Aug 25, 2014

Why is good when you make soap?!


Ok, it's very comfortable when you just approach your stock rack and pick up a slice of a small, smelling goodie. You choose the one which reflect your mood at the moment and you get a fine, bubbly, skin loving bath, without worrying about skin sensitivities, the ingredients list, or the price.
Yes, that's valuable!

But, beyond of making soap lies a pleasure, not less divine!
image
1.You make friends- (that's invaluable)
image
 
2.Your friends also make soap - (you discuss (not only) soap)


image


3.They run contests and giveaways- (that's fun) 

---  You win the contests and get prizes!  ---

(image)


If you have never gotten any lottery game,  make soap- your chances increase rapidly!
At least, that's my case! It's not that I take part into every contest that I see around, but even better, I don't and still get the prizes!Needless to say how thrilled I was when saw that Slivia was running this interesting contest with a covetable prize! Wow....STAMPS.....something I was planning to have made, but at the time, I didn't have my original, customly made logo, nor did I have an idea who could make the stamps for me!
But, I still wanted this prize!
And I WON!

After a little roam through designers' works, I finally had one, willing to make the logo at very reasonable price. Warren from Drawingboard Inc. was super cooperative, super helpful and super creative and my part of job was piece of cake here. (Thanks again,Warren). The guy just looked my pages and in few days he came up with three different designs.  From there, everything was just a technical matter. Guess what? Silvia was the one who I need to thank to again. She was the connection between me and the designer!
OK, so I was gonna have the Philippinean logo and stamp! That already sounded exotic!So, now you all know how my logo looks like and my stamps arrived some time ago, having traveled across the half of the world, they landed safely into my hands! And I'm loving them. I won one stamp and got two, instead. Isn't that too generous from Silvia? And as an extra work she had the handles made also!
So perfectly done and so much alike her- neat, clean and adorable! I need to say that her perfectionist's spirit never gave up on insisting on a perfect impression of the stamp and the final one was accepted by her, after discarding one.After a few days upon receiving, I made the pine tar soap and it was ugly enough to be my 'experimental mouse'.

stamping the soap
looks good to me

I just hope I will learn how to work with them without having many soaps ruined.


Thanks Silvia for this happiness, you probably saved me preciuos time and effort in finding a stamp maker and did all the job on my behalf !

10 Read More »

Aug 23, 2014

Greens- Avocado, Aloe and Cucumber

18


Авокадо и краставица, плус алое, се од зелено позелено....= САПУН

Зелените состојки се главна карактеристика на овие сапуни и затоа ги претставуваме заедно.
Но, тоа не е единствената причина. Впрочем, овие сапуни се идеален дуо- едниот за тело, а вториот за лице.

Да ги погледнеме:

'BODY FRESH'


avocado, cucumber and yogurt soap

Дали го сакате зелениот мирис 'Go fresh'? Ако сте од љубители на овој мирис, како и на свежи, 'зелени , 'летни мириси, ова е мирис кој сигурно ќе ви се допадне- за утринско будење, за вечерно освежување, за брза попладневна доза на туширање, кога и да посакате, овој мирис е идеален избор за летните денови.

wet soap

Но, уште подобар од мирисот е неговиот состав. Во прекрасната зелена витаминска бомба, додадовме и јогурт, кој, со своите протеини, дава кремаста сапуница и подобра хидратација на кожата, на која и е доста од магепсаниот круг: жештини/пот,.... пот/ вода,.... вода /сушење.
Со овие состојки, овој сапун ќе може да го користете колку пати сакате на ден, без да се грижете дали сте претерале со фреквентноста на бањање. Се разбира, и откако ќе заврши летово, сапунот ќе ви чини добро.
natural lights and shadows
Краставица обично се користи како додаток (во вид на екстракт) на производи наменети за масна кожа, но тој всушност им годи на сите типови. Може да се користи свеж сок, како облога за лице, а општопозната е неговата употреба кога ќе се исече на кругчиња и се става на подочњаците, бидејќи ги смирува отечените капаци. Во неговиот состав доминира водата, но тука е и витаминот Ц, кој е силен антиоксиданс, што ја чини краставицата погодна за универзална употреба, без оглед на типот на кожа. Краставицата го изедначува тенот, кај масната кожа служи за намалување на порите, а заради антиоксидантите, тој е и борец против брчки.
Авокадово масло - некои од карактеристиките кои ги има ова масло се:
         - Богато е со витамини и минерали, кои кожата брзо ги впива, правејќи ја хидрирана и негувана. Посебно се користи за сува кожа.
         - Зголемува продукција на колаген. Колаген е голем молекул, кој кожата НЕ МОЖЕ да го апсорбира кога се нанесува екстерно. Сите препарати кои го содржат се само маркетиншки потег на производителите, бидејќи тој не може да продре во длабинските слоеви на кожата. Таквата употреба е бесмислена и бескорисна. Но тој се ствара и неговата продукција може да се стимулира. Поради стеролини, кои се природни стероиди, тој ја зголемува продукцијата на колагенот и помага кај старечки пеги.
         - Се користи како едно од маслата за разни кожни болести, како егзема и псоријаза.
         - Поради високата содржина на витамините А и Е, помага кај изгореници од сонце, но и кај дехидрирана и испукана кожа.

Се почнува од ова:

свеж сок од краставици/ freshly squized cucumberavocado, cucumber soap
greens at daylight

И оној кој нема сува кожа, со лето и жештини станува склон на лесно исушување на кожата, поради намалена влага во ваздухот, високи температури, често бањање, солена морска вода итн, така да постојат много причини зошто токму во лето, треба да ја сочуваме влагата во нашата кожа. Прв чекор е да користиме благи средства за бањање, а тоа всушност ви нудат нашите сапуни.


a lots of cucumbers went into this soap


Состав/ Ingredients:  Soduim Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate, Sodium Castorate, Sodium Avocadate, yogurt, Aloe Barbadensis (Aloe) Leaf Juice, cosmetic pigments, premium cosmetic fragrance
Состав : Sodium olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate, Sodium Castorate, Sodium Cocoa Butterate, goat milk, glycerine, white kaolin clay, pink kaolin clay, pure silk fibres, cosmetic pigments, premium cosmetic fragrance - See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/08/femina.html#sthash.M4RP8W5A.dpufnfaewAZWDRT][P

'FACE FRESH' - Natural Diva line

Вториот дел на овој ’зелен’ дуо го чини сапунот за лице, сличен по состав, но збогатен со додаток од алое вера гел, бела каолин глина и слатка павлака.

cucumber juice,avocado, heavy cream, aloe, kaoiln soap

cold pressed avocado oil
ладно цедено авокадово масло
green colour of the soaps comes from oil, not cucumber


 Сапунот е наменет за сува кожа, но секој може да ужива во бенефитите од неговите состојки.
Бојата на овој сапун, како и на претходниот (во базниот дел) не доаѓа од самата краставица, туку од ладно цедено авокадово масло, кое има темно зелена боја.
Ладното цедено масло од авокадо може да варира во бојата и може да биде дури и црвено-кафеaва, а постојат две врсти на ова масло- масло од пулпа и масло од семка. Двата се со скоро исти особини и двата се користат во козметички производи. Ова наше масло на сликава е од авокадова семка.Сапунот има невообичаена форма, а мислам дека е згоден за користење. Тежината е стандардна, дури е и потежок (преку 120 г)
Без бои и мириси

all natural cucumber aloe soap
cucumbers again

Белата каолин глина е нешто ново во арсеналот на состојки кои ги користиме за да ви понудиме најквалитетен производ.
Повеќе за неа ќе зборуваме во некој од следните постови, кога ќе ја представиме МАСКАТА ЗА ЛИЦЕ, токму со ова глина. Каолин глината се смета за една од најблагите и погодни и за осетлива и сува кожа, преполна е со минерали, кои ги транспортира до вашите клетки и со тоа го уједначува тенот.
Алое вера не е нова состојка во нашите сапуни, но овој пат не е користен свеж сок од алое, туку концентриран козметички гел, кој сега се наоѓа и во неки креми за лице кои ги правиме. И оваа тема ќе добие посебен пост. За алојата можете повеќе да прочитате тука

new shape of soap, thick and narrow- very practical
Сапуните се достапни и можете да ги побарате во нашата ФБ продавница.
Имајте убав викенд!

Состав/ Ingredients:  Soduim Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate, Sodium Castorate, Sodium Avocadate, Aloe Barbadensis (Aloe) Leaf Juice, heavy cream,  kaolin


Read More »

Aug 2, 2014

'Femina'- какао путер,млеко, глини, свила

21
’Фемина’- не поради тоа што другите сапуни не се женствени, но поради тоа што овој сапун, покрај останатите состојки, содржи две глини, кои не само што се нежни кога ги гледате, туку се наменети за осетлива и сува кожа, а освен тоа, сапунот мириса.......па, не може поженствено!
И така настана ’Фемина’

 
I might sound silly when I say again that this is going to be my new favourite soap.
I just cannot help it, I'm enchanted by fragrances and when my nose gets excited, I go and put it in every possible toiletry I can make.
Currently, I'm using two lotions and one butter, all scented with the  fabulous White Tea fragrance.

сапун со козјо млеко, овесни снегулки и какао путер

Всушност, мирисот се вика бел чај и јас инспирацијата за овој сапун ја побарав на интернет. Белиот чај сосема различно изгледа додека цвета, откога ќе се исуши, кога всушност се и употребува.
Еве го цветот:

I really couldn't associate this scent with 'white', so, as usual, I looked for inspiration on internet. 
This is a white tea flower in blooming, and right below, when it's dried and ready to be used.

цветот на бел чај 

А еве го и цветот откога ќе се исуши:
white tea soap
photo source for inspiration photo

Yeah, there is no dominant white there! But this fuschia fits perfectly to how I see the fragrance.
I also was happy that this colour scheme would go very nicely with my new clays, pink and white kaolin. 
I'm sorry I cannot point out where in soap to look for them, because white kaolin is in white portion and pink clay is in pink portion. Yet, I hope they will give a nice slip and creamier suds. 
Also, goat milk gets along with clay effect, making it a real feminine, mild and balmy.
Over all, there is ground oatmeal in the first layer, so I hope I blended all these ingredients into a nice bathing treat. 


Thanks for reading and stay tuned, I'll continue the series of posts on new product, along with some new soaps!
Have a nice Saturday evening and Sunday!
 
 Не сакав кафеавата да биде темна како на сликата, туку повеќе да се вклопува со останатите бои.

Збор-два за самиот сапун.
Содржи какао путер, козјо млеко, бела каолин и розева глина, овесни снегулки во долниот дел и се разбира, природна свила. Мислам дека не меже да биде поженствен.
Белата глина, исто како и розевата, спаѓа во нејнежни, најблаги глини, кои се препорачуваат за сува и осетлива кожа. Каолин глината ја детоксицира сувата и осетлива кожа, извлекувајќи ја нечистотијата од кожата, но тоа го прави така да не извлече сета маснотија од кожата, која на овој тип и треба. Истото тоа глината го прави и во сапунот. Покрај тоа, таа му дава покрамаста пена, така да со глината и козјо млеко, овој сапун навистина представува бањарски рај.
За блага екфолијација, додадени се овесни трошки, така да овој сапун може да чини пар со машкиот 'Mediteraneo'!

Ви благодарам на читањето и осанете со нас, ќе продолжиме со серија на постови за новите производи.
Имајте убава суботња вечер!

Состав : Sodium olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate, Sodium Castorate, Sodium Cocoa Butterate, goat milk, glycerine, white kaolin clay, pink kaolin clay, pure silk fibres, cosmetic pigments, premium cosmetic fragrance
Read More »

Jul 31, 2014

'Diva' природна нега (1.дел) -ТЕЧЕН И ХАМАМ САПУН

14

Покрај стандардни цврсти сапуни, однедамна се во работилница произведувaат и други врсти на сапуни.
Еве што ново се запенушало во Дивина сапунска лабораторија.

    

  ТЕЧЕН САПУН


Течниот сапун се разликува од црвстиот првен по сапонифицирачки агент. Наместо натриум-хидроксид, за течен сапун се користи калиум-хидроксид. Се користи исто како и цврстиот, за раце, тело и ако се посебно формулира и за лице. Тој е сосема различен комерцијални гелови за туширање, првен по тоа што е потполно природен. Не содржи синтетички сурфактанти, кои ви ја исушуваат кожата, не содржи парабени, ниту други агенси кои се користат во индустриски средства. Тој, исто како и сапунот, не ја исушува кожата и многу е погоден за често миење раце, како и бањање.
Исто така, много е згодно да го користете кога го бањате вашето дете :-)

природен течен сапун
фази на правење течен сапун


Во горниот дел на сликата се гледа фаза кога сапунот е готов, пред да се раствори.
На сликиве делува како свила со својот природен сјај и баршунаст изглед, само густ (слика долу лево).
На централната слика (и долу десно) се гледа крајниот производ, течен сапун, спремен за користење.
Во овој  случај, јас додадов малце розова мика (engl.mica), за да има транслуцентан сјај. Навистина делува волшебно, а се разбира, не остава светкава трага на кожа.

Еве уште една слика од другата тура на течен сапун. Морам да кажам да побарувачката помеѓу моите пријатели и роднини навистина е голема и често го правам овој сапун. Така вооглавно и ги тестирам новите производи. 

природна течна купка
ТЕЧЕН САПУН / КУПКА-
беше навистна тешко дома да се најде оваков диспанзер за течен сапун
природен течен сапун
фино и густо


ХАМАМ САПУН (БЕЛДИ)


Хамам сапун, или Белди, како што се вика оригинално, настана во Мароко, па се вика и марокански сапун. Некои толкувања велат дека Белди заправо значи ’традиционален’. Овој сапун му дава сосема поинакво значење на зборот сапун. Тој, покрај чистењето на кожа има и една сосема друга функција. Белди сапун се прави и користи во Мароко уште од стари времиња, а постапката на неговото користење ни покажува како корисниците на хамамот знаеле да си направат спа доживување и во антички услови, без современа опрема и модерни средства за хигиена. Еве како изгледа Хамам сапун, во својата изворна варијанта:


 • хамам (белди) сапун
  Хамам (Белди) сапун - BELDI (HAMMAM) SOAP
Како гледате на сликава, веќе самата форма на сапунот изгледа необично.
Сапунот е во форма на паста, што го одвојува и од цврсти и од течни сапуни.
Овој сапун се состои исклучително од маслиново масло- тнр. Кастилски сапун. Но, она што го прави сапунот во оваа форма се МАСЛИНКИТЕ, кои се додаваат во него.
Маслинките се фино сомелени и не се ни гледаат во пастата. Но, нивното присуство е неопходно за да овој сапун ја обави својата функција.
Во ориентални земји, секој има својот рецепт за правење на белди. Понекогаш, наместо маслинки се додава паста од рузмарин, или од други растениа. Во други рецепти сапунот прави со додаток на други масла, но само сапунот со 100% маслиново масло е оригинален марокански хамам сапун. Во него се додава етерично масло од еукалиптус, кое ја поттикнува циркулацијата, делува антиревматски, антисептично, антибактериски и антивоспалувачки, а со својот остер мирис ги стимулира сетилата.

Како се користи Хамам сапун? 

Кога дојдете во Хамам, или во современи услови- сауна, првен се тело опушта и под дејство на пареа, со што кожата се припрема за третман. Порите се отвараат, а телото се ослободува од токсини.
Потоа се нанесува Хамам паста. Со малку вода, пастата се претвора во млечно бел лосион. Омекната паста потоа се нанесува на целото тело, вклучувајќи го и лицето.

употреба на хамам сапун
млечно бела емулзија која се добива со малце вода додадена во Белди


Откога ќе се нанесе, се прави масажа со специјална ракавица, која локално се вика KESSА. Масажата се прави на целото тело, а бидејќи ракавица го прави и пилингот на телото, тоа се чисти од насобраните токсини, се ослободува од наслагите на изумрените клетки на површината, а кожата станува мека. Се вели дека само еднаш сте имале таква кожа- кога сте биле бебе! Масажата трае околу половина час/45 минута, а потоа Белди се остава да делува на кожата околу десетина минути.
Откога ќе заврши оваа фаза, телото се плакне со топла вода, обично со мека тканина. Пената која се направи е кремаста, со мало меурчиња, така да всушност наликува на лосион, а не на сапун.

масажа со белди сапун
проба на Белди нанесен на мојата рака и нога, без употреба на ракавица
  
Завршната фаза на третманот е мачкањето со арганово масло. Арганот (самото дрво) расте во Мароко, така да маслото се прави од давни времиња, па локалните жители ги знаат сите тајни и бенефити од арганово масло.
Целиот третман со Белди сапун трае околу еден час.

За да го имате право спа доживувањето Белди сапун , неопходна ви е сауна, бидејќи од најголема важност е телото да биде изложено на пареа, за да се отвораат порите.
За користењето на Белди сапун не постојат органичувања, во смисла на тип на кожа, на старост, здравствена состојба на кожа и други фактори. Овој сапун можат да го користат сите.

Се надевам дека ви се дападна приказна за Белди, како и течен сапун, кој наскоро ќе се најде во редовна понуда!
Имајте убав викенд од утре!


Read More »

Jul 10, 2014

'Moonstone' - Remake

18
'Moonstone' е еден од оние сапуни од 'Diva Chique' линијата, кои се наоѓа во стална понуда.
Причината е едноставна- тој мирис толку е добар, да сите кои го пробале, повторно му се враќат. Втората причина е тоа што и на мене ми е еден од поомилените.
Веројатно се очекува да ова тура има и друг дизајн.
Сега изгледа вака,

природни сапуни


а првата тура изгледаше вака:Рецептурата на сапунот не е битно изменета, освен ши, овој има какао путер. Процентите на масла, исто така, малку се сменети, така да овој е уште понежен и со побогата пена. Сите кои ја сакаа првата верзија, нема да бидат разочанани ни од оваа.
Сапунот е достапен во е-продавницата на нашата ФБ страница.


Сапунот, свежо сипан во модла:

freshly poured- yellow still here

This is a remake of my 'Moonstone' soap,which I liked very much for its design and fragrance. This scent will be available regularly, and, expectedly, design will change with every new batch. I kept the same colours, as in previous one, except black, as I didn't want to change its name, which I certainly I would have had to, if  I opted for another colours. 
Do you connect colours and scents? I always do, and somehow, this scent looks like blue, green and yellow in my mind. With inevitable white. Oooops, where is yellow here?
You might have seen or read that many soap makers complain about their illusive yellow. Well, yellow was here, in the first layer, to be precise,and it still can be seen, if you look for it,  but it magically disappeared when I unmoulded the soap.
 
природни сапуни
I played with different photo editors and one of my montages
 was specially appealing to me
.
yellow in one of end pieces


 I'm sure I should have put more of it, but, wanting this soap to have soft mellowing look, I was careful with adding colours. Yet, I'm pretty satisfied with how it turned out.Ви благодарам на вашето време и имајте убав викенд!
Thanks for visiting, have a nice weekend!


Состав/Ingredients: Сапонифицарана масла/Saponified oils: маслиново (Sodium Olivate), кокосово (Sodium Cocoate), палмино (Sodium Palmate), рицинусово(Sodium Castorate), какао путер (Theobroma Cacao), природни пигменти (cosmetic natural pigments), премиум козметички мирис (premium fragrance), природна свила (pure silk fibres)
Состав/ Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - маслиново (Sodium Olivate), кокосово (Sosium Cocoate) ,палмино (Sodium Palmate), рицинусово (Sodium Castorate), соино (Sodium Soybeanate), какао путер (Theobroma Cacao), козјо млеко (goat milk), овесни снегулки (oatmeal), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (premium cosmetic fragrance) - See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/07/mediteraneo.html#sthash.fclE4PjU.dpuf
Состав/ Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - маслиново (Sodium Olivate), кокосово (Sosium Cocoate) ,палмино (Sodium Palmate), рицинусово (Sodium Castorate), соино (Sodium Soybeanate), какао путер (Theobroma Cacao), козјо млеко (goat milk), овесни снегулки (oatmeal), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (premium cosmetic fragrance) - See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/07/mediteraneo.html#sthash.fclE4PjU.dpuf
Состав/ Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - маслиново (Sodium Olivate), кокосово (Sosium Cocoate) ,палмино (Sodium Palmate), рицинусово (Sodium Castorate), соино (Sodium Soybeanate), какао путер (Theobroma Cacao), козјо млеко (goat milk), овесни снегулки (oatmeal), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (premium cosmetic fragrance) - See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/07/mediteraneo.html#sthash.fclE4PjU.dpuf
Состав/ Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - маслиново (Sodium Olivate), кокосово (Sosium Cocoate) ,палмино (Sodium Palmate), рицинусово (Sodium Castorate), соино (Sodium Soybeanate), какао путер (Theobroma Cacao), козјо млеко (goat milk), овесни снегулки (oatmeal), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (premium cosmetic fragrance) - See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/07/mediteraneo.html#sthash.fclE4PjU.dpuf
Read More »

Jul 4, 2014

'Mediteraneo' - морска свежина за мажи

25
После подолго време, пак направивме сапун специјално за мажи. 
Но, ако сте жена и ако ги сакате машките тоалетни мириси, па дури понекогаш и го ’украдете’ неговиот дезодоранс за да се намирисате (и јас сум од тие), тогаш и на вас ќе ви се допадне овој свеж, морски и чист мирис.
Состав / Ingredients
Состав / Ingredients

Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk) - See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk) - See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients
Состав / Ingredients
Fresh, clean, Mediterranean scent for fresh and clean men!

природни сапуни за мажи

Според мирисот се одбрани и боите, така да сликата комплетно одговара на она што сетилото на мирис го кажува.
Во ’песочниот’ дел се наоѓат овесни снегулки, кои постојано ги употребуваме за разни сапуни. Овесни снегулки имаат многу позитивни влијанија на нашата кожа. Тие одговараат на сите типови на кожа, а можат да се користат на повеќе начини. Овесот е богат со полисахариди, која,  при додир со течност се претвараат во слуз, гел кој, како филм делува ублажувачки на кожата.
Дали знаевте дека овесните снегулки содржат тнр.сапонини (отаму и зборот ’сапонификација’ и збор ’сапун’), т.е. имаат моќ на чистење. Поради тоа, овесни снегулки можете да ги додадете во вашата када, и ако поседите во топлата купка, овесот  благо ќе ви ја исчисти кожата. Најдобро делуваат како маски за лице или како додаток на сапун, а дури и најосетливата кожа ќе ги сака.
Потоа, овесот помага и кај сува кожа, која ве чеша и дава непријатно чувство. Тој ја нормализира pH вредността на кожата, ја омекнува и со тоа ја ’заклучува’ влагата во неа, така да таа стане похидратирана.

Did you know that oatmeal contain lots of saponins, which means it can clean? Among many other great stuff it's loaded with, there are polysaccharides, which,  when get wet, form a sort of gel, a film-like substance which feels soothing on the skin.  It appears to be a really universal, skin loving ingredient- it suits, as dry, as oily skin, making a needed balance to both. And moreover, it excellently alleviate all skin ailments. Nature is magical, if we only followed it more!
I was hesitating to use it for a typically male soap, but then, why would they mind having an extra quality in soap? Наспроти сувата, и мрсната кожа, со сосема други проблеми, има бенефити од овесот.
И за акнестата кожа, тој се користи како маски и во сапун. 
И на крај, а можеби и најважното, овес е еден од познатите борци против екцем, розацеа, разни осипи. 
Навистина една пребогата намирница, која се нашла и надвор од исхрната, во козметичките третмани и препарати.

So, ground oatmeal went into the first layer, which makes about one third of the batch. 
 For extra rich feel, I added goat milk and cocoa butter. I think men will love this soap, not only for its properties, but for the scent.
Do you steal sometimes your man's deodorant and use it, because it smells so good? I do and I know many women do. As if we don't have enough female scents around!? 
There must be something about their invigorating, refreshing, clean and long- lasting scents, lol!!
Until I get some male feedback, I'm taking one with me, straight to the bathroom.
Have a nice weekend!

out of the mould


Освен овесот, во овој сапун додадовме и козјо млеко. 
 За козјото млеко многу се зборува и за неговите многобројни благодети, а сосема ги разбирам оние на кои им е омилен сапун токму оној со козјо млеко.
Како екстра негувачка компонента, додаден е и какао путер. 
Мислим дека мажите ќе можат потполно да му се предадат на овој сапун и да уживаат во сите негови предности.


Сапунот има невообичаен облик за нашите сапуни.
Веќе е достапен,а деталите около него можете да ги побарате во нашата е-продавница на ФБ страницата.


 

Состав/ Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - маслиново (Sodium Olivate), кокосово (Sodium Cocoate) ,палмино (Sodium Palmate), рицинусово (Sodium Castorate), соино (Sodium Soybeanate), какао путер (Theobroma Cacao), козјо млеко (goat milk), овесни снегулки (oatmeal), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (premium cosmetic fragrance)Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Ши путер (Sodium Shea butterate), Сончогледово масло (Sodium Sunflowerate), природни пигменти (pigments), етерични масла, премиум козметички мирис (fragrance & essential oils), природна свила (silk)
- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/05/summer-meadow.html#sthash.uNEmMvJe.dpuf
Состав / Ingredients
Состав / Ingredients
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk) - See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)
- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)
- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)
- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)

- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)

- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)

- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)
- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)

- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)

- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)

- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)

- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Read More »

Jun 28, 2014

Природна козметика- вистина и заблуди

7
Ако сакате да дознаете нешто повеќе за основните принципи на природната козметика, ова е текст за вас.
Со овој текст, би сакала да ги разјасниме работитe кои ги среќаваме секој ден, а размислуваме за нив многу ретко. Понекогаш им веруваме, некогаш не, но што е вистината? Штo е природно, а штo не и што значат рекламните слогани: ’Природна козметика’, ’Органска козметика’, ’100% природно’, ’Без парабени’, ’Без конзерванси’... ? Што се анти- оксиданси? Како се прават природни креми и лосиони?

Поради обимност на ова тема, ќе се трудам да ви пружам само најосновните информации. Еве ги точките што ќе им обрнеме внимание:
 1. ПРИРОДНИ ПУТЕРИ
 2. ПРИРОДНИ ЛОСИОНИ И МЛЕКА ЗА ТЕЛО ( како се прават и што содржат)
 3. КОНЗЕРВАНСИ
 4. Што значи ’БЕЗ КОНЗЕРВАНСИ'?
 5. КОМЕРЦИЈАЛНИ ПУТЕРИ, ЛОСИОНИ, МЛЕКА И КРЕМИ
 6. ПАРАБЕНИ
 7. ШТО СЕ АНТИОКСИДАНСИ?
 8. ОРГАНСКА КОЗМЕТИКА

  ПРИРОДНИ ПУТЕРИ Овие се мешавина на путери и масла и не содржат вода. 100% се природни, бидејќи не содржат ништо освен масла и путери (евентуално додаток на етерични масла, кои се исто така, природни). Не се 100% природни ако содржат синтетички мириси, но тоа не значи дека не се добри. Можеби само најосетливата кожа ќе реагира на парфем кој се става во нив. 

Путерите не содржат вода
Сетете се дека и вашиот омилен парфем е потполно синтетички, т.е.лабораротиски направен и воглавно не ви пречи.  По својата природа, путеритe се мрсни и одлично ја негуваат сувата кожа, бидејќи се есенција на користни компоненти во маслата. Можат да бидат цврсти и во вид на крема, но сепак се викаат путери. 'Diva Soap' ги прави двата.

Путерите кои се произведуваат во индустриски услови  за масовна потрошувачка, не се природни, тие не содржат ниту масла, ниту путери, туку минерални  масла и други мрсни адитиви.


природна козметика
no-water toiletriesЛОСИОНИ И МЛЕКА ЗА ТЕЛО
Сите лосиони се мешавина на масла и водa. Наместо вода, можат да се користат хидролати/хидросоли/ цветни водици.

Тие  настануваат како нус производ при дестилација на билки, при добивање на етерични масла. Се користат во креми, лосиони или тоници и ги содржат сите благотворни дејствија како и билката од која потекнуваат, само во разблажена форма.
Во продолжение ќе погледнеме како се прават лосиони/млека за тело и креми, кои ги сврстувме во природната козметика.
Како што кажавме, постојат две фази при нивната изработка, мрсна и водена. Водата и маслата не се соединуваат. Затоа користиме емулггатор и добиваме лосион, млеко или крема Сите знаеме дека маслото и водата не се мешат и дури со силно мешање можат да се соединат. Но, таa емулзија е нестабилна и по кратко време, од неа пак ќе се одвојат маслото и водата. За да се спојат трајно, потребан е емулгатор. Емулгаторот ги спojувa  двете фази вo стабилна емулзија, која нема да се раздeли после полoвина час.
Постојат разни емулгатори, некои од нив се сметаат за природни, додека некои се синтетички. Оние кои ги користиме ние за лосиони и креми се природни.
Според квалитетите кои го сакаме во кремата/лосионот, во емулзијата се додаваат и други состојки, благотворни за кожа- тука се масни алкохоли, алантоин, пантенол, етерична масла, природни згуснувачи, протеини, витамини, итн.
Кога ќе се добие стабилна емулзија, можеби ќе помислите дека работата е готова. Но, што се случува со производите кои содржат вода?  Оваков производ, емулзија, е добар само ако се потроши веднаш. Инаку, водата ќе влијае врз производот да се намножат бактерии, габички и плесен, кои потоа  ќе ги нанесеме на нашата кожа. А то не го сакаме, нели?


природна козметикаКОНЗЕРВАНСИ

За да не се расипе нашиот лосион, мораме да му ставиме конзерванс . Е, сега доаѓаме до најважното.  Дали постои природен конзерванс? Да, постои- алкохол, мед, глицерин, сол, шеќер, киселини, бази, итн, но дали сакаме овие да ги ставиме во крема? Се разбира не. Медот и глицеринот можат да делуваат како конзерванси за себе, но за друг производ мораме да ставиме многу од нив, да би го заштителе. Крема со 90% мед???? Не, секако.

Сите производи кои содржаат вода, мораат да бидат заштитени со конзерванс. Кај има вода, се развиваат бактерии, габички и плесен

Околу потреба за конзерванси нема дилема, едно е сигурно: ПРОИЗВОДОТ КОИ  СОДРЖИ ВОДА, МОРА ДА ИМА КОНЗЕРВАНС. И обратно, производот кој содржи вода, а нема конзерванс- не е добар.


Кога се работи за природната козметика, постојат  конзерванси кои се сметаат за прифатливи. Со ова проблематика се занимава EcoCert -организација за издавање сертификати за природна и органска козметика. Такви конзерванси се нпр. оние што не содржат парабени и не ослободуваат формалдехид (кој е канцероген). 


Да ви го доближам значењето на конзервансите, замислите ја само ова ситуација: што би се случило кога би ја оставиле чашата со чиста вода да стои со денови. Да ли би ја испиле таа вода? Јас не. А замислeте ако во таа  чаша, освен вода, имало и нешто друго!? Тоа е идеална подлога за разможување на бактерии, габички и плесен. Дури и кога не ги гледате, тие се тука. Од употреба на таков производ може да имате повеќе штета, отколку корист. Само во случајот дека ќе го потрошите за ден-два, ваквиот, незаштитен производ е прифатлив за употреба.
Со употребата на конзерванс, тој рок се продолжува на 3-12 месеци, зависно од типот  на производот и типот на конзерванс.


emulsified sugar scrub’БЕЗ КОНЗЕРВАНСИ’
Кога ќе видите ваков слоган, што тоа всушност значи? Пред да одговориме на тоа прашање, морам да ја потенцирам најважната работа: пред да се најде во продажба, секој производ кој содржи вода, мора да помине низ PET (Preservative Efficiency Test) - тестот за проверка на ефикасността на  конзервансите. Секој производ, кој не го помине тестот и развие некој вид на недозволени микроорганизми, нема да може да се најде во продажба. Веднаш приметувате дека без конзерванс, нема продажба!
Во ЕУ козметичка регулатива постои листа на конзерванси кои се прифатени во употреба на козметиката. Некои конзерванси не се во таа листа, а всушност СЕ конзерванси, што компаниите обилато го користат. Нпр. Glyceryl Caprylate се смета за емолиент, но тој, во синергија со некои други, служи како конзерванс. Но, самиот факт дека не е на листата на конзерванси, им дава можност на компаниите да не го  наведат како конзеванс, т.е да го означат производот  како ’без конзеванси’.
Моментално, во светот постои тренд да се постоењето на конзерванси во производот мистифицира позади INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) - парфем. Така, можете да видите дека на производот пишува 'preservative free', но тоа е само маркетиншки трик.  За некои конзерванси дозволено е да имаат хемиско име - perfume. (во овој текст можете да ги најдете конзевансите со INCI: perfume)
Морам да признам дека, за разлика од производи со ЕУ потекло, кај нас, можете да најдете и производи со непотплона декларација. Очигледно е дека во локалната законска регулатива постојат уште дупки, кои производителите ги користат.
 Дефинитивно не треба да имате предрасуди за конзервансите. Тие треба да се сфатат и прифатат како чувари на поизводот и не смееме ’a priori’ да ги отфрлиме како штетни,  опасни и лоши. Тие се тука за нашата безбедна употреба на производот. Разликата помеѓу нив е она суштинското што ги прави ’еко’ прифавтливи, или не.
Бидете уверени дека слоганите  ’ПРИРОДНА КОЗМЕТИКА БЕЗ КОНЗЕРВАНСИ’, ’БЕЗ КОНЗЕРВАНСИ (ПАРАБЕНИ)’ се маркетинг, никако не одредница за квалитетот.
 Поимот ’парабени’ не е исто што и поимот ’конзерванси’, да се било кој од нив става во заграда, ако нема парабени, мора да има друг конзерванс (се разбира, збориме за производи што содржат вода). Зарем не би биле посигурни да производот е исправен ако знаете дека има конзерванс? За овој заклучок ви треба само логика, не некое познавање на хемија. Се што има вода се расипува! Точка.
Како еден од најреномираните сајтови, чив атвор е експерт по хемија на козметички производи, ви го нудам овој текст, а ако сте заинтересирани, имате уште многу статии за читање.КОМЕРЦИЈАЛНИ ПУТЕРИ, ЛОСИОНИ, МЛЕКА И КРЕМИ
Вие сега ќе заклучите дека сите лосиони/млека/ креми настануваат од мешавина на масла, вода, емулгатор и конзерванс. Точно? Не баш! Сите комерицијални креми, впрочем, оние што не спаѓаат во природната козметика, не го содржат најважниот дел од ова комбинација - маслата. Или го содржат во мали количини. Наместо природните масла, тие содржат минерални масла (нафтен дериват),  кои немаат ниту едно позитивно дејство на вашата кожа.  Понатаму, содржат згушнувачи и други синтетички состојки за да се добие финален производ- мазан, да брзо впива и да лизга додека се мачка.
Но, и тука морам да се дистанцирам од тврдењето: да се што не е природно, мора да е и лошо. Не е. Исто како што се што е природно, не мора да значи дека е добро (колку само има отровни билки, нрп).
Напротив,  некои додатоци имаат и позитвино влијание на кожата, но тоае тема за некој дуг пост.
Но, сигурно е дека една од главните и први состојки која што ќе ја најдете на етикетите е - минерално масло. Минерални масла,  (се препознаваат како имиња- paraffin, petrolatum, vaseline, paraffinum liquidum, petroleum jelly, или едноставно mineral oil) кои се употребуваат у 95% од сите козметички производи имаат особина да ги блокираат порите, да додатно ја исушуваат кожата, додека вие сметате дека уште треба да нанесувате и така во круг.
Минерални масла се нафтени деривати, а се наогјат во секој козметичи производ, од беби производи, до вашиот кармин
Минералните масла се пречистени нафтени деривати, за кои не се покажало дека предизвикуваат алергии и други реакции на кожата (доказ е и тоа што се користат во бебешки производи), но не содржат ниту една корисна состојка, која може да ве негува. Се користат, бидејќи лесно се размачкуваат, даваат осет на омекнување, а всушност, кожата не ги впива, туку тие стојат како зацементирани на неа како бариера и не и даваат да 'диши'.


минерални масла се нафтен дериват
едно од бебешки масла во продажба-
Paraffinum Liquidum прв на листа


Проблемот не е во таа бариера (оклузивност), него во тоа што дури и во случај да постои некоја активна супстанца во вашиот лосион, таа не може да продре во вашата кожа, бидејќи минералното  масло тоа не го  дозволува.
Тоа не се случува кога состојките се природни. Најинтересен факт за минерално масло е дека е главна состојка на сите беби масла.

Eве еден пример, што содржи комерцијален лосион за тело. Овој е избран насумично, не знам чиј е, но се гледа на сликава дека е англиски.

Првите два подвлечени поими се нафтени деривати, а трет е Натриум Хидроксид, кој се користи за правење на природни сапуни.Тој има улога да ја регулиа pH вредноста на лосионот, но го подвлеков само од причина зато што пред некое време бев прашана да ли во моите сапуни има сода. Не, нема, но без сода нема сапун. Содата е една од полезни суровини, но не се наоѓа во финалниот производ.
Ако се знае дека водата чини околу 70-80% од овој лосион, а да се сите состојки излистани според своето учество/количина во него, вие сега погледнете што тука има највеќе!
Овде морам да спомнам и то дека со комерцијалните, синтетички средства за капење, вие дополнително ја исушувате кожата (од комерцијални сапуни е изваден глицеринот кој се продава на козматички куќи за нивните потреби), а потоа, со тој ист глицерин, кој не ни требало да се вади од сапунот,  ја негувате кожата со вашето млеко за тело, зачинето со минерални масла, кои само ќе ја задушат кожата. Така се ствара опсесивен потрошувачки круг- ви ја сушат кожата со средства за бањање, а потоа ви продаваат она што го извадиле од сапунот, за да ја негувате и хидрирате сморената, исушена кожа со лосиони кои обилуват со минерални масла.


На ова тема, текстот можете да го прочитате тука.
За синтетички детергенти, кои ви ги продаваат како 'најнежни сапуни', можете да прочитате во овој текст
Во природните сапуни, глицеринот е тамо каде што треба да е - во сапунот, а во природната козметика, масла и путери се главни состојки, кои ви пружат потполна нега, без икаков негативен ефект. 

ПАРАБЕНИ се фамилија на конзерванси кои во потполност го покриваат производот од расипување. Масовно се користат во сите комерцијални козметички производи. Ефтини се, пристапни, а добро го штитат производот. Во последните години се една од најконтоверзните категории во козметичката идустрија. Некои истражувања ги поврзуваат со канцер на гради, бидејќи се тврди дека се пронајдени во малигното ткиво.Парабени се користат и во прехрамбената индустрија
Но, вистината е исто така дискутабилна- всушност, парабените се користат секаде, па дури и во прехрамбена индустрија!
Дури и да е точно дека се наоѓале во малингото ткиво, кој може да рече дека потекуваат од козметика, а не од храна,нпр.  Но, потврдено е дека парабените можат да продират во кожата,  нарушувајќи го хормонскиот баланс во организмот, со што предизвикуваат неговите оштетувања и болести. Од следната година во Европската Унија ќе се забранат петте типа на парабени  (линк до еден од текстовите за оваа информација). Но, и без тоа , многи земји сами си ја регулираа ова проблематика, така што многу од нив забранија парабени во детските производи.  Како и да е, едно е сигурно- за нив нема место во природна козметика. Кога ќе се каже дека производот не содржи парабени, тоа значи дека е употребен некој друг вид на конзерваниси.


парабени и минерални масла во козметика
ниту една природна состојка  не се наоѓа на овие декларации.
ШТО СЕ АНТИОКСИДАНСИ? Сега доаѓаме до една  заблуда која што е среќавам скоро секој ден на некој блог, или интернет страна. А то е употреба на  анти-оксиданси како конзерванси. 
Некои супстанци имаат прекрасна карактеристика да ја продолжуваат свежината на другите супстанци. Тие не штитаат од штетното делување на слободните радикали, кои секојдневно настануваат во нашиот организам, како последица на оксидација од се што внесуваме во него. Тука спаѓаат витамините А, Е,селен, бета-каротен итн.  Нпр. витаминот Е е одличен анти-оксиданс и има моќ да го продолжи векот на неки масла со краток рок.Антиоксиданси не се конзерванси и немаат моќ да го спречаат расипувањето на производот
Понатаму, екстракт од семки од цитрон ја има иста таа особина , како и олео смолата на екстрктот на рузмарин. Но, сите тие се само анти-оксиданси и можат да ја продолжат свежината на маслата, но не и да спречат појава и размножување на бактерии. Посебно ако производот содржи вода. Анти оксиданти се користат во козметиката, бидејќи се добри за кожа и се борци против старењето, но никако не го заменуваат делување на конзервансот.ОРГАНСКА КОЗМЕТИКА како и сите други  органиски производи, мора да има сертифицирано потекло. Тоа значи дека секоја состојка во неа  мора да има сертификат дека е одгледувана на органски начин, без употреба на пестициди и други хемиски агенси кои се користат со конвенционалните методи. Тоа што имате природни масла и путери, не значи дека се органски. Се што е органско е и природно, но се што е природно, не мора да е органско. Впрочем, за да нешто биде органско, за тоа мора да постои документ од сертифицирано тело. Веднаш ви е јасно дека конзерванс не може да биде органски, со што заклучуваме дека производот не може да биде 100% органски.


НЕШТО КАКО ЗАКЛУЧОК:

1. Путери не содржаат вода  и се составени само од масла (се разбира, збориме за природните, не комерцијалните путери)
2. Лосиони/млека/креми се мешавина на масла и вода и да се добие квалитетен производ, потребни се уште два елементи: емулгатор и конзерванс. Сите други состојки се опциони, но овие се задожителни.
3. Тврдењето дека во производ нема конзерванс е лага. Секој производ кој содржи вода, мора да е заштитен со конзерванс. Дали тој ќе се вика ’парфем’, или ќе има друго хемиско име, помалку е важно.
4. 100% приодно- не значи и најдобо. Постојат многу поквалитетни состојки, направени лаборатоиски, од оние природни. Пример: пигментите кои се наоѓаат во природа не се чисти, оние од лабораторија се пречистени и безбедни.
5. Анти-оксидансите не се конзерванси- тие имаат способност да му го продужат векот на траењето на масло, но не и да спречат развој на разни микроогранизми во емулзијата. Тоа што не ги гледате, не значи дека ги нема.
6. Органската козметика не е исто што и природната. Секоја органска е природна, но сета природна не е и органска.


природна дива козметика

 • Овој текст е наменет за разјаснување на маркетинкшки поими од оваа тематика, за сите љубители на природната козметика, оние што ја  користат и оние кои би сакале да преминат од комерцијални на природни производи.
Read More »
Blogger Gadgets