodne kozmetike pomoci sve ove informacije, kao I sajtovi koje si navela, da mogu da se edukuju I naprave pravi izbor tokom kupovine. Inace kreme su ti ekstra I drago mi je sto su mi pri ruci I mogu da ih pohvalim iz licnog iskustva!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Hvala ti puno Goco, mnogo mi znači što si koristila moje kreme, da ne pominjem koliko mi znače pozitivne reakcije. Moram se pohvaliti da su i druge bile takođe pozitivne.
      Što se tiče edukacije, moje je da prenesem znanje koje sam stekla i još uvek stičem, a blog je izvanredno mesto za to, jer samo zaiteresovni će se edukovati. Da treba da ubeđujem ljude u koristi konzervansa, npr., verujem da bi odustala vrlo brzo. Upravo zbog tih "stručnjaka" koji narušavaju sliku celokupne prirodne kozmetike i podrivaju poštene i stručne proizvođače.

      Delete
  5. OMG, this post looks like online teaching courses, Maja! you gathered so much info, congratulations!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thanks so much ,dear Nat. I'm glad that you could understand anything, the translation is pretty lousy.
      I've been learning long time now and guess what? It's never-ending process, the more I know, the more I'm aware I still have to learn!

      Delete
  6. Odličan i jasan tekst koji svakako ide u bookmarks!

    ReplyDelete
  7. Hvala vam Ana i Iva i na čitanju i na deljenju (da ne kažem šerovanj) ! Ima još mnogo toga da se kaže, ali kad sam pogledala koliki mi je post, uplašila sam se da će čitaoci,već već na pola teksta, pobeći! :-)

    ReplyDelete
  8. This is an article I need to read but it's funny reading the translation. :D I still have not started making anything that requires a preservative! Great job, Maja! I've used your creams and lotions and they are wonderful on the skin. :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Oh dear Silvia, I'm so sorry,but yes, English translation doesn't make much sense. It's too long and takes much time to be translated in English and I still need to publish Macedonian version. Who knows, if I get to spare some time soon, I might translate it to English, too.
      Anyway, if you ever try your hands at any cosmetic stuff, I'm here to help, if you need any help.
      So glad that you liked the lotion and the cream.

      Delete
  9. Maja odlicno! Kako i sekogas:) Vakvi tekstovi ni se sekogas potrebni dali da proveris nesto sto sakas,dali da se potsetis na nesto dali da naucis nesto novo,a mnogu se retki. I posebno za site ljubiteli na prirodna kozmetika i nega na koza voopsto epten dobredojdeni sekogas:) Ona sto mene mi se dopagja Maja koga citam tvoj tekst( i veke samo tvoite tekstovi gi citam temelno:)), e toa sto si mnogu jasna i direktna,se e organizirano i sodrzajno iona sto najmnogu mi se svigja e iskrenosta i spontanosta. So netrpenie go ocekuvam i prodolzetokot(i sekoj drug nareden tekst) na koj bilo jazik hahah Pozdrav,
    Zorica

    ReplyDelete
    Replies
    1. Zdravo Zorice,
      Kako prvo, mnogu mi e drago što čitaš na site jazici :-), bravo za tebe.
      Kako vtroro, uste mi e podrago što tekstot ti se dopadna.
      Diskutirav so srpskite blogerki na nivnite strani i blogovi na ovaa tema, i mi se vide da publikata od Srbija e pozainteresiana i poaktivna vo blogosfera, a vo vrska so prirodna kozmetika, a bidejki odlicno go poznavam jazikot ( 😄) ,rešiv da go objavam postot na srpski. A posebno i zatoa što tokmu na srpskite portali i strani se iznačitav gomila gluposti na ovaa tema.
      Ke se pojavi i makedonska verzija, iako ne gledam nekoja domašna publika koja bi diskutirala ili čitala, osven naravno ti i uste nekolku niv. Sepak, smetam deka e potrebno da vakov tekst se pojavi i na makedonskiot jazik, tokmu zatoa sto nema tekstovi na ovaa tema.
      Te pozdravuvam !

      Delete

Thanks for your comment