head

7.3.13

HEARTS in my mind

Некогаш имате потреба да повторувате работи! Секој ден ви се јаде нешто, или секој ден ви се оди некаде, или нешто трето.... Мене ми дојде да правам срцести сапуни.
Така настанаа два сапуни со срца!
Уште еден сапун со комбинација на козјо млеко, јогурт и слатка млечна павлака.

Покрај тоа, овој содржи и бадемово масло - како прекрасна состојка за нега на сува кожа и масло од семки од гројзе, кое иста така е убаво за сува кожа. Секако, покрај млечната комбинација, која е користена наместо вода, сите овие состојки ќе ви дадат луксузна бања со сладок, млечен мирис.
the mirror view
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Маслиново (Оlea Europaea oil), Кокосово (Cocos nucifera oil), Палмино (Elaeis guineensis oil), Рицинусово (Ricinus communis oil ), Ладно цедено сончогледово ( Helianthus annuus Seed oil) , Бадемово масло (Prunus amygdalis dulcus), Масло од семки од грозје (Vitis vinifera ), Козјо млеко (Goats milk), Јогурт (Yogurt), Слатка млечна павлака (Heavy cream), Какао путер (Theobroma cacao butter), какао прав, пигменти (pigments), мирис (fragrance).


Некој ден пред 'Brulee hearts', настана и овој срцестиот сапун:Овој сапун ви го покажувам и покрај тоа што повеќе го немам на залиха. Можеби, повеќе од срцата, луѓето го сакаа неговиот состав.
Сапунот е направен со 100% козјо млеко и покрај останатите масла, содржи какао путер. Мириса на ванила и кремаста праска. Како и сите сапуни со козјо млеко, и овој дава густа, кремаста пена, а какао путерот тоа уште повеќе го потикнува. Им одговара на сите типови на здрава кожа.


Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Маслиново (Оlea Europaea oil), Кокосово (Cocos nucifera oil), Палмино (Elaeis guineensis oil), Рицинусово (Ricinus communis oil ), Ладно цедено сончогледово ( Helianthus annuus Seed oil) , Козјо млеко (Goats milk) Какао путер (Theobroma cacao butter), какао прав, пигменти (pigments), мирис (fragrance).

Имаме уште многу сапуни  за прикажување, затоа останете со 'Diva Soap' блог, да ги видите и останатите!
Поздрав до сите!
10 comments:

 1. The new heart soap is pretty. Nice colors and multiple pencil lines. And no acceleration or problems?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Actually, I had f.o. issues,but not that massive. You see how the heart isn't dipped completely into the brown with its peek? That's because the soap was already sat up! Anyway, it was far too nicer to work with.
   Thanks,Marika!

   Delete
 2. Love the heart soaps, especially the 2nd one. The top is very nice and the heart effect is really sweet! Nice , rich recipe too, as always!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yes, they are so romantic! Most people seem to prefer the second one, but I'm more for the beige/brown verion.
   Ooops, I just edited the post, the first one contains three-milk- combination: goats milk, yogurt and heavy cream. I love this combination, I think it will take a regular place in some of my recipes.

   Delete
 3. Both soaps are beautiful, Maja! I especially like the Brulee Hearts with the multiple layers and pencil lines.

  ReplyDelete
 4. Oba sapuna su predivna! Interesantno mi je kako su srca umetnuta i kako su nakon rezanja sapuna potpuno i lepo vidljiva.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Voglavno... hi,hi!
   Ti blagodaram Goco!

   Delete
 5. I love them both Maja, the vanilla-peach fragrance combo would be wonderful!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Actually,I was surprised how fast this soap had sold out,partially due to this fragrance. Vanilla is nice,but I prefer it blended with other scents.
   Thanks,Cee!

   Delete

Thanks for your comment