head

13.1.13

"PURPLE NIGHT"

Иако овој сапунот го постирав на фејсбук страницата уште пре дваестина дена, дури сега дојде на ред да се најде на блогот.
Во меѓувреме, јас го пробав (јас сакам моите сапуни да ги пробам после 3 недели на сушење, а на другите не сакам да ги давам оние кои не се дозреани) и можеби е досега најкремастиот сапун,кој што сум го пробала. Просто лизга по вашата кожа, убаво пени и така е мазен.....
Ви го представувам....

I'm so belated with posting on this soap, though I posted a picture on my FB page twenty days ago.
Meantime, I tried it in the shower (after three weeks cure period) and it seems to be the creamiest soap I've ever tried. It's so smooth, lathers beautifully and pampers your skin.
Presenting... 

Во овој сапун, целата течност е заменета со три врсти на млечни производи, по една третина има од:
1. козје млеко
2. јогурт
3. слатка павлака
Сигурна сум дека ова комбинација на млечни производи го направи сапунот толку кремаст и мазен.
Можам да кажам дека оваа млечна формула за сега ми е фаворит. Како и овој сапун.

All liquid amount that this recipe calls for has been substituted with three dairy product, one third of each:
1. goats milk
2. yogurt
3. heavy cream
I'm sure that this milky combo has made this soap feels so creamy and smooth. It's became my new fave formula, so has this soap.
Лавандата е еден од најпосакуваните и најкористени мирис во светот. Јас не сакам лаванда и многи мои пријатели тоа го знаат!
Но, не можав да верувам дека ова лаванда, која всушност е бленд на мирисни масла, (што значи дека не е чиста лаванда, туку се додадени и други мирисни ноти) ми се допаѓа. Се разбира, лавандата доминира и тоа е она што ќе ве обземе на првото мирисање. Ете, испадна дека  и на мене  ми се допаѓа лавандата!?
 Lavender is one of the most desirable and most used fragrances in the world. However, I'm not a lavender fan and I couldn't believe I would like this one. But I do. Maybe, because it's a blend, but the dominant lavender overwhelms you. Funny, but turns out I like the lavender scent, too. (Not the first time to change my mind regarding the scents, lol)Во "Purple Night" се наоѓа какао путерот и бадемовото масло за екстра хидратација и нега. Листата на сите состојки е подолу.
In "Purple Night" there is cocoa butter along with sweet almond oil, for an extra hydration and emollience.
Не можам да постигнам и да направам доволно сапуни кои се на мојата листа а и да ги објавувам постовите благовремено. Затоа испаѓа дека јас додека поставам пост, сапунот скоро да е дозреан.
А имам една новинка: сите дозреани "Diva Soap" сапуни се распродадени. Имам нови нарачки, а пристигнуваат и резервации за постоечките сапуни кои што се на зреење ("Maid of Passion", "Firework", "Purple Night"), што многу ме радува, што значи дека на македонската публика и потрошувачи им се допаѓаат сапуните на "Diva".
I have news to announce: all cured "Diva Soap" soaps are sold out!!! I have received new orders, which really makes me happy!

Се надевам дека нема да помине многу време, пред да се јавам со новиот пост за новиот сапун. Има уште неколку деликатеси......хммм...
I hope it won't take me long to put another post, because I have a few delicacies up my sleeve...

И се разбира јавете се со коментар ако ви се допаѓа она што "Diva Soap" работилница го работи и за што пишува....
Ух, ги сакам коментарите....
Поздрав!

Stay well, my friends!

Состав (Ingredients): Mаслиново масло (Оlea Europaea), Кокосово масло (Cocos nucifera), Палмино масло (Elaeis guineensis), Натриум-хидроксид (Sodium-hydroxide- saponifying agent), Козје млеко (Goat milk), Јогурт (Yogurt), Слатка павлака (Whipping cream), Ладно цедено сончогледово масло (Cold pressed Helianthus annuus Seed Oil), Какао путер (Theobroma cacao), Бадемово масло (Prunus amygdalis dulcus), Рицинусово масло ( Ricinus communis ), бои (pigments), светки (glitter), мирис (fragrance).16 comments:

 1. Gorgeous wispy swirls! I was just contemplating a GM, yogurt and cream soap last night but decided to make 100% GM instead...now I wish I had tried this combo! Congratulations on selling out! :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. It's never late to make it! I really love its silkiness. Next on my list would be beer and soy milk,Marika has inspired me to try those out.
   Telling you again: let your soaps live their lives outside your world and blog: sell them,let others enjoy them,as much as we do.

   Delete
  2. Thank you Maja, and you're right...I feel kind of guilty holding onto all of these soaps when other people could be enjoying them too :) Thank you for the motivation dear, I'm working on it and getting closer to opening that store! :D

   Delete
 2. Kakve predivne diskretne sare na ovom sapunu! A i drago mi je sto si promenila misljenje o lavandi - mene takodje nije privukla iz prve ali lavandino etericno ulje mi je jedno od omiljenijih. Cestitam ti na prodaji i jedva cekam nove kreacije!

  ReplyDelete
  Replies
  1. This comment has been removed by the author.

   Delete
  2. Ma,сеуште несум сигурна дека ми се допаѓа, мислам дека е овој микс во прашање.
   Наскоро следат уште постови, што исто очекувам и од тебе, знаеме дека си била вредна.

   Delete
 3. Ovaj sapun izgleda na slici kremast! Jel to uopste moguce? Divno izgleda! Svaka cast na kreaciji i cestitam ti sto si rasprodala sve sapune i na listi cekanja, neka ti i ubuduce bude tako :)! Ko ceka taj doceka!
  Sve najbolje!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hvala Marija. Stvarno izgleda kremast? Utoliko bolje,jer stvarno jeste.
   Hvala na lepim željama, nisam rasprodala sapune koji su na sušenju (od 'Maid of Passion',pa naovamo), ali ima par rezervacija. Nadam se da će i oni naći put do poklonika prirodne nege.

   Delete
 4. This soap is really amazing, Maja! One of my favourites! Love the colour combination, the perfect swirl, its delicacy! You got a nice white colour!
  I am really happy for you, Maja, nice to hear that about your soaps!

  ReplyDelete
  Replies
  1. I'm really happy when non-lab pigment girl says she likes my colourful pigment creations.
   Wish you the same,regarding the selling!

   Delete
 5. Gorgeous, Maja! I love the delicate swirls. I enjoy goat's milk in soap, too. I must try yogurt or cream someday. Sounds like the combination of the three makes for a very luxurious soap!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Well yes,I didn't even think of luxury, but it certainly is. Somehow,both yogurt and cream are more difficult to use alone,but a mix of them along with milk is great.

   Delete
 6. I have to agree with Natalia. The colors are just perfect. Love the combination of different milks. Didn´t even think of that you could mix so many milks in one soap.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Well,I finally have got something to tease you with,lol! You have inspired me with your beer and soy milk,now my turn!

   Delete
 7. What a unique take on the typical pencil line, I love it! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you Anne-Marie! It feels better than it looks.

   Delete

Thanks for your comment