head

22.5.13

'Waves & Cakes'

После недостаток на козјо млеко на пазарот, одсега повторно ќе бидат достапни новите сапуни со таа прекрасна состојка. Ако сте во прилика, напијте се од него, многу е поздраво од кравјото, го подобрува имунитетот и побогато е со храниливи материи.
Но, да се вратиме на сапуните. 
Во 'World Soap Challenges 2013' колекцијата има некои со козјо млеко,  тие наскоро ќе бидат достапни во сет. Со нетрпение чекам да ви ги представам во пакетчиња.
Новиот сапун со козјо млеко изгледа вака:


Зошто е 'Waves & Cakes'?


Поради неговиот таласаст изглед и поради тоа што мириса на лимон и ванила, овој сапун го доби своето име.
Кафеавите делови во него уште ќе потамнат, поради присуството на ванилин, состојка на сите мириси кои содржат ванила.


Целата течност во овој сапун заменета е со млеко. Веројатно  многу пати сум кажала до сега колку ги сакам сапуните со козјо млеко, но морам да признам дека многу ми е тешко да направам обичан сапун со козјо млеко. Но, ветувам дека и тоа ќе се сличи. Тоа е за сите оние кои имаат многу осетлива кожа и сакаат сапун без додатоци на мириси и бои. Сакам 'Diva Soap' работилницата да биде асоцијација, не само за добри, здрави и природни сапуни, но и за уметнички, креативни и секогаш единствени сапунски креации. Секогаш се прашувам зошто  нештото да биде добро само за едно сетило, кога може да биде добро и за очи и за нос, а се разбира, првен за кожа.Боите се природни (а пречистени, козметички) пигменти, додека розевата е боја за прехрана (FD&C - Food Drugs &  Cosmetic), а кафеавата од какао прав.
Освен маслата кои ќе ги прочитате во составот, уште да ви  кажам дека во овој сапун содржи и какао путер, кој ќе ви ги доближи 'Cakes', додека сте под 'Waves', во вашата бања!Мене овој сапун премногу ми се допаѓа, а на вас?
Кажете што мислите, би сакала да го сушнам и вашето мислење, од каде и да сте! Пиштете слободно!

Уште некоја сликичка, уживајте и поздрав!Goats milk available again and I have so many plans on using it for different designed and non-designed soaps to come. This one won't enter 'Natural Diva'  Line, cos it smells so good like vanilla and lemon. I need to establish my regular two lines I've been planning for so long, and this one definitely goes to 'Diva Chique' Line. 
Maybe you would think I got fed up with stripes, after Amy's challenges, but obviously, I miss them, lol. These both fragrances behaved so well, I only wish they all did! 
 Now, when I think better, I might do leo spots again,hi,hi! No, seriously, I've been planning to tweak a little the technique and try to get somewhat different pattern. We'll see! 
Hope you like the soap!
Take care!Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Маслиново (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Сончогледово (Sodium Sunflowerate),  Какао путер (Sodium Cocoa Butterate),  Козјо млеко (Goat milk), козметички пигменти и бои  (pigments & FD&C dye), мирис (fragrance).

22 comments:

 1. Ooooh, so pretty Maja! I love the way the stripes are only in the middle, how cool! Beautiful bright colors and gorgeous tops...bravo!!!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Cee! Well,after so many stripes I've made,I suppose they could be modified a bit,ha,ha!

   Delete
 2. Prelepo definisane boje a ove sare su u potpunom rege fazonu! Ja sam takodje odusevljena i oblikom, nedavno sam i ja isprobala ovaj "format" i bas je zanimljivo. Sigurna sam da mirise predivno!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hvala ti,Goco! I meni se baš svidja ovaj oblik,mada je i on iz moje regularne modle. Trebalo bi da nabavim jednu originalnu,samo za ovaj oblik! Miriše stvarno dobro,kombinacija slatko-kiselo mi je omiljena kod kolača!

   Delete
 3. Jako je lep sapun. Boje su odlicno razgranicene. Moj pokusaj sa jestivim bojama,stavila sam "rasta fazon ", - zeleno, zuto i crveno - katastrofa ! Boje su se promenile i razlile se jedna u drugu. Od tada idu samo kozmeticki mikropigmenti.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hvala Vam,Badem na komentaru (čini mi se da sam negde videla da ste Mila,jel' sam u pravu?). Uvek je lepo videti nova lica na blogu!
   Što se tiče FD&C boja,ni ja ih ne koristim (više),kozmetički pigmenti su mnogo zahvalniji za rad!
   Ne razumem šta znači 'rasta fazon',da li biste mi objasnili?

   Delete
  2. Da , u pravu ste :), zovem se Mila, a na FB -stranica " Veta-Pegaz ". Možda sam se na nekom blogu i potpisala imenom. Vi ste Maja, zar ne?
   "Rasta" fazon tj. boje su boje , koje je Bob Marley, rege pevač koristio kao svoje boje na zastavama, amblemima, posterima... Mladima su jako poznate te boje.

   Delete
  3. Hvala na objašnjenju,Mila! Nisam baš ljubitelj reggae-a (sem par pesama baš Bob-a Marley-a),pa pretpostavljam da sam propustila taj segment te subkulture! :-)
   Da,Maja sam!

   Delete
 4. Beautiful soap, Maja! I love the colors and the stripes. The tops are gorgeous, too!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Jenny,I like it,too! Just wondering whether vanillin migrates to mid layers and make them darker!?

   Delete
 5. Ohh, what a beautiful soap! Gorgeous colors, perfect strips, lovely fragrance: using it makes you feel chique!
  Take care, my dear!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks dear,I'm glad you like it! Have a wonderful holiday and get back with new, fresh, creating energy!

   Delete
 6. What colorful waves and stripes, it's such a fun soap! =)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Is this really you,Anne-Marie? Thanks for stopping by and for your nice words! My best wishes to you and the little gorgeous and regards to whole family!

   Delete
 7. Gorgeous stripes! They are like small rainbows :o)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yes, that's what I thought, but there are some colours missing to call it 'rainbow', so it's become 'Waves & Cakes'!
   Thanks Marika!

   Delete
 8. Amazing colouring and beautiful stripes. The tops are so pretty, you are truly a talent.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oh,thanks Monica,so much for your sweet words,it's such a compliment! I'm so glad that you like my work!

   Delete
 9. Very nice Maja! I really like the tops! But your soaps area always beautiful :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. I really appreciate your words,Roxana,thanks!

   Delete
 10. Just as all your soaps it looks absolutely beautiful!!!!
  Regards/Annelie

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Annelie,it's good to hear from you and even better to know you like my soaps! Hugs!

   Delete

Thanks for your comment