head

18.11.14

Бадеми, многу бадеми - 'Amaretto Musk'

Неее, не правиме колачи!!! Но, секако ќе посакате некоe кога ќe го држите  овој сапун во раце.
Слаткастиот мирис на топли колачи, со корка од мелени бадеми, со чоколаден и ванила фил, удобно сместен во фина мошусна паковка, сигурно ќе ве намами и да го грицнете сапунот. Можеби ќе треба да ставиме на етикетата :„Не е за јадење“!

дива сапуни,рачноправен сапун,rucno radjeni sapun,
не е торта, но содржи млеко, бадем и бадемово масло


Бидејќи тотално мириса на торта, на врвот можете да видите топки од шлаг, врз кои се посипани трошки од мелен бадем.
Сапунот има благ пилинг ефект, бидејќи низ него, низ сите слоеви, се наоѓат бадемовите трошки.

дива сапуни, рачно изработен сапун
слатки сапунирачно изработен сапун, природнни сапун,prirodni sapuni
'Sweets' with milk and almonds
Ако сте од оние кои ги сакаат слатките мириси кои подсетуваат на слатки, ова е вистинска посластица за вас. Но, искрено, дури и да не спаѓате, големи се шансите дека овој мирис ќе ви се допадне.

За перформансите не мораме повеќе ни да збориме, а сите што ги пробале, секако ќе потврдат- нашите сапуни ја чуваат влажноста на вашата кожа, грижејќи се да немате прекумерно сушење, а наспроти сите комерцијални средства за бањање, во нив немате иритирачки,синтетички пенливи! Чисто уживање, а и голем бенефит за здрава и негувана кожа. Ако се грижите и за човечката средина и екологија, природните сапуни се чист еколошки производ, тотално се раствараат во вода, не загадувајќи ја.
Ете, и тоа треба да се знае.

мирисни и сласни парчиња


Сапунот е за нормалан тип на кожа!
Ниту на еден тип на кожа, нема да му бидат лоши сапуните класифицирани како ’ за нормална кожа’.
За сапунот се користени природни глини како колоранти и какао прав.

Сапунот е достапен, побарајте го во продавницата!

Имајте убави моменти со нашите миризливи и природни производи!

рачно изработени сапуни, diva soap, rucno radjen sapun, природни сапун


Состав: Sodium Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate, Sodium Castorate, Sodium Almondate, goat milk, ground almonds, clays, cocoa powder, glycerin, silk fibres, frnagrance

18 comments:

 1. When I started making soap, I thought I was not going into the sweet and bakery-type scents, but once I tried it, I was hooked!

  Your almond soap sounds so yummy! I like the way you placed 2 brown bands to sandwich the multi-colored swirl in the middle.

  ReplyDelete
  Replies
  1. I like sweet scents, but not too sweet and too bakery-like. It's interesting that I also had never thought of having sweet bakery bath before, but now I really enjoy the most diverse types of scents.
   Thanks ,Silvia,this was one of those that turned out as planned, so I'm pleased with the outcome.

   Delete
 2. Okay, you got me drooling as I read and looked at those photos. Your descriptions sound amazing, and how can anyone not be tempted to take a bite?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yes really, someone outside our soapy world could definitely take a bite! I need to make sure it clearly says SOAP on the label. Thanks,Monica!

   Delete
 3. How beautiful and delicious these soaps are! And so perfect for these coming holidays!
  I am always impressed by your names and designs and, yes, but these good ingredients, Maja!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hahah, thanks Nat, it's such a compliment. I miss seeing your soaps, I hope things are getting back to normal for you, so you could make some nice soaps.

   Delete
 4. What a beautifully designed soap!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks so much, good girl! Glad that you like it!

   Delete
 5. Da Maja navistina treba da stoi do ovoj sapun 'Ne e za jadenje' ednostavno e sapun sto stava do iskusenie da go vkusis hahah iako vo smisla na nega definitivno e hrana za kozata! Em blago eksfolira em cisti em odrzuva vlaznost na kozata(vprocem kako i sekoj Diva sapun;) Jas od iskustvo znam deka Diva sapunite iako sekoj si e poseben i stvarno so sostojki nameneti za razlicen tip na koza sepak se pogodni za secij tip na koza zaradi nacinot na izrabotka i bas zaradi potpolno prirodnite sostojki sto nikogas ne mozat da nastetat na koza ( ednostavno razlika vo niv e sto nekoj moze da 'legne' na kozata na poinakov nacin od nekoj drug ama sekogas vo nagorna pozitivna nasoka, i sto e najvazno kozata sekogas gi prima ovie sapuni bas kako dar od prirodata:) jas imam pozitivni rezultati vrz kozava ama bas od sekoj sapun :) A ovoj sapun ne samo sto mirisa vkusno tuku i izgledot mu e 'sladok'. Prekrasnoo!!!
  Pozdrav,Zorica:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Драго ми е да ти се допадна и овој сапун, Зорице. Сега веќе почнувам да се прашувам имам ли некој сапун кој ти се уште не си го пробала, хаха! Како кој нов се појави, ти го нарачаш. Се надевам дека се слагаш со описите на сапуните (посебно на мирисите) што ги изнесувам на блогот, се трудам верно да ги представам.
   Ти блаодарам што така страсно уживаш во нив, такви муштерии како ти, ми се вистинска испирација за понатамошна работа!
   Голем поздрав и од мене!

   Delete
  2. Da da Maja navistina verodostojno gi opisuvas sapunite posebno mirisot!:) I plus bas pottiknuvas zelba da se mirisnat sapunite i isprobaat:) Diva sapunite mene mi se izvonredni i da veke imam 'frleno oko' na novite sapuni hahah
   Pozdrav Zorica:)

   Delete
  3. Ха, ха,ха, баш си искрена, но драго ми е ако навистина ги потткнувам желбата и радозналостта. И новите се добри, морам да признам! ;-)

   Delete
 6. Wow, these are looking so elegant and delicious at the same time! Beautiful work, Maja!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Sini, it's good to hear from you! Where have you been, haven't posted for a long time now? Hope everything is fine there!

   Delete
  2. I'll write about that (soon, I hope). Now I'm just too busy... :)

   Delete
 7. Beautiful swirls, Maja! Those soaps look (and sound) good enough to eat. The whipped cream on top makes them look even yummier.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Jenny. It really does look edible, because I have only 2 pieces left.People seem to like foody and cake-y scents!

   Delete
 8. Kada bi od ovog sapuna mogao da se napravi parfem, stalno bih ga nosila! Čisto savršenstvo! :)

  ReplyDelete

Thanks for your comment