head

24.1.15

Black Raspberry Vanilla = 'Silkberry'

И додека сите се уште седиме дома со парно, јас веќе отидов во пролетта, макар со мислите, и веќе ја планирам новата пролетна понуда.
Black Raspberry Vanilla!  Со овој мирис како веќе да можам да ја вдахнам свежината на пролетните мирисни утра. Како што ме прашува мојата малечка секое утро:
 „Заврши ли зимата?“
„Не“
„Па кога ќе заврши? Оваа зима е толку досадна“,
 така и јас секое утро проверувам дали температурите се повисоки од претходниот ден. И да ви кажам, се! Барем за сега!
Но, во мојата креативна работилница, зимата веќе завршила.
Еве што прво излегло од неа за оваа година!
Ако ме прашате мене, сапунот е ПРЕКРАСЕН!


Hello my darlings,
This is my first soap this year. And not only that, it's the first soap after 2 months of soap hiatus! 
So, you better like it! 


Ова е втората тура на 'Black Raspberry Vanilla' мирис, а првата можете да ја погледнете тука .
Можеби некогаш сте сте прашале што е разлика помеѓу Black raspberry и Blackberry. Кај нас двете бобици се викаат просто капина, макар јас не сум слушнала за црна малина.

Еве ја Black Raspberry:

сликата од Wikipedia , линкот


А сега, еве ја и Blackberry:

фото извор


Како што и самиот збор вели „црната малина’, наликува на малина, таа има дупка внатре , додека она што се на англиски вика капина нема дупка, туку бело јадро. Вообичаено, тие се покрупни од „црните малини’ и посјајни. Црните малини се послатки, додека капини се повеќе погодни за колачи и џемови.  
Ете, ако некого го интересира интерпретација на англиски зборови, кои на нас се сосема исти.

Do you know that we don't have different words for black raspberry and blackberry? We have only one word for both, so I was kinda explaining in Macedonian text above what both were and how you can tell which is which.
Anyway, I've been longing for more sun because it' s feeling like this winter lasts forever. 
This fragrance is maybe not what you expect it to be . It's not sweet, more on tart side, but you can also pick up some floral and definitely fruity notes. Not really any vanilla scent in it, just a fine sweetened fruits packed in a floral wrapping. 
I'd say it's pretty different than BRV American, or Canadian soapers are used to, but not less beautiful. 
I had known long ago that this soap was going to be bright purple and to have those colours, I only hadn't known how the swirls were going to look like. Now, I know I like them!
The soap contains goat's milk, white kaolin, cocoa butter and, of course, its name identifier - silk. The first 'Silkberry' was only the second soap I used silk fibres for, so, this name was looking appropriate then. Now, almost all my soaps can have either prefix or suffix -silk. 
Nevertheless, I kept the name.
I hope you like it! 
Some more pictures and have a great weekend!


природен сапун, рално изработен сапун, black raspberry vanilla, soap swirl
Макро планот

Веќе спомнав дека овој мирис ја чекаше пролетта.
Всушност, тој е популарен цела година, но сепак најдобро се слага со пролетта или летото, кога има и свежина и топлина.
Таков е и самиот мирис- свеж, а топол, слаткаст, но не и сладок (без оглед на името ванила).
Нема толку “колачеста“ арома како би се очекувало, но еден интригантен овошно-кремаст буке, кој ве мами нон-стоп да го мирисате сапунот. 
Ова е сигурно и еден од најпродаваните и најсаканите мириси за сапуни. Некако, како класик помеѓу љубителите и проиводителите на природните сапуни.


природен сапун, рално изработен сапун, black raspberry vanilla, soap swirl
Поглед од врвот


Откако го планирав овој сапун, а некои од вас тоа го знаеа одамна, знаев дека основата ќе му биде светло виолетова. Бојата е виолетов ултрамарин, еден од козметичките пигменти кои се наоѓат во богатиот Дивин колоритен инвентар и многу ми се допаѓа што само дискретно го бои сапунот, во својата ладна и светла нијанса. Знаев дека и останатите бои ќе бидат токму овие, само не знаев како ќе изгледаат шарите на сапунот. Мислам дека се преубави. Се слагате?

природен сапун, рално изработен сапун, black raspberry vanilla, soap swirl
Преубави шариОсвен прекрасниот мирис, тука е и негувачкиот состав.
Козјото млеко како додаток, заедно со какао путерот и природната свила.
По свилата, овој сапун и го доби името, бидејќи беше втор со свила, но сега веќе, секој би можел да го носи префиксот (или суфиксот) - СИЛК.
За покремаста пена, освен млекото, сапунот содржи и бела каолин глина, која нежно ја апросрбира нечостијата од кожата. Се разбира дека сапуницата веднаш ќе ја измијете, но секојдневното користење, секако ќе има позитивно влијаније и на вашата кожа.
Со голем процент на маслиново масло и сите овие додатоци, сапунот е идеален за сува кожа.

природен сапун, рално изработен сапун, black raspberry vanilla, soap swirl
Macro planКапините се правени од глицеринска база и тие се декоративен елемент. Малку за шарм и асоцијација на прв поглед. 

Сапун ќе биде достапен на 1.март.

П.С. О да, погледнете некои нови опции под постот!
Сега можете да го оцените текстот и какви импресии оставил тестот/производот на вас.
Ако пак сакате негативно да се изразите, ќе мора тоа да го запишете во коментари.
Да ли имате сугестии за овие реакции?

The soap will be available from March 1 and will be listed in our new international e-shop.

P.S. Oh, please note that I've added reactions to blog-posts. They mean (from left to right):
I liked the text, Useful text, I want this product, I have this product. 
Would you change/add/ remove some reaction?


Состав/Ingredients: Sodium Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate, Sodium Cacao Butterate, Sodium Castorate, goat milk, kaolin, silk, cosmetic pigments, fragrance

23 comments:

 1. Looking beautiful, as usual! So girly like...I didn't know there was black raspberries! I've only seen red and yellow. But I so would like to grow black berries, maybe I will next summer...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Really??? That's very strange to hear! I know there are yellow, but I don't remember eating them. On the other hand, black raspberries and blackberries are very common berries here. It's always interesting to find out what we find strange about other people's culture, isn't it?

   Delete
 2. How interesting that you don't' have different terms for raspberries and blackberries, are they not that common in Macedonia? I love how you filled in your stamp with colour, it looks amazing and really helps it stand out! Your soaps are so feminine and pretty.

  I like your rating system, I have nothing to add to it.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yes, we have them both Monica, they are quite common fruit here, we just don't recognize them as different fruits and we use only one term for both. I've always wondered how many spices of those black berries there are and apparently there are more than this two. But, we call them same! At the end, who cares, as long as we have them, lol...

   Delete
 3. Da Maja ovoj sapun e navistina prekrasen!!!!! Izgleda (bas izgleda kako svila) i 'zvuci' mnogu privlecno..boite mu se preubavi,dekorativnata kapina eksta smek:) a sostavot (mi se svigja sto ima kozjo mleko i kaolin glina cistenje i hidratacija vo edno;) e ednostavno se sto i treba na kozata za cistenje i nega (jas veke znam deka so postojano koristenje na diva sapuni kozata stanuva balansirana i na izgled (ten) i vo struktura),i so samoto toa kozata dobiva odlicna osnova za ponatamosna nega). Iovoj sapun ke bide blagotvoren za mojata koza definitivno:) Odlicno Maja!
  Isto mi se svigja sto ima mesto pod tekstot za ocena direktno so stikliranje posebno mestoto za 'go sakam proizvodot' ;)) pa navistina sakam da go imam hahha i celosno samiot izgled na stranicata (ima mnogu opcii i linkovi na edno mesto koi odma te nosat na stranata koja sakas da ja posetis).

  Pozdrav,Zorica:)


  ReplyDelete
  Replies
  1. Sigurna sum deka sapunot ke ti se dopadne i na tebe,Zorice, kolku na mene.
   Otkoga mi se rasipa/crkna (uste nemam nikakva informacija) lap topot, se zanimavam so online raboti koi mozam da gi zavrsam od ovoj, na koj sum sega. Taka go malce srediv blogot, linkovite i 'layout'.
   Ti blagodaram, kako i sekogas, za ohrabruvacki zborovi!

   Delete
  2. Sekogas Maja ednostavno veruvam :) ;) Ete dokaz deka ponekogas rabotite sto sme gi ostavile nastrana si go naogjaat patot nazad i go spasuvaat denot :) (znam deka ne e nikakvo olesnuvanje) Iskreno se nadevam deka se ke se sredi brzo i kako sto bilo pred da se rasipe LPot i uste podobro::)

   Zorica

   Delete
 4. You made those blackberries so real, can't even believe it's soap! And you are so good at combining colors, Maja!
  Love the ingredients; silk is something I have to try soon too( thanks to you!).
  Congratulations on this 1st soap of the year, Maja!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Nat, but there is another type of mould, where you can really make 3D fruits from-- they are totally awesome and looking real. Mine are fine, but the back is flat, no berries' cells there :-(
   However, I'm quite happy with them, they are good association for the scent and look of the soap!

   Delete
 5. Oh it's perfect! I love the design as usual and that stamp is awesome!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Renata! I also love my stamp, I got it from another part of the world- far Philippines, from my very dear friend, SIlvia. And I'm so hooked on mica imprint now, lol!

   Delete
 6. I have always been suspicious that black raspberries are the same thing as blackberries...lol! ;) I adore these soaps Maja - welcome back from your hiatus! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Really??? Now, you know they are not actually!
   Thanks dear, glad to see you back to soaping, blogging and commenting!

   Delete
 7. Beautiful soap, Maja! Love those swirls and the berries on top!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Jenny, I also like the swirls, which is not always the case,lol! Can't wait to see how the Californian Sun will inspire your soap making!

   Delete
 8. That sure is a beautiful soap! Like the delicate swirls.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Marika and welcome back! Similar as Jenny, I look forward to see you back in the soapy groove!

   Delete
 9. Hello Maja, what a great swirl! Pink and purple look like they are easy to use together, but I find this is not true. They are often bland... You managed the right harmony between the two really, well done! The soap must smell great too ;-) What do you think about silk? Does it really make a big difference?

  ReplyDelete
 10. Hi Valerie and thanks! Yes, those two colours really can blend,especially in the ITP swirl, so you better not over-swirl it. I've been using silk over a year and a half now, I'm probably used to it and now I can't remember how the slik-free soap feels like,haha. I remember I was amazed with how smooth and sleek the soap was, when I first tried it.
  What I can tell is that silk contains the proteins, which act as emolient, so it's very skin loving ingredient .

  ReplyDelete
 11. The blackberries look so real. I like your fragrance combo =)

  ReplyDelete
 12. Prelep sapun! Ne mogu da se odlučim čta šta je bolje ispalo: ove kupine kao dekoracija ili šare u sapunu. Verujem da i miris obara s nogu!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hvala Goco! Miris je odličan, sad mi je i bolji nego u prvoj turi. Valjda sam se uželela ovih voćkastih i svežih!

   Delete

Thanks for your comment