head

9.7.15

Vitamini u kozmetici

Vitamini, vitamini......Ima ih toliko i svaki dan se susrećemo sa porukama koje nam poručuju da ih treba unositi kroz hranu svaki dan, uvek dovoljno, nikad previše.
Kad je hladno, kad je toplo, kad smo zdravi ili bolesni, uvek se preporučuju vitamini. Kontrolišu metaboličke procese, imaju zaštitnu ulogu, jačaju imuni sistem, a samim tim nas štite od najraznovrsnijih napadača.
Tako moćni i željeni, odavno su našli svoje mesto i u kozmetici.
Sem prirodnih komponenata preparativne kozmetike, kao što su ulja ili ekstrakti bogati vitaminima, sve češće se oni dodaju kao aktivne supstance, koje svojim moćima treba da nam obezbede dužu mladost, lepšu i zdraviju kožu.
U postu  'Otkrivamo- sastojci u prirodnoj kozmetici' , pored ostalih komponenata koje se koriste u prirodnoj, pomenula sam i vitamine.
Vitamini koji se koriste u kozmetici su: A, B, C, D, E, F, a tu je i (sporan)  vitamin K.
Oni koji proučavaju i čitaju o kozmetici već znaju njihove karakteristike i mogućnosti, no malo manje se zna da li i koliko oni zaista deluju na kožu, naneseni topijski.

Vitamini u kozmetici i njihova dejstva



vitamini u kozmetici


Da vidimo najpre šta literatura kaže o dejstvima ovih vitamina i u kakvim formama se koriste za kozmetiku.
U pomenutom tekstu sam spomenula da su vitamini veoma atmosferski senzitivni- reaguju na svetlost i temperaturu. Njihova nestabilnost dovodi do toga da se njihova delotvornost poptuno gubi. Zato se u kozmetici koriste njihovi estri. Estri vitamina su stabilnije forme (njihovi derivati), i to obično palmitinske (palmitic) ili sirćetne kiseline (acetic). Na koži će, pod dejstvom enzima koji hidrolizuju enzime, doći do oslobađanja vitmina.
Druga forma vitamina su njihovi provitamini. Provitamini su njihovi prethodnici, prekursori, koji se biohemijskim procesima prevode u formu vitamina. 

Vitamin A



Vitamin A se svstava u one čarobne vitamine mladosti. Deluje protiv akni, no pokazalo se da je izuzetan kod foto starenja i da ima znajačne rezultate u podmlađivanju kože, stimulišući produkciju kolagena i reprodukciju ćelija. Fine bore i linije prosto nestaju pod dejstvom čarobnog vitamina.
On može imati nekoliko formi, različitih po svom učinku na kožu.  Spada u veliku grupu retionoida, a u kozmetičkim proizvodima se može naći u nekoliko oblika: Retinyl esters, estri (Retinyl propionate, Retinyl Acetate,Retinyl Palmate), Retinol i Retinaldehyde. Različita je delotvornost ovih formi vitamina A i ide ovako:

Retinyl palmitate (i drugi estri) --------> Retinol --------> Retinaldehyde --------> Retinoic Acid 

Kao što se vidi u ovom lancu, na kraju se nalazi retinska kiselina sa najvećim učinkom.
Međutim, ona se nikad ne nalazi u preparatima, jer je FDA računa u lekove, i to iz sasvim opravdanog razloga. Retinska kiselina je moćan iritans i koristi se samo uz lekarski recept, i to kao lek protiv akni. Ostale forme su manje delotvorne (kao i manje iritantne), ali zahvaljujući enzimima, svi oni prolaze kroz metabolički proces, koji će ih definitivno pretvoriti u Retinoic Acid. Zato, u kozmetici se mogu naći samo ove prethodne forme vitamina A, a najčešće su to estri i retinol (alkoholna forma retinske kiseline). Za rethylaldehyde preparate nije potreban recept da bi se nabavili, no veoma je skup, a pored toga, izaziva iritacije.  Što ste u ovom lancu dalje od poslednje karike, tj. retinske kiseline, to je potrebna veća koncentracija za neki vidljiv efekat. Međutim, najčešće se derivati vitamina A dodaju više iz deklarativnih razloga, tako da uglavnom nećete primetiti efekte.
Beta karoten je provitamin vitamina A, prekursor retinola,  i poznat je po sovjoj narandžastoj boji koja se koristi u prehrambenoj industriji. Ulja koja obiluju beta karotenom imaju izrazito narandžastu, do crvene boje.  Primenjen topijski i zavisno od doze, važi za dobar anti-oksidans. Koristi se i u anti-age, jer štiti od oksidativnih procesa koji nastaju pod uticajem sučevog zračenja, ali i u preparatima za sunčanje. Ovde se moram osvrnuti na kontroverznost preparata za sunčanje, koji sadrže neki estar vitamina A, najčešće Retinyl Acetate. S obzirom na fotosenzitivnost vitamina A, kao i njegovih estara, ne preporučuje se korišćenje ovih preparata. Cela grupa retionida se preporučuje isključivo za noćnu negu.
Kao i sa mnogim drugim vitaminima, i kod vitamina A je problem njegova stabilnost. Naime, on je vrlo fotosenzitivan, smeta mu svetlo, kiseonik,a i drugi faktori, tako da njegova oksidacija (čitaj:degradacija), nastaje nakon prvog otvaranja kreme. Poslednjih godina tehnologija je uspela da stabilizuje retinol, inkapsulirajući ga sa nekim inertnim materijalom i takav, inkapsuliran retinol se pokazao stabilnijim i delotvornijim. No, pitanje je kakav retinol će se naći u kremi koju želite da kupite, te zato, ne očekujte da ćete se probuditi 10 godina mlađi.
No, kako to obično biva, čak i kad deluje, magija nestaje kad prođe ponoć! Ili jutro! U ovom slučaju, kad prestanete da je primenjujete. Prestanite da koristite vitamin A i dobićete nazad svoje staro ruho!


'Diva' emulzije- krema za lice


Vitamin B


Velika grupa vitamina- B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12. Mnogi vitamini grupe B, kao i njihovi derivati  našli svoje mesto i u kozmetici. Vitamin B je koenzim vitamina A i pomaže u ćelijskim metabolizmu. Evo koje vitamine iz ove grupe ćemo sresti u kozmetici.
B1 (tiamin)- prisutan kao so (hydorchloride) i često se kombinuje sa drugim vitaminima iz grupe B, za tretiranje oštećene kože .
B3 (niacin)- pojavljuje se u dve forme - nicotinamide (niacinamid) i nicotin acid. Niacinamide se koristi u kozmetici, i to kao antioksidans, za svrhu poboljšanja tonusa i elastičnosti kože, podsticaj produkcije kolagena, a samim tim i smanjenja bora, kao i kod akni, za regulaciju (smanjenje) lučenje sebuma. Takođe, pokazuje delotvornost kod ublažavanja staračkih pega i rozacee. Studije potvrđuju delotvornost niacinamida kad su u pitanju ovi efekti.
B5 (pantotenska kiselina) - komponenta koenzima A. Najpoznatiji kozmetički sastojak je D-pantenol, kao provitamin ovog vitamina, koji na koži oksidira u pantotensku kiselinu.
D-pantenol poboljšava hidrataciju kože, smiruje upalne procese, ubrzava epitelizaciju nakon povreda, deluje umirujuće, a koristi se i za obnavljanje dlake. Iako ne postoji dokaz za ovo poslednje, pantenol je postao obavezan sastojak svih preparata za kosu, a jedna firma je čak izgradila brend na osnovu imena pantenola.
B7 (biotin)- kako nedostatak ovog vitamina dovodi do pucanja noktiju, gubljenja kose, pa i dermatitisa, ovo su razlozi zbog kojih ćete ga naći u preparatima za nokte i protiv ćelavosti.


'Diva' emulzije- krema za stopala


Vitamin C

Vitamin C (L-ascorbic acid,  askorbinska kiselina) je još jedan moćan antioksidans, koji neutrališe slobodne radikale. Koristi se i protiv akni, za izbeljivanje kože, obnavljanje od foto oštećenja, a sitmuliše i proizvodnju kolagena.  Kao što verovatno svi znaju, vitamin C je izutetno nestabilan. Osim toga, čista askorbinksa kiselina je i iritans. Jeste najmoćnija i najučinkovitija, ali i najteža za očuvanje. Vitamin C nikako ne voli kiseonik, svetlo i temperaturu (to znamo svi i kad pravimo limunadu ili čaj). Ako primetite da je preparat sa vitmainom C požuteo, ili dobio narandžastu nijansu, znajte da je nastala degradacija vitamina C. Zato se koriste derivati ovog vitamina, estri. Ovi su stabilnija forma, ali i manje delotvorni (ali i manje iritativni) od čistog vitamina C.
Najkorišćeniji estri vitamina C su : ascorbyl palmitate, magnesium ascorbyl phosphate, ascorbyl tetra-isopalmitoyl, tetrahexyldecyl ascorbate i  sodium ascorbyl phosphate i jedan od novijih, neki kažu najbolji Ascorbyl Tetraisopalmitate.
Ovi derivati pokazuju različitu delotvornost, ali manju antioksidativnu moć od čistog vitamina C. Dobra strana je što ostaju duže stabilni i samim tim, duže i delotvorni. Ove forme ( Ascorbyl Tetraisopalmitate,  magnesium ascorbyl phosphate,  sodium ascorbyl phosphate) počinju da deluju tek na koži, gde se metabolničkim procesom aktivira vitamin C, što nije slučaj sa čistim vitaminom.  Za serum vitamina C, najpoželjnije je imati njegovu najčistiju formu (L-ascorbic acids), neki derivat i vitamin E, koji deluje u sinergiji sa vitaminom C, a ima antiioksidativnu moć.
Kad je reč o ličnom doživljaju vitamina C, za neke će i ove blaže forme, derivati, biti iritantni, dok će drugi moći da podnesu i čistije forme vitamina C. Uglavnom, ostaje da se vidi šta kome odgovara, no da znate da od vitamina C u kozmetici ne očekujete čuda. 



'Diva' emulzije- piling i krema za stopala


Vitamin D


Vitamin 'Sunca'! Jedna od najpoznatijih mantri doktora majkama beba- zimi dajte kapi bebi, a od aprila do oktobra je izvodite napolje, da bi se pod uticajem sunčevih zraka, podstakla proizvodnja vitamina D. Vitamin D je važan za nivo kalcijuma u organizmu, a u kozmetici je pokazao rezultate u tretmanu psorijaze i vitiliga. Takođe je koristan dodatak sredstvima za sunčanje. Nekoliko studija pokazuje slučajeve repigmentacije kože posle tretmana vitaminom D . S druge strane, hemičari upozoravaju da su u pitanju visoke koncentracije ovog vitamina, koje se ne nalaze u proizvodima koje kupujemo.


'Diva' čvrst puter za telo sa dodatkom zlatne mike sa fini sjaj kože


Vitamin E


I dođosmo do još jednog čarobnog vitamina mladosti. Snažan antioksidans, prisutan u svim slojevima kože i vrlo čest dodatak kozmetičkim preparatima. Topijska primena vitamina E rezultira glatkom, hidriranom kožom, sprečava prerano starenje i oštećenje kože, kao i eriteme, uzrokovane UV zračenjem.
Vitamin E se prirodno javlja u 8 formi : 4 tokoferola (tocopherol) i 4 tokotrienola (tocotrienol). Oba imaju svoje alfa, beta, gama i delta varijante. U koži je najzastupljeniji alfa tokoferol.
Druge forme vitamina E su njegovi estri. I ponovo, slobodna forma vitamina E je izuzetno nestabilna i  foto senzitivna, dok su estri, kao što smo i do sada videli, stabilnije varijante koje se koriste u kozmetici. No, to znači i da imaju manju antioksidativnu moć. Najkorišćeniji su alpha tocopheryl acetate, alpha tocopherol sorbate, alpha tocopheryl phosphate. Studije pokazuju da redovnom primenom, hidrolizom i u kontaktu sa kožom, estri povećavaju nivo vitamina E u koži. Vitamin E proizvode lojne žlezde, pa se zbog smanjene aktivnosti kod dece (do puberteta) i starih (žene 50+, muškarci 60+), ovoj populaciji preporučuje i unos u vidu suplemenata.
Ako vidite negde oznake 'd' i 'dl' ispred imena vitamina E (d-alpha tocopheryl acetate i dl-alpha tocopheryl acetate, reč je o prirodnom i sintetičkom vitaminu E. Oznaka dl označava sintetički vitamin E, a on nema svojstva koja se pripisuju prirodnom. Telo prepoznaje samo d forme, tako da dl forme treba izbegavati.
Velika je zabluda da se vitamin E može korisiti u kozmetici kao konzervans (više o kozervansima potražite ovde). Ovaj vitamin, zbog svojih antioksidativnih moći, produžava vek trajanja baznih ulja, štiteći ih od oksidacije, te zbog toga poželjno njegovo dodavanje u bezvodne formule. No u emulzijama, on ne može sprečiti kvarenje proizvoda, budući da uzrok kvarenja proizvoda i ne leži u uljima, već u vodi.



'Diva' Body Frosting- puter za telo 


Vitamin F


Vitamin F zapravo uopšte nije vitamin. To je grupa esencijalnih masnih kiselna- linolne, linolenske i arahidonske. Zbog svog značaja, kao i činjenice da ih ljudsko telo ne proizvodi, dobili su ime vitamin F.
Ove esencijalne masne kiseline su izuzetno važne u održavanju funkcionalnosti barijere kože, kao i u sintezi lipida. Njihov nedostatak dovodi do isušivanja kože, pri čemu ona izgleda ljuskavo, ima povećan gubitak vlage (tzv. trasepidermalni gubitak vlage).
Linolna kiselina ima protivupalnu, hidrirajuće i lekovito dejstvo na kožu. Takođe pomaže u borbi protiv akni )nedostatak linolne masne kiseline dovodi do pojave akni), omekšava kožu, čineći je glatkom i mladom.
Vitamin F (esencijalne masne kiseline) takođe potpomaže penetraciju drugih aktivnih supstanci, kao antioksidanata.
Vitamin F se može naći u suncokretovom ulju, ulju od semenki grožđa, ulju konoplje i šafranike, žutog noćurka, kao i egzotičnijim uljima (boragu, kukuiu, ulju krastavca, i drugima).



Vitamin K


Jedan od manje korišćenih vitamina u kozmetici. Inače, vitamin K je važan u sprečavanju krvnih ugrušaka, a u kozmetici se koristi za smanjivanje tamnih kolutova oko očiju. Međutim, studije ne pokazuju primetne promene kad je reč o ovom učinku. Takođe, primenjen topijski, vitamin K reguliše površinski kapilarni sistem i učvršćuje kožu.
Mećutim!!!
Postoje vitamini K1 i K2. K2 se sintetiše u gastrointestinalnom traktu, vitamin K1 je biljnog porekla. Vrlo je efikasan pri lečenju kuperoze, proširenih vena, rozacee i eritema (povezanih sa oštećenjima od sunca)
I dok se za K2 smatra da je bezbedan za upotrebu, vitamin K1 (Phytonadione) u Franuskoj je 2005.g povezan  sa teškim alergijskim reakcijama i pojavi ekcema na koži, zbog čega je momentalno zabranjen za upotrebu u kozmetici,a kasnije, 2009.god. je zabranjen i u EU. Njegov prekursor epoksid, nije zabranjen, ali i tu postoji opasnost od alergijskih reakcija prilikom reakcije sa proteinima iz ljudske kože.
K1 vitamin se u vidu nanočestica, farmaceutskog kvaliteta prodaje u Rusiji, jugoistočnoj Aziji i Nemačkoj i ni jedan slučaj alergije nije zabeležen od 2003. od kada je uveden do 2009.
Količina vitamina K koji se nalazi u paradajzu, bananama, ulju pšeničnih klica , spanaću, itd. je beznačajan i bezopasan za kozmetičke svrhe.



Dakle, da li nam vitamini u kozmetici nešto zaista pružaju???



Šta kažu kozmetički hemičari?
Niko ne osporava važnost vitamina, pa ni u kozmetici, više su u pitanju oni njihovi derivati koji se koriste u kozmetici. Njihov kvalitet forma i koncentracija su ti faktori koji će odrediti njihovu delotvornost.
Dok će kozmetolozi, formulatori, prodavci, i najviše marketari na sva zvona hvaliti baš onaj vitamin koji sadrži njihov preparat, dotle će hemičari biti uzdržaniji. Uglavnom će vam reći da skoro ni za jedan vitamin nema dovoljno kliničkih studija da radi to što mu se pripisuje, ili ako radi, to je u zanemarljivom nivou, koji bi mogao da se postigne i drugim sredstvima. Najopipiljiviji dokazi postoje za delovanje vitamina A, dok je kod drugih, efekat....recimo delimičan. Npr.primena vitamina E na koži oštećenoj od sunca, kao i ožiljcima nije dala nikakve rezultate, ali se kaže da potencijal  postoji. S druge strane, vitamin E u nezi kose nema nikakvog dejstva. Za vitamin C je dokazano da samo njegova čista forma (L ascobic acid), primenjena u određenom procentu, ima dejstvo na akne, dok njegovi derivati nemaju. U nezi kose, ovaj vitamin nema nikakvog dejstva. Od vitamina iz grupe B, niacin pokazuje najbolje rezultate kod svih opisanih delovanja. Kod vitamina D je dokazano da deluje na psorijazu, dok u nezi kose ne pokazuje ali baš nikakve rezultate. Za linolnu kiselinu (iz grupe vitamina F) važi da je dobar ovlaživač (moisturizer), no ne bolji nego neki drugi, standardni koji se regularno koriste. Kada je u pitanju nega kose, interesantno je pomenuti da niti jedan ozbiljan naučni radnik neće reći da bilo šta deluje. Zašto? Zato što je kosa mrtva, ona ne može da aspsorbuje ništa što joj ponudite, sve što koristite za njenu negu su isključivo kozmetički (estetski) efekti. Samo koren kose, dakle vlasište, je 'živ', i tretmani se mogu primenjivati isključivo na njega.
Dakle, iako nisu svemogući, niti toliko delotvorni koliko njihovi opisi govore, vitamini će uvek biti u kozmetici, a neke dalje, buduće studije će možda dokazati njihovu nedvosmislenu efikasnost. Najbitnije determinante njihove delotvornosti su njihova koncentracija i stabilnost. Vremenom, nauka dolazi do sve stabilnijih i delotvornijih rešenja. Na kraju, ostaje i individualni osećaj i iskustvo, kao i verovanje da vitamini, koliko god da ih ima u našim preparatima, pomažu. Sve dok ne odmažu i dok su korišćene prave forme, mogu se koristiti, pa i onda kad ne daju očekivane ili obećane rezulate.
Na kraju, kozmetiku treba shvatiti upravo tako kako joj ime kaže- kozmetički preparati nisu lek, nisu čarobne formule, šta god da sadrže. Prodaju se kao roba široke potrošnje, moraju biti formulisani da odgovaraju većini, bez bojazni da će izazvati neke neželjene efekte. Obično su aktivne supstance, gde spadaju i vitamini, vrlo jaki iritansi, kad su koncentrovane i čiste (i stabilizovane), tako da formulatori kozmetičkih proizvoda moraju njihove koncentracije prilagoditi nekom 'normalnom' pragu tolerancije. S druge strane, što su koncentrovaniji, vitamini su delotvorniji, te negde u sredini leži ključ za kozmetiku.
Verovatno je najbolje rešenje da se balasnira njihovo unošenje kroz hranu i da se nadamo da će nam vitamini iz kozmetičkih proizvoda pružiti dobar deo svoje zavodljivosti i delotvornosti.

Želite da podelite svoja saznanja i iskustva sa vitaminima?

Radujem se da ih čujem!



Možda želite da pročitate:
  1. Sastojci u prirodnoj kozmetici
  2. Osnove prirodne kozmetike (tekst na makedonskom)

Sve fotografije u tekstu su vlasništvo 'Dive' .


Izvori:
http://chemistscorner.com/
 http://chemistscorner.com/are-vitamins-effective-in-cosmetics/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2921764/?tool=pubmed
http://thebeautybrains.com/2013/11/the-beauty-brains-show-episode-06-which-retinol-is-right-for-me/
http://www.smartskincare.com/
https://www.truthinaging.com/review/part-4-what-is-it-vitamin-c-derivatives
http://www.dermaviduals.com/english/publications/special-actives/vitamins-in-cosmetics.html
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:036:0015:0017:EN:PDF

read more "Vitamini u kozmetici"

7.7.15

Summer has come, so has SUMMER DISCOUNT!


Summer is definitely inspiring period of the year. The abundance of fruits, colours, scents and aromas  all around make me think of colorful, cheerful and wonderful smelling soaps.
Who doesn't want to have his bath in fresh, summery scents, right?
I think I have to reprogram my mind soap wise, meaning :to think about summer soaps in spring, so they could be ready in summer. Luckily, these will be ready this summer.



'Mojito'


This very popular summer beverage had been long on my desire list, so I soaped it as soon as I smelled its beautiful fresh, tart, uplifting aroma. I added some peppermint essential oil to make it more minty, cos I like it minty.

diva soap, mojito, soap swirl
fresh mojito with mint leaves

The recipe includes shea butter and almond oil, along with pure silk fibres. It's conditionng, suitable for all skin types.


diva soap, soap swirls, mojito soap


I wanted tiny, wispy swirls to imitate peppermint leaves and I hope my swirls resemble them.
Top is decorated with melt & pour ice cubes.
diva soap, diva sapuni, mojito sapun, swirls
anyone for glass of mojito?



in the mould and cut


Soap will be ready from 8. August

Ingredients: Sodium Olivate, Sodium Palmate, Sodium Cocoate, Sodium Shea Butterate, Sodium Castorate, Sodium Almondate, glycerin,  pure silk fibers, Menta piperita (peppermint) oil, cosmetic pigments, premium cosmetic fragrance (melt & pour soap embeds)



'That Juicy Summer'


Fresh, again. This time, with sweet mandarin notes, somewhat sweet, but then again, very fresh and summery. The fragrance blend will remind you of freshly squeezed mandarins, spiced up with melons and pineapples and bananas. Could it be more refreshing in hot days?


diva soap, soap embeds, summer
very juicy, very inviting...

The scent is very powerful, I'll love it. In fact, everyone does, because I've had people coming and sighing over it, with not being able to stop sniffing it, lol.

The recipe is enriched with shea butter, avocado and almond oils. Silk is something I don't have to stress out, right?

Some more pictures....



diva soap, soap embeds, summer
the balls are cp soap


And all look like this first:


handmade soap, diva soap, soap embeds
soap top

diva soap, soap embeds, summer, satsuma
balls are everywhere



diva soap, soap embeds, summer
bubbles & balls all around


The soap is suitable for all skin types and will be available from 10. August.


Ingredients: Sodium Olivate, Sodium Palmate, Sodium Cocoate, Sodium Shea Butterate, Sodium Castorate, Sodium Avocadate, Sodium Almondate, glycerin,  pure silk fibers, cosmetic pigments, Citrus Sinensis (sweet orange) oil, premium cosmetic fragrance






At the end, I want to announce that big sale is running on our

 International Shop Site

All soaps are discounted at absolute amount of 0.5 eur and plus some of them are discounted at extra 20% . 

It's never been easier to get your favourite piece of pure luxury and indulgence!

read more "Summer has come, so has SUMMER DISCOUNT!"

2.7.15

Kreme za suvu kožu- STAY FED!

Posle zahteva redovnih kupaca sapuna i čitalaca bloga, koji su poželeli da probaju prirodne kozmetičke proizvode koje sam predstavljala na blogu i pravila isključivo za sebe i uzak krug prijatelja, rešila sam da polako, neke od proizvoda koje redovno pravim, ponudim i širem tržištu.




izgled emulzija


Pravljenje kreme za suvu kožu lica je pri tome, predstavljalo poseban izazov, jer ja sama takvu kožu nemam i ne mogu adekvatno da procenim hidrirajuću i negujuću moć takvih krema. Ulja koja savršeno odgovaraju suvoj koži sam nabavljala redovno, i to najviše iz razloga što su ta ulja uglavnom idealna i za zrelu kožu i poseduju anti-age osobine. Drugo, mnoga od tih ulja odgovaraju svim tipovima kože, tako da sam ih uspešno kombinovala za svoju noćnu kremu.
Da bi adekvatno odredila odnos ulja i vodene faze, kao i sam izbor ulja, sprovela sam testiranje na dobrovoljnim ljudskim testerima. Bile su im ponuđene dve kreme, koje su bile konkurencija jedna drugoj, za dnevnu negu i jedna noćna krema, vrlo slična onoj koju i sama koristim.
krema 2 i 3 (boje su prilično jednake uživo)


Reakcije su bile više nego pozitivne, a vrlo brzo pošto su testeri bili potrošeni, počele su da stižu i prve narudžbine. Tada su kupci uglavnom birali jednu od dve ponuđene kreme kao dnevnu, kao i noćnu koju su testirali.
O ovim test-kremama možete pročitati u ovom postu . Tu ćete videti i fotografije nekoh od ulja koja koristim, a u ovom postu su prikazana samo organska ulja.

Kasnije, rezultati ankete koju su ispitanici popunili pošto su potrošili testere, su mi pokazali šta se većini dopalo i upravo iz tih rezultata sam sastavila sadržaj krema koje su sada u ponudi.

Moja proizvodnja kozmetičkih preparata je mala, bazirana isključivo na mojoj strasti prema kozmetici, kao i potrebama moje zrele, ali dobro negovane kože.




emulgovan piling za telo

emulgovan piling za lice


Sva organska, kao i hladno ceđena ulja su nabavljena iz Nemačke, dok su neka dostupnija nabavnjena lokalno. Takođe, ostale komponente krema, poput emulgatora, emolijenata, humekatanata, etarskih ulja i drugi sastojci su nabavljeni iz Nemačke ili Velike Britanije.

Sve emulzije koje pravim ne sadrže mineralna ulja i druge naftne derivate, boje, parabene, formaldehid donore, i druge štetne komponente.
Kreme za lice ne sadrže ni sintetičke, niti prirodno-sintetičke mirise, već samo etarska ulja. Međutim, losioni i puteri koje pravim (još uvek) samo za ličnu upotrebu, sadrže i kozmetičke mirise, namenjene i sertifikovane za tzv. leave-on proizvode. Kada budu u ponudi i ove emulzije, biće obe vrste- kako one što mirišu čarobno, tako i one sa prirodnim mirisima i etarskim uljima.

jedna od emulgovanih  'ready to use'  maski za lice



















Kako ja spadam u onu grupu pobornika prirodne kozmetike koja ne priznaje kozmetiku bez konzervansa (pročitajte više u ovom postu na srpskom, gde ćete naći i mnogo informacija o sastojcima koji se koriste u prirodnoj kozmetici, kao i koje ja koristim i koja je njihova funkcija), tako sa ponosom i naglas izjavljujem da SVE moje emulzije sadrže konzervans. Niti jedna emulzija, čak ni kada sam ih pravila samo za sebe, nije napravljena bez konzervansa. Konzervans koji koristim je Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol, konzervans odobren od strane ECO-CERT-a. Miriše na badem, marcipan, nije baš "najmedeniji", ali je neophodan, siguran i delotvoran. Dovoljno!

 Moje kreme nisu sertifikovane, ali su sve komponente upotrebljene za njihovu izradu po ECO-CERT standardima; drugim rečima prirodne. Zadovoljstvo mojih klijenata, koji postaju brojniji, je utoliko zančajnije, što se naš odnos zasniva na poverenju koje mi pružaju, koristeći proizvode koje im, zaista sa posebnom pažnjom, pravim.

Obe kreme, dnevna i noćna, su izlistane u prodavnici na Artijani , tako da sve informacije o njima možete tamo naći. Ukratko, sledeće slike će vam predstaviti glavne sastojke, dok ćete kompletnu listu sastojaka naći na prodajnom sajtu.


prirodna kozmetika, prirodne kreme, diva
dnevna krema za suvu kožu



prirodna kozmetika, prirodne kreme, природна козметика
noćna krema, odlična i za normalnu, zrelu kožu

 Pored svih navedenih, obe kreme sadrže i proteine pšenice, što treba znati ako ste skolni alergijama na gluten.  Ako imate dodatna pitanja, slobodno me kontaktirajte mejlom.

Cene su prilagođene da meni obezbede reprodukciju, a vama pruže maksimum nege. Možda i nisu najjeftinije, ali naspram kvalitetnih sastojaka koje sadrže, ja bi ih svrstala u jeftine, tj. lako dostupne. Nikako se ne nadam materijalnom bogatstvu, već samo imam nade da ću uvek moći da nabavljam sve kvalitetnije i sve ekskluzivnije sastojke, koje ću naravno ponuditi i vama, kroz proizvod koji kupujete.


Hvala na čitanju i uživajte u prirodnoj nezi na 'Diva' način!

read more "Kreme za suvu kožu- STAY FED!"

1.7.15

Spring inspired...

As soon as I got my order of fragrance oils from the UK, I found myself thinking about floral and fruity fragrances first. Before summer will have overwhelmed all my senses, spring had captured me with its fresh, floral scents that we all had been longing for after long, cold winter.
So, here we have two soaps inspired by flowers.

'Divine Garden'

The very first sniff of this fragrance reminded me of roses, which are, to be honest, not my favourite scent. But then, when I got back to it few a days later, it smelt totally different- a real peonies, soft, sweet, very feminine and rich. It really smells like a garden full of beautiful peonies.



Peony in the mould




The flowers on the top I had made earlier and they were such a lovely finish to my peony soap. They are whipped soap, which I have found very fun to make and it's great that I'm able to get fine consistency of soap, even without 'mixing-to-death' method. I also think that using only solid oils is the key for easy batter whipping.
my peony garden

The recipe is one of my standards, containing my great 4 (olive, coconut, palm and castor) and additional almond oil and cocoa butter. For the better slip and creaminess, I added pink kaolin clay.


more of them

Ingredients: Sodium Olivate, Sodium Palmate, Sodium Cocoate, Sodium Cocoa Butterate, Sodium Castorate, Sodium Almondate, pink kaolin clay, glycerin,  pure silk fibers, cosmetic pigments, premium cosmetic fragrance, sugar decoration (pearls)


'After Winter'

One of the first and the most beautiful nature's scent after winter must be hyacinth. I personally love the smell of those little flowers, filed on their stem. Their purple, pinky and white colours impicture nature at its best.

smelling wonderful

I'm telling you, if you like hyacinth, this is the real thing. Although I am a fan of floral scents, I'm usually not fond of single floral notes. The complexion of florals is actually my cup of tea, but I guess, there must be exceptions. Well, this is one of them, because this fragrance rocks.


do tops look anything like flowers???


The other side of the medal is that this fragrance was one bad behaving guy. You can guess it seized on me pretty badly, so my layers are not nearly what they were supposed to be like. I could have stopped layering and eventually hot process it, but it would have been such a waste of fragrance and colours. So, after all, it doesn't look that bad.


glycerin rivers flow....

By its ingredients, 'After Winter' soap is very similar to the first one, except this one is with shea butter.
I always tend to add some more conditioning ability to my soaps, so one butter and one extra oil is very usual combination in all my soaps. Also, silk had become my regular additive in all soaps.


Ingredients: Sodium Olivate, Sodium Palmate, Sodium Cocoate, Sodium Shea Butterate, Sodium Castorate, Sodium Almondate, glycerin,  pure silk fibers, cosmetic pigments, premium cosmetic fragrance



Both soaps will be available from 23.July



So, did flowers inspire you to create this spring or did anything else?

And before we knew spring was here, summer has come to introduce its juices, scents, shapes and flavours.
Next two will be hot summery soaps!

read more "Spring inspired..."

'Cocktail'- irresistible summery, divinely conditioning


Инспириран со некои далечни, песочни плажи, палми и освежувачки, ледени коктели, не можав да смислам подобро име за ваков изглед и мирис на сапунот. Коктел!

морето во позадина

Овде се и камчињата верна сценографија за морето, :-)

Колку зимата беше ладна и долга, првата мисла на лето ми ja даде идејата за овој сапун. Знаев дека мора да има овие бои, топли, разиграни, весели и да асоцираат на коктели. 
Не знам дали спаѓате во оние кои спрема мирисите ги одредуваат бои, како јас. Секој мирис мене ме асоцира на некоја боја и обратно, кога ја видим бојата на опаковката на парфем, јас знам каков мирис трба да очекувам. 
Нпр. зелената паковка сигурно ќе има свежа нота, со цитруси и кисели овошја, како и полско цвеќе. Црвените паковки сигурно ќе имаат слатка, ваниласта и мошусна нота, тие никогаш не се свежи. Светло виолетова паковка готово сигурно ќе биде цветен мирис, со многу лесни, прекрасни ноти, додека темно виолетова ќе има една подлабока, постабилна базна нота, мошусна или опиумска, итн. 
Така размислувам и кога ја креирам комбинацијата бои за секој сапун. Мислам, веројатно не очекувате сапун со мирис на љубичици да биде зелен, или сапун со мирис на лимон, плав, зарем не?

природни сапуни, рално изработени сапуни, diva soap, swirl
коктел за во бања

Следејќи ја истата логика, сапун што го гледате мириса на зрели манга, лубеници, дињи и банана, сочен, слаткасто-кисел, сублимирани во единствена хармонија, исто како кога пиете коктел. 

добро, не е баш палма,но може да послужи


Кога се работи за составот, сакав сапунот да биде за секојдневно користење, кога ви треба брз туш, да ве освежи, орасположи и пружи доволна нега, без допунски мачкања креми и лосиони.

Како што запазивте на првата слика, сапунот содржи авокадовото масло и какао путерот, како премиум состојки. Тука е и розева каолин глина и токму таа му ја дава основната боја на сапунот.
Глините се популарни и поради кремастата пена која ја даваат на сапунот, а за нивните детоксирачки функции веќе зборевме тука (сапунот 'Femina', првата верзија)




Состав: Sodium Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate, Sodium Castorate, Sodium Cocoa butterate,Sodium Avocadate, Sodium Lardate, glycerin, pink kaolin clay, natural silk, natural colorants, cosmetic pigments, premium fragrance oil (cosmetic grade)

И покрај тоа што касним со овој пост, сапунот е достапен во продавницата, така да уште имате време да го грабнете своето парче.

Имајте убав почеток на ова лето!








read more "'Cocktail'- irresistible summery, divinely conditioning"