head

23.8.14

Greens- Avocado, Aloe and CucumberАвокадо и краставица, плус алое, се од зелено позелено....= САПУН

Зелените состојки се главна карактеристика на овие сапуни и затоа ги претставуваме заедно.
Но, тоа не е единствената причина. Впрочем, овие сапуни се идеален дуо- едниот за тело, а вториот за лице.

Да ги погледнеме:

'BODY FRESH'


avocado, cucumber and yogurt soap

Дали го сакате зелениот мирис 'Go fresh'? Ако сте од љубители на овој мирис, како и на свежи, 'зелени , 'летни мириси, ова е мирис кој сигурно ќе ви се допадне- за утринско будење, за вечерно освежување, за брза попладневна доза на туширање, кога и да посакате, овој мирис е идеален избор за летните денови.

wet soap

Но, уште подобар од мирисот е неговиот состав. Во прекрасната зелена витаминска бомба, додадовме и јогурт, кој, со своите протеини, дава кремаста сапуница и подобра хидратација на кожата, на која и е доста од магепсаниот круг: жештини/пот,.... пот/ вода,.... вода /сушење.
Со овие состојки, овој сапун ќе може да го користете колку пати сакате на ден, без да се грижете дали сте претерале со фреквентноста на бањање. Се разбира, и откако ќе заврши летово, сапунот ќе ви чини добро.
natural lights and shadows
Краставица обично се користи како додаток (во вид на екстракт) на производи наменети за масна кожа, но тој всушност им годи на сите типови. Може да се користи свеж сок, како облога за лице, а општопозната е неговата употреба кога ќе се исече на кругчиња и се става на подочњаците, бидејќи ги смирува отечените капаци. Во неговиот состав доминира водата, но тука е и витаминот Ц, кој е силен антиоксиданс, што ја чини краставицата погодна за универзална употреба, без оглед на типот на кожа. Краставицата го изедначува тенот, кај масната кожа служи за намалување на порите, а заради антиоксидантите, тој е и борец против брчки.
Авокадово масло - некои од карактеристиките кои ги има ова масло се:
         - Богато е со витамини и минерали, кои кожата брзо ги впива, правејќи ја хидрирана и негувана. Посебно се користи за сува кожа.
         - Зголемува продукција на колаген. Колаген е голем молекул, кој кожата НЕ МОЖЕ да го апсорбира кога се нанесува екстерно. Сите препарати кои го содржат се само маркетиншки потег на производителите, бидејќи тој не може да продре во длабинските слоеви на кожата. Таквата употреба е бесмислена и бескорисна. Но тој се ствара и неговата продукција може да се стимулира. Поради стеролини, кои се природни стероиди, тој ја зголемува продукцијата на колагенот и помага кај старечки пеги.
         - Се користи како едно од маслата за разни кожни болести, како егзема и псоријаза.
         - Поради високата содржина на витамините А и Е, помага кај изгореници од сонце, но и кај дехидрирана и испукана кожа.

Се почнува од ова:

свеж сок од краставици/ freshly squized cucumberavocado, cucumber soap
greens at daylight

И оној кој нема сува кожа, со лето и жештини станува склон на лесно исушување на кожата, поради намалена влага во ваздухот, високи температури, често бањање, солена морска вода итн, така да постојат много причини зошто токму во лето, треба да ја сочуваме влагата во нашата кожа. Прв чекор е да користиме благи средства за бањање, а тоа всушност ви нудат нашите сапуни.


a lots of cucumbers went into this soap


Состав/ Ingredients:  Soduim Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate, Sodium Castorate, Sodium Avocadate, yogurt, Aloe Barbadensis (Aloe) Leaf Juice, cosmetic pigments, premium cosmetic fragrance
Состав : Sodium olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate, Sodium Castorate, Sodium Cocoa Butterate, goat milk, glycerine, white kaolin clay, pink kaolin clay, pure silk fibres, cosmetic pigments, premium cosmetic fragrance - See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/08/femina.html#sthash.M4RP8W5A.dpufnfaewAZWDRT][P

'FACE FRESH' - Natural Diva line

Вториот дел на овој ’зелен’ дуо го чини сапунот за лице, сличен по состав, но збогатен со додаток од алое вера гел, бела каолин глина и слатка павлака.

cucumber juice,avocado, heavy cream, aloe, kaoiln soap

cold pressed avocado oil
ладно цедено авокадово масло
the green colour of the soaps comes from oil, not cucumber


 Сапунот е наменет за сува кожа, но секој може да ужива во бенефитите од неговите состојки.
Бојата на овој сапун, како и на претходниот (во базниот дел) не доаѓа од самата краставица, туку од ладно цедено авокадово масло, кое има темно зелена боја.
Ладното цедено масло од авокадо може да варира во бојата и може да биде дури и црвено-кафеaва, а постојат две врсти на ова масло- масло од пулпа и масло од семка. Двата се со скоро исти особини и двата се користат во козметички производи. Ова наше масло на сликава е од авокадова семка.Сапунот има невообичаена форма, а мислам дека е згоден за користење. Тежината е стандардна, дури е и потежок (преку 120 г)
Без бои и мириси

all natural cucumber aloe soap
cucumbers again

Белата каолин глина е нешто ново во арсеналот на состојки кои ги користиме за да ви понудиме најквалитетен производ.
Повеќе за неа ќе зборуваме во некој од следните постови, кога ќе ја представиме МАСКАТА ЗА ЛИЦЕ, токму со ова глина. Каолин глината се смета за една од најблагите и погодни и за осетлива и сува кожа, преполна е со минерали, кои ги транспортира до вашите клетки и со тоа го уједначува тенот.
Алое вера не е нова состојка во нашите сапуни, но овој пат не е користен свеж сок од алое, туку концентриран козметички гел, кој сега се наоѓа и во неки креми за лице кои ги правиме. И оваа тема ќе добие посебен пост. За алојата можете повеќе да прочитате тука

new shape of soap, thick and narrow- very practical
Сапуните се достапни и можете да ги побарате во нашата ФБ продавница.
Имајте убав викенд!

Состав/ Ingredients:  Soduim Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate, Sodium Castorate, Sodium Avocadate, Aloe Barbadensis (Aloe) Leaf Juice, glycerine, heavy cream,  kaolin
Look for them on:
 http://www.freewebstore.org/divasoap/product/bodyfresh
   http://www.freewebstore.org/divasoap/product/facefresh

19 comments:

 1. They both look so beautiful and fresh, the first one is like salad! :) And that face soap is something I just and simply love...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hahah, like lettuce and cucumber and broccoli, maybe? Actually, that was the idea,to look fresh and very green! Thanks, Sini!

   Delete
 2. wooow, they both look amazing!

  ReplyDelete
 3. Savršeni i jedan i drugi! Posebno je efektan dizajn "Body fresh-a", dve nijanse zelene, male naznake bele uokvireno prirodnom bojom sapuna. Svidja mi se! Zaista asocira na svežinu!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hvala ti, Darinka. Treca nijansa zelene je na vrhu, ali kad zaboravis da je smestis U sapun, onda moras NA! Sreca, pa sam na vreme prmetila, :-)

   Delete
 4. Both soap look and sound so nice, Maja! I love the swirls in "Body Fresh."

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks,Jenny, it's always fun when you swirl the soap, you never can tell for sure how they will turn out!

   Delete
 5. So luxurious and nourishing! The swirls on the cucumber soap are so pretty! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. They are actually both 'cucumber' soaps, but obviously only one is swirled! Thanks Silvia, and sorry again for not writing in English, this one was rather long,too!

   Delete
 6. Sve se uklopilo u ove sapune koji su divno ispali: i odabir sastojaka, boje, toplo vreme i nazivi! Ovakve sapune bas volim a narocito me je odusevio "Face Fresh"!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hvala ti Goco, ovo mirisno ulje krastavca je prosto diktiralo sve! Naravno, daleko je od pravog krastavca, isti je kao Dove Go fresh -zeleni. Onda su se sami nametnuli ovi drugi 'zeleni' sastojci', a boja avokadovog ulja je prosto savrsena za prirodnu boju sapuna. Eto, nekako se 'sam' napravio ovaj recept!

   Delete
 7. Love your soaps Maja, the colour, the swirls, all so fabulous!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Monica, I was just telling Gordana how this recipe and the look of these soaps came kinda by itself, due to this cucumber fragrance oil, which dictated the ingredients, the colours and the look!

   Delete
 8. They are very beautiful Maja! I really love the swirls in the Cucumber Soap. Very pretty! and interesting textured top :) the Natural Soap looks very creamy and just love the simple lines that you made for the top!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Roxana, it was hard to resist 'complicating' the facial soap, but I made it!

   Delete
 9. Both soaps look so good, Maja! The swirl on top for the 1st soap makes a lovely add, and the 2nd soaps has a simple but luxurious look which I really love! Nice that you go on with your Natural line!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sure I do! I always try to have regular natural soaps, but also to add more variety with these specialties!

   Delete
 10. Gi probav i dvata sapuni koi kako sto izgledaat svezo taka i davaat svezina:)) Sapunot Body Fresh e epten svez sapun so lesen miris tolku blag,i dava svezina,vlaznost na kozata i pravi pena kolku sto e potrebno a da ne se izgubi gustinata,bas kako sto sakam:))) A sapunot Face Fresh ednosavno se stopi so mojava koza ( imam cuvstvo kako posebno da bil praven za mene,tolku mnogu mi odgovara:))
  Ti blagodaram Maja navistina prekrasno!:))
  Pozdrav Zorica:)

  ReplyDelete

Thanks for your comment