head

21.11.12

"PURE CREAM" SOAP

Oва е првиот сапун кoи што излезе од Diva Soap работилницата со слатка павлака.
Слатката павлака ги има сите особини кои ги има и млекото, но со оглед дека има повеќе млечни маснотии и  протеини, тоа го прави сапунот покремаст при користењето.
Млекото и млечни производи (не мислам на сирење, кашкавал и слични производи) имаат особина да ја прават доплнителната пена, поради присуство на шеќери во нив, а чувството е свиленкаста, нежна пена додека се бањате и мекост на кожата после тоа.
Јас ги обожавам сапуните со млеко или млечни производи,  затоа што нежно како свила ја милуваат кожата и не ви треба никаква додатна грижа после бањање.

Составот на овој сапун е комбинација на маслиново, кокосово, палмино, рицинусово и бадемово масло. Неговиот состав не е необичен, меѓутоа, овој сапун обилува со бадемово масло. Обично се става во мали количини заради неговата висока цена, но овој сапун го содржи бадемовото масло дури 15%.  Покрај слатката павлака и бадемовото масло го потикнува свиленкасто чувство на пената.За бадемовото масло се говори дека е кралица помеѓу маслата. Богато е со билни протеини и ја дава на кожата сета потребна влажност и е главен актер во борбата против брчки. Бадемово масло е добро за секој тип на кожа,  посебно за оние кои имаат многу сува или исушена кожа. Исто така, бадемовото масло и дава на кожата еластичност, па е значајна состојка за нега на кожа кај бремени жени.

"Diva Soap" работилницата го користи бадемовото масло за правање балсами за уста и путери за тело (во облик на путер и во облик на крема), кои сите се дел на задолжителната зимска дополнителна нега на нашето тело.

Овој сапун мириса нежно и чисто, затоа што е и самиот таков. Боите се пигменти плави и црвени.Состав (Ingredients): Eкстра девствено маслиново масло (Extra Virgin Оlea Europaea), Кокосово масло ( Cocos nucifera), Палмино масло (Elaeis guineensis), Пречистена вода (Purified water), Натриум-хидроксид (Sodium-hydroxide- saponifying agent), Бадемово масло (Prunus amygdalis dulcus), Рицинусово масло ( Ricinus communis ), Слатка павлака (Whipping/ heavy cream), мирис (fragrance), пигменти (pigments).


11 comments:

 1. Gorgeous, gorgeous! Beautiful swirls and it looks (and sounds!) so rich and creamy! Diva Soap has arrived =)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi Cee dear! Thanks for your comment. What do you think of translator,is it operative for you? I know it sucks,but hopefully gives an idea of what post is about! I thought I might translate it myself,but this one was a bit long,so I didn't want to make it longer.

   Delete
  2. It actually translated quite well Maja...so far so good! =)

   Delete
 2. I love the peaks. I´m not patient enough to wait for the soap to set so I could get so beautiful peaks.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you Kirppu for your comment,I really appreciate it.
   With this soap, using heavy whipping cream,you really don't have to wait long for soap to set up. Mine set up on me so quickly,that I thought it would be like Swiss cheese (ha,ha),but luckily it wasn't

   Delete
 3. Wow,wow, wow! I am speechless, Maja!
  Indeed, Diva Soap has arrived =)

  ReplyDelete
 4. Thanks Nat, I'm so flattered with your comments,so encouraging to keep the blog going. I'm preparing a series of my latest soaps which just a few people have had an opportunity to see.

  ReplyDelete
 5. Ovaj sapun je jednostavno savrsen. Trenutno ga koristim i odusevljena sam kako ima prelepu kremastu penu i koji je fantastican osecaj posle tusiranja. Pozdrav, Goca

  ReplyDelete
 6. Moje zadovoljstvo je jos vece sto ovaj sapun postoji,kad neko uziva u njemu! Samo napred, bice jos i uvek jos za trosenje!

  ReplyDelete
 7. Was für hübsche Farben! Und sie wird herrlich cremig schäumen. Eine schöne Seife.
  Viel Glück für Dein Blog!
  Viele Grüße
  Petra

  ReplyDelete
 8. Thank you Petra for visiting my blog and for your nice words.
  I'll take my time to look carefully through yours and I hope you stay with me regularly.

  ReplyDelete

Thanks for your comment