head

25.2.13

"JUNGLE MAN"

 Во светот на рачно правените сапуни многу малку и ретко се наоѓаaт оние со машки мириси. Не велам дека ги нема, но ретко ќе најдете некој наменет токму за мажи. Тоа е веројатно пoради фактот/предрасуда (просудите сами) дека на мажитe не им е важно со што се капат.
Меѓутоа, помеѓу нив има некои кои се грижат за своето тело и кои сакаaт да си пружат најдобра нега. Постојат и оние кои се определуваат за овој вид на козметика само во случај кога имаат некој проблем со кожата, заради тоа што природен сапун, во кој нема штетни состојки, секако повеќе ќе им годи отколку комерцијалните сапуни.
Како било, Diva Soap ви представува уште еден сапун за 'посилниот пол'!

Овој сапун е направен за вистинска нега на кожа, затоа што содржи многу негувачки масла. Тука се ладно цедено сончогледово масло, масло од семки од грозје и какао путер, поред останатите кои се наоѓат во регуларен состав на скоро сите Diva сапуни.


Во овој сапун, наместо вода, се наоѓа соино млеко.  Соино млеко e богато со протеини,амино-киселини и липиди богати со витамин Е кои ja зaбрзуваат регенерацијаta на кожата. Ја омекнува и хидрира кожата, а неговите липиди се богати со антиоксиданси кои успешно се борат против слободни радикали од кожата. Знаеме дека е соино млеко заменска исхрана кај бебиња и деца алергични на млеко од животинско потекло. Тој факт многу зборува за хранливоста на овa млеко, а неговите дејствиа на кожата се исто така докажани.


Овој сапун е всушност 'remake' на Diva Soap работилница. Не по составот, туку по мирисот. 
Првата верзија на овој сапун беше толку добра, па мислам дека овој сапун ќе влезе во регуларната линија на машки сапуни. Мириса на Пино (бор), прав машки мирис, добро познат на сите, на кого не му поминува модата. Погледнете ја и првата верзија на овој сапун.

од ова....
...до ова

Која верзија повеќе ви се допаѓa?

Овие концентрични кругови ми се таква инспирација за овие симетрични-огледало фотки, евe уште некоја
Се надевам дека ви се допадна и ова сапунска приказна, а до скоро видување, сите ве поздравувам!Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла - Маслиново (Оlea Europaea), Кокосово (Cocos nucifera), Палмино (Elaeis guineensis), Рицинусово (Ricinus communis ), Ладно цедено сончогледово ( Helianthus annuus Seed) ,  Масло од семки од грозје (Vitis vinifera ), Соино млеко (Soy milk),  Какао путер (Theobroma cacao),  пигменти (pigments), мирис (fragrance).   

16 comments:

 1. Wow, both soaps are gorgeous, Maja!Difficult to choose which one I love more! And the pictures are so pretty!Well done!

  ReplyDelete
 2. Vau! Ostala sam bez teksta! Čisto savršenstvo! Svaka čast!

  ReplyDelete
 3. What a perfect name for such a fun bar of soap. :)

  ReplyDelete
 4. Wow Maja, that is allllll kinds of gorgeous! I truly adore both versions, but I think the concentric circles suits the name better :)

  ReplyDelete
 5. Bravo Maja! Ne znam da li mi se vise svidja sam dizajn sapuna ili ideja za fotografisanje - a sto se mirisa tice pun pogodak!

  ReplyDelete
 6. Thank you all,ladies! It was a real fun making this soap, because I knew the f.o. was going to behave! Oh,I wish all of them were so nice and easy to work with.

  ReplyDelete
 7. I like the new design! And I bet it smells good. Hope more men will use hand made soap.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Men seem to reach for natural soaps only if someone tells them it will help them with certain issues. But,I believe,once they try it,they will come back for more. Thanks Marika for your comment!

   Delete
 8. I love the new design, Maja! The concentric circles are so cool. Is it a funnel swirl? Looks like a great men's soap. Bravo!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Jenny and I'm happy with these slender lines. Yes,it was funnel.

   Delete
 9. Znaš da mi je sada pala na pamet prastara pesma K2 'Džanglmanija'. Sećaš li se toga? :)Super ti je ovaj faux funnel!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Baš sam ludovala na tu pesmu! Ne smem ni da kažem kad!! A sad kad si me podsetila,poslušala sam je posle milion godina i ostala potpuno ravnodušna! Eto,to je valjda,muzička moda! Kad se f.o. ponaša dobro,vrlo sam inspirativna,ha,ha!

   Delete
 10. WOW! WOW! WOW! Absolutely gorgeaus Maja! Very nice soap :)
  I like that you used Soy Milk, maybe I will try it next time...for some reason I have been pretty curious of milk soaps, just need more practice with it.

  ReplyDelete
  Replies
  1. I love milk soaps,Roxana,I just don't know which one is my fave. They all give the creaminess to the soap and you really don't need any after shower extra care! Looking forward to reading your milky adventures!

   Delete
 11. Oh, my!!! How stunning! It's a beautiful soap and the way you photographed it makes it even more striking. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you, @Distracted Housewife! Welcome to my blog, glad you stopped by! :-)

   Delete

Thanks for your comment