head

11.10.15

ЈУВЕНА - Најава за чудотворна крема со органски масла од Кучешки Трн, Калинка и Арган

                                            *******(Link za post na srpskom)*******
Со постојана желба да бидеме ексклузивни со понуда на природна козметика, пред некое време набавивме и некои нови состојки. Некои скапоцени и дргоцени масла веке ги имавме, но секогаш сакаме да ви понудиме вредност плус.
Денес ќе имате прилика да ги запознаете некои од тнр.волшеби масла, кои не се празни прикаски и интернет магла, туку навистина право богатство (бога ми, и  во финансиска смисла). Второ, овие состојки се чиста ексклузива на овие порстори. Се разбира, не е само невната недостапност причина, туку најмногу нивната цена. Па, да почнеме:


Првиот волшебникМАСЛО ОД КУЧЕШКИ (ВОЛЧЈИ) ТРН (SEA BUCKTHORN OIL), INCI: Hippophae Rhamnoides L (Seabuckthorn) Oil, органско

Навистина долго чезнев за ова масло. Како сум во години кога морам да внимавам што и како користам, така мојата потрага за ’волшебното стапче’ не престанува. Секако дека со еден потег ништо не ја одржува вашата младост, но јас верувам дека континуирано користење мора да даде ефекти. Кога станува збор за квалитетни масла, т.е воопшто за состојки за зрела кожа, првата асоцијација е - ЦЕНА. Маслата, као и други состојки која имаат anti age ефект , скоро секогаш се скапи или фантастично скапи. 
Едно од тие масла, кое ми беше на вечита листа за MUST HAVE е и масло од кучшеки или волчји трн.

diva natural cosmetics, diva prirodna kozmetika
драгоцена течност во шишето


Маслото потекнува од џбунасто растение, које расте во крајбрежните и планинските предели во Европа и Азија. Се користи и во исхрана и спаѓа во тнр. супер храна, а популарен е сок од овие бобици. Маслото се вади и од пулпата и од семето. Тие се раѕликуваат по боја и вискозност, со што е маслото од пулпа поцрвено и по густо. Моето масло е токму од пулпа и е органско. Бобичките се ситни, портокалови и не е реткост ни да се сретнат во овие предели. 
Еве како изгледаат бобичките.
Зошто волкава фама околу ова масло?
Дали е доволно ако кажам дека има 12 пати повеќе витамин Ц од портокал, 3 пати повеќе витамин А од моркови, а исто витамин Е колку пченични никулци и има 4 пати повеке анти-оксидативна моќ од гинсенг? На мене е, затоа што наведените витамини се ѕвездите на младостта.
Но, не само витамини, ова масло е единствен билен извор на омега мрсни киселини 3,6,7 и 9.
Натаму, содржи 190 нутритивни и фитонутритивни елементи, каротеноиди, токотриеноли, токофероли, антиоксиданси, бета каротен, α-линолеинска и палмитолеинска киселина, веќе спомнати витамини А, Ц и Е, како и траги на елементи: бакар, железо, селен и магнезиум. Бета- каротенот е провитамин на витамн А, неговиот прекурсор, а бидејќи овде се наоѓа во своја природна форма, неговата искористеност е максимална. (текст за витамините можете да најдете тука)
Жал ми е што не можам да ви ја дочарам правата боја на ова масло, бидејќи е прескапо да го сипам во чаша, но затоа земав малце салфетка и го обрисав капачето од внатрешна страна. Еве како изгледа една капка масло. Бојата е нестварна, нели?

масло од внатрешната страна на капакот


Употреба: Веќе самоит поглед на композиција на ова масло говори за неговите бенефити. Првото што ќе го истакнам е неговата моќ на подмладување кожа. Помага кај разни врсти на рани, осипи, изгореници и друга кожна оштетувања. Кога се користи на дневна база, успорава знаци на стареење на кожа, и то така што го обновува ткивото, одржува еластичноста и хидрираноста на кожата. Може да се користи и кај акнозна кожа, но и розацеа и разни воспалениа, поради висок ниво на каротеноидите.

Вториот волшебник- МАСЛО ОД КАЛИНКА (POMEGRANATE SEED OIL), INCI: Punica Granatum (Pomegranate) Seed Oil, органско

Второто волшебно и скапоцено масло е масло од калинка. Ова овошје не треба посебно да се представува. Преполна со витмини и антиоксиданси, калинка го потикнува имунитетот. Се препорачува да и неговиот најдрагоцен дел да се конзумира, а тоа се семенки. Ако не ги јадете, можете да ги осушите, самелете и потоа конзумирате на разни начини.

Но, масло од калинката е помалце заступено. Причина: пак цената. Исто како и претходното: врвно, луксузно, само за привилеговани. И јас не се смирив додека не се најдов во таа група :-)
Она што одликува ова масло е содржина на пуницична мрсна киселина (омега 5), која и добила име по калинка (Punica), која е многу ретка и не се наоѓа ниту во едно друго масло, а докажано е да има анти воспалувачко и анти туморско дејствие. Докажано е и да масло од калинка го подтикнува растот на клетки во епидермисот, со што се помага регенрација и зајакнување на епидермисот. Натаму, богато е со фитостероли, витамин Е (токофероли) и антиоксиданси. Маслото е густо и тешко се размачкува .

Употреба:  Поради наведените особини на ова масло, тоа се користи, слично како и масло од кучешки трн: кај опуштена, зрела кожа, или за брчки во настанување, но и кај проблематилчна кожа (акнозна, оштетена, воспалена, егземична, себореична, но и за псоријаза и розацеа)

Напомена: не постои етерично масло од калинка. Ако случајно најдете нешто такво, да знаете дека ве лажат. Постои CO2 екстракт, но тој е прескап  (како и сите CO2 екстракти) да го најдете некаде во слободна продажба.

масло од калинка, природна козметика
органско масло од калинка


Третиот волшебник-  AРГАНОВО МАСЛО , INCI: Argania Spinosa (Argan) Kernel Oil, органско.

Аргановото масло веќе сме го спомнали (еве тука)  и тоа е состовен дел на ноќна крема за сува кожа. Исто така, ова масло ќе стане дел и од други видови на луксузни креми, бидејќи тоа е изврсно и за зрела кожа.
Додека жените во Мароко со векови користиле ова масло за разни намени (лекување на рани, изгореници, за коса, лице и цело тело), бидејќи им било достапно, во Европа, ова масло стана популарно кога Французите го донеле од таму. Вистинската помама по него настана кога модерна козметологија почна да го користи како масло на младоста и денес речиси не постои полуксузна и поскапа крема, а да нема арганово масло во неа.
Она што го прави така лековито е висок содржај на витамини А и Е, антиоксиданси, омега 6 мрсни киселини и линолеинска киселина, сите еликсири на младост. Студии покажуваат дека аплицирано тописки, ова масло навистина ја релаксира трауматизирана кожа, бидејќи витаминот Е го подстакнува размножување на клетките. Веќе пишавме колку се моќни витамини А и Е против стареењето, 

Во кожа се впива брзо, не остава мрсни траги,што го прави погодно и за мрсна кожа. Но, во исто време, намалува лачењето на себум кај мрсна кожа, така да всушнот, тоа е идеално и за тој тип на кожа, посебно за ноќна нега.

Кремата со овие масла, но и со макадамиино, јојобино (двата органски), squalane, алое вера, пантенол, алантоин, протеини на овес веќе е направена и тоа во три варијанти. Ја тестиравме и победи една верзија од тие три, која ќе биде и во конечна понуда. Освен што сега ќе ја обогатиме и со протеини од ориз! 
Повеќе за тоа малце покасно, кога званично ќе ја представиме и кремата .

За сега, можете да се запознаете со изглед на оваа крема, која ја нарековме „Јувена“. 
Сигурни сме дека ваква боја, која потекнува исклучиво од маслото од кучешки трн, не сте до сега виделе во некоја крема! 
Очекуваме дека смо на добра патека за да ви ја продолжиме младоста- со правилна нега и со помош на природни, органски, чисти и пребогати масла. 
Фантастично чувство кое останува по апликацијата, како и ефекти од чудотворни состојки, кои ние ги само искомпониравме за да ви пружиме комфорно користење, ќе мора сами да го осетите

крема Јувена- НАСКОРО

Кремaтa е дoстaпнa нa oвoј линк3 comments:

 1. Maja SOVRSENO!!!..na ovaa sodrzajno bogata najava za ovoj fantasticen i navistina cudotvoren krem sto go imas napraveno mozam samo da kazam (za sega:-) ),... ODVAJ GO CEKAAAAAAAM!!!!!......
  Zorica :-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Pa veke si go probala ,taka da sega samo ja gledas kompletnata lista na sostojki, a kremata navistina skoro treba da bide.
   I na mene mi e ubava, se trudev da bide dobra za site tipovi na koza, taka da mi odlično prija za nok.
   Ti blagodaram Zorice, za poddrskata i što si golem fan na Diva

   Delete
 2. Veruvam vo tebe Maja i veruvam vo Diva! :-)
  Ovoj krem e navistina neverojaten i vo boja,i vo miris i za koza! Mnogu mi e milo sto veke znam kako hranlivo deluva na koza i kakvo posebno cuvstvo ostava posle nanesuvanje i kolku dolgo toa trae:-) Iskreno site kremi sto sum gi koristela od Diva imaat neverojatno dolga hidratacija,a toa posebno suvata koza mnogu dobro go oseka:-)
  Pozdrav,
  Zorica

  ReplyDelete

Thanks for your comment