head

20.9.13

'Slikberry'

Еден од најпопуларните мириси на светот, што се однесува за сапуните, е секако „Капина и Ванила“. Толку е популарен што нема работинлица на светот која не го сврстила во својот редовен асортиман. 
Сега и кај нас, популарната 'Black Rasberry Vanilla' и тоа на наш начин.

Now, one of the most popular scent ever,  has sneaked  in 'Diva Soap' workshop.
Here it is, my way!

black raspberry vanilla, diva soap, soap swirl
My Blackberry Vanilla soap

Додека беше во модла, сапунот беше толку убаво шарен, како виножитото да се спуштило во мојата работилница!

black raspberry vanilla in the mould
во модла


Што мислите? 
Листата на сите прекрасни состојки во овој сапун е долга, но главните адути се секако ши путерот и природната свила. Сапунот содржи и додатокот на козјо млеко.
How do you like it?
The list of ingredients is long, but what stands out is surely shea butter and silk. I added goat milk, but at smaller amount than I usually do.

black raspberry vanilla, soap swirl

Покрај то што е обожаван во светот на сапуни, овој мирис има многу своји парфемски верзии.
Еве ги некои, можеби знаете за што се работи:

I was searching for the scent description and found out that were many perfumes and  other toiletries versions of this fragrance out there. You may know some of them:
Фото извор


Фото извор


Мирисот е нешто што секој го доживува на свој, индивидуален начин. Не постои апсолутен фаворит! Според името, овој сапун треба да мириса на капина и ванила. И точно е, првен ги детектирате овошните ноти,  капината, боровницата, но кога малку ќе се продалбочите во него, се чувствува цветна композиција на јасмин и орхидеја, а во долните ноти е ванила, сандаловина и мошус. 
Се на се, овој мирис е летна, весела комбинација на цветно-овошни ноти, но и покрај тоа, тој се допаѓа како на жените, така и на мажите.

I believe that most of you, involved with this business, know this fragrance.  Interesting, but other than fruity notes, what I can detect the best is jasmine. Actually, that would be my first guess, but you can definitely say it's composed of some berries in there.
How do you like your 'Black Raspberry Vanilla' fragrance? Do you like it, or is it your best seller?

black raspberry vanilla, soap swirl

Бев посебно среќа со изгледот на овој сапун. Неговиот изглед потполно е содветан со неговиот мирис. Весел, разигран и шарен.

Со додатокот на свила, овој сапун секако спаѓа во луксузните козметички производи, а чувството на свила е неверојатно! 


black raspberry vanilla. soap swirl


Бев посебно инспирирана да го сликам овој сапун,а  сончевото време надвор ми помогна за  да фотките бидат вакви.
Летото дефинитивно ќе не напушти , но со мирисите и изгледот на сапуните, јас сигурно ќе го “конзервирам“ уште некое време. Просто не можам да се откажам од прекрасните, весели бои,  и шарени дизајни. Но, она што секако нема да го променам, тоа е квалитетот на сапуните и луксузот за вашата кожа и ужитокот за сите сетила.
Од сега, скоро сите сапуни на 'Diva Soap' работилница ќе бидат 'свилени', и тоа во буквална смисла. Ќе имате можност да се бањате со чиста, природна свила.

black raspberry vanilla, soap swirl, diva soap

As I said earlier, I'm not letting the summer go!
I'm unmistakably inclining to gorgeous, vivid colours and variegated designs.  What I'm keeping in all seasons and fashion streaks, is luxury treat that my customers are used to. From now on, most my soaps will be 'silky', not metaphorically, but truly!Ви посакувам пријатен викенд !
I wish you all wonderful, sunny weekend!


Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate)Масло од маслодајна репка (Sodium Canolate), Ши путер (Sodium Shea Butterate),  Сончогледово масло (Sodium Sunflowerate) Козјо млеко (Goat milk), шеќер (sugar), природни пигменти (pigments), мирис (fragrance), природна свила (silk)

18 comments:

 1. The name alone has a nice ring to it, and when you read the ingredients, you know it is going to be a luxurious soap! I am still waiting for my order of Black Raspberry and Vanilla to arrive. I just had to order it since it looks like it's everybody's best seller. With those gorgeous swirls and colors, yours surely does look like a best seller! :-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Silvia for your comment! I just don't know how I will name all my future soaps containing silk!? 'The previous one 'Rabarbara' came itself and sounds interesting to me, but how will I be giving 'sliky' names in the future.... that's a question!
   As for best seller..., from your lips to God's ears! Lol!

   Delete
 2. Wet soap is so beautiful! And the colors are gorgeous. Love purple and yellow. But I have never smelled Black Raspberry and Vanilla...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oh really? I thought I was the last one to soap it!
   As for me, it has nothing to do with vanilla! The fragrance is described as having vanilla in the base notes, but I can't really detect it. And all those BRV soaps I've seen so far are not discoloured by vanilla, so I supposed it has just a hint of it.
   It's more fruity and floral scent and jasmine really hits your nose!
   Thanks Marika for your sweet words!

   Delete
 3. Oh Maja, that is beautiful! Purple and yellow are such a lovely combination, and oh my gosh, your swirls are incredible! Silk and shea butter in the soap? Your customers are going to be thrilled to pieces with your additions.

  I love my black raspberry and vanilla scent, but then again I love anything that smells fruity.

  ReplyDelete
  Replies
  1. You always have so incredibly great words for my soaps,Monica, many thanks for that!

   Delete
  2. You make beautiful soaps Maja. I just tell the truth. :)

   Delete
 4. Prelepo! Tesko mi je da zamislim miris ali mislim da se savrseno uklapa u odabir boja i ove divne sare!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Da, i ja mislim da ove boje odlicno idu uz miris, a posebno sa 'berry' mirisima. Na sare sam ovaj put posebno ponosna,hi,hi!

   Delete
 5. Wow, Maja, the swirls are amazing, I could watch this soap for hours!
  So colourful and cheerful, really beautiful!
  Congratulations, my dear!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks dear, you really cheered me up!

   Delete
 6. Wow, what a gorgeous soap, Maja! I love those colorful swirls. I have heard so many great things about Black Raspberry Vanilla FO, but I haven't used it yet. I'll have to give it try someday!

  ReplyDelete
  Replies
  1. I can't believe you haven't! Soapmakers across the ocean really use it, so I thought you all use it regularly! Still, it's incredibly popular everywhere! Thanks for your lovely words,Jenny!

   Delete
 7. Beautiful Maja, gorgeous colors and swirls...and it sounds so rich with the extra silk and shea butter. BRV is one of my favorite new fragrances too =)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Cee! Reading blogs and looking at all those beautiful BRV soaps outhere made me crave for it, so finally I got it! I just wonder whether they are all the same!!??

   Delete
 8. Wow!! This soap is amazing, I love the swirls, so beautiful and colorful. As we say in France, chapeau!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Rama, I think it turned out pretty good,too! I'm often 'picky' when it comes to my swirls, but I like so much these ones!

   Delete

Thanks for your comment