head

4.3.13

"FLY TO SKY"

Бидејќи луѓето почнаa се повеќе да се распрашуваaт за 'Diva Soap', одлучив да ги ставам на ФБ страницата сите сапуни кои се дозреани и се на располагање. Морам да кажам дека од старите сапуни повеќе немам ниту еден и среќна сам поради тоа. Многумина ми се јавуваат за да ми кажат како им одговараат сапуни, како им ги рeшаваат проблемите со кожата, но многу малку го кажуваат тоа на самиот блог, или ФБ страницата :-(
Иако овој сапун го постирав на ФБ страницата, сакам да кажам малку повеќе за него. Неговиот изглед од прва ми даде идеја за неговото име. Еве, погледнете и самиОвој сапун е направен од осум вида на масла и путери и три вида на млечни производи, што го прави луксузен. 
Од млечните производи, тука се козјо млеко, јогурт и слатка павлака, што ми стана омилена комбинација на течност во сапун. Тaа комбинација дава толку кремастo чувство на пена, што мислите дeка се капете со крема, а не со сапун. Секако, за разлика од крема, овој сапун ќе ви даде богата, густа пена. Најдоброто нешто при користењето на 'Diva' сапуни можеби е тоа што сте потполно ослободени од секојдневно мачкање со разни креми и лосиони. Ако имате нормална, па дури и сува кожа, можеби ќе заборавите кога  последен пат сте гo намачкале телото (ха,ха, како јас на пример!).Од масла и путери, направив богата комбинација која ќе ви ја исчисти кожата, ќе ја хидрира и негува . Во овој сапун ставив и ши и какао путер, за дупла хидратација.
Боите се пигменти, кои сосема се безбедни за употреба на човечка кожа (прочитајте повеќе овој пост), а сапунот мириса на Dove тип на сапуни.

Се надевам дека наскоро ќе успеам да создадам можност за сите македонски купувачи од целата земја,  по поволни услови да нарачат  и добијат сапун преку пошта. 
До сега, многу од нашите сапуни патуваа по странство, а помал дел се продаваа во Македонија. Би сакала  македонски купувачи и корисници повеќе да се запознаат со 'Diva Soap' сапуните, како и бенефитите на користењето на природни сапуни, кои што се права реткост во Македонија.
Сите ве поздравувам и охрабрувам сите кои ги пробале 'Diva' сапуните да се  јават слободно со коментар и мислење.

Ви благодарам што читате DivaSoap блог! 
 Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Маслиново (Оlea Europaea oil), Кокосово (Cocos nucifera oil), Палмино (Elaeis guineensis oil), Рицинусово (Ricinus communis oil ), Ладно цедено сончогледово ( Helianthus annuus Seed oil) , Масло од маслодајна репка (Brassica napus oil), Козјо млеко (Goats milk), Јогурт (Yogurt), Слатка павлака (Heavy cream) Какао путер (Theobroma cacao butter), Ши путер (Butyrospermum parkii fruit - butter), пигменти (pigments), мирис (fragrance).

16 comments:

 1. Beautiful...it sounds so LUXURIOUS with the goat milk, yogurt, cream and cocoa butter in there! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Kalla for reading (???-G translator sucks,I know) and commenting! Sorry for not translating this post, but hopefully pictures and the ingredient list will help to get a picture of this soap. It contains eight oils and two butters (shea butter, as well) and it feels really nice in the shower.
   It was one among the others that I had sent to a customer in Spain the other day, hope that the lady will be satisfied!

   Delete
 2. That ingredients list is positively decadent...sounds like it would be such a lovely soap to use!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yes Cee, it is, indeed! It's so smooth,silky and creamy,I love the feeling the dairies give to the soap!

   Delete
 3. Wow, such a creamy soap, Maja! I have never used in the same soap and goat milk, and yogurt and cream. The design is also very nice, I am sure the Spanish client will adore it.

  ReplyDelete
  Replies
  1. You should try it, if you like creamy, dense lather! I hope she will enjoy the soap,too.

   Delete
 4. Sapuni prelepo izgledaju - bas onako kako smo i navikli od DIVA sapuna!

  ReplyDelete
 5. This is such a beautiful soap, Maja! I love the blue swirls. And the ingredients sound so luxurious!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Jenny! I'm still in a search for the perfect swirl! So many variables to work with (and to anticipate) for a just a few seconds available,ah!

   Delete
 6. mmmm, sviđa mi se novi prolećni look bloga. A ti bi mogla malo da o'ladiš sa ovim eksperimentima, teško da mogu sve da ispratim, a i samo mi raspaljuješ maštu i tanjiš novčanik! XD

  ReplyDelete
 7. Ha,ha,kakav divan komentar od iskusnog sapunskog majstora! Spremi se za još toga,ne stižem ni samu sebe da ispratim- još puno sapuna za blogovanje!

  ReplyDelete
 8. I love the design on this soap, it really matches then name you chose for it. It reminds me of a summer sky with white fluffy clouds. =)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you, Anne-Marie! That's exactly what I thought when I cut it!

   Delete
 9. Very nice Maja! I missed this one. I love it! The ingredients some amazing :)

  ReplyDelete
 10. Thanks,Roxana! People (including me) seem to like the richness of dairies in this one!

  ReplyDelete

Thanks for your comment