head

25.12.14

All year's favourites- REMAKES!

Дали кај вас почна новогодишното лудило, или како мене, оставате се за послден час?
Храна, пијалоци, кој, како, каде- кај мене тоа уште ништо не се знае.
Но, знам дека морам да ви представам во оваа година два ново-стари сапуна, бидејќи  веке се дозреани, a никој уште не ги ни видел. На мене и двата спаѓаат во поомилените, но сосема различни типови на мириси се!

Составот на двата е малку сменет од минатите тури, но слободно можам да кажам дека се уште подобри.
По еден примерок од овие сапуни беа пратени во далчната и совнчева Калифорнија, Америка, на мојата колешка Емили! Таа спаѓа во самиот врв на уметничка, но и на квалитетна изработка на сапуни.

Ви ги представувам и ’Mystique’2 и ’Moonstone’3 !

soap swirl, handmade soap, diva soap, natural soap, priroden sapun
Дуо Фантастико


'Mystique'

Претходниот 'Mystique' беше обоен со браон пигмент,но овој пат решив да не користам боја за главна, основна сапунска маса.
Веќе спомнавме неколку пати дека мириси кои што содржат ванилин,  постануваат браон во сапуните. Во зависнот од количината на ванила во мирисната композиција, бојата е помалку или посилно интензивна.

Еве како сапунот изгледаше низ временската призма:

во модла


soap swirl, handmade soap, diva soap, natural soap, priroden sapun
веднаш након сечењето

Сапунот беше скоро бел, но кратко време. Веќе после неколку дена почна да темнее.

soap swirl, handmade soap, diva soap, natural soap, priroden sapun
почнува да темни

A финалната боја е оваа:

soap swirl, handmade soap, diva soap, natural soap, priroden sapun
мистична боја за новиот 'Mystique'

\
soap swirl, handmade soap, diva soap, natural soap, priroden sapun
 'Mystique' како ѕвезда, под светлата на рефлекторите

Состав: Sodium Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate, Sodium Castorate, Sodium Shea butterate, Sodium Almondate, kaolin, honey, glycerine, natural silk, cosmetic pigments, premium fragrance oil

'Moonstone'

Јас дури и не кријам дека овој мирис ми е еден од поомилените. Не можам да одолеам на неговата цветна, парфемска комбинација, ни лето, а ни во зима. И тоа не само во сапуните. Овој мирис ми е омилен во сите средства за нега на тело- лосиони, путери, пилинзи...
Иако мирисот останува ист, секој пат дизајнот е поинаков.
Еве ги 'Moonstone' 1  и 'Moonstone'2 
И овој пат,изгледот на сапунот е поинаков. 

soap swirl, handmade soap, diva soap, natural soap, priroden sapun
Во составот доминираат високо квалитетни масла како авокадовото, ши путерот и маслиновото. Свилата е задoлжителен 'posh' детал во сите сапуни, така да нема потреба посебно да се нагласува.

козметички светки, како завршен допирsoap swirl, handmade soap, diva soap, natural soap, priroden sapun
секој сапун сака да позираsoap swirl, handmade soap, diva soap, natural soap, priroden sapun
светкавите врвови
soap swirl, handmade soap, diva soap, natural soap, priroden sapun
макро план
soap swirl, handmade soap, diva soap, natural soap, priroden sapun
уште една макро снимка


Состав: Sodium Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate, Sodium Castorate, Sodium Lardate, Shea butter, Avocado oil,Sweet Almond oil, natural silk, cosmetic pigments, premium fragrance oil


Уживајте сите во празниците, бидете здрави, среќни, мирисни и негувани, и не заборавете, СЛЕДНИОТ ПОСТ ЌЕ БИДЕ 100-ТИОТ, а тоа значи дека на некој од вас ќе му подариме нешто убаво, а можеби тоа ќе биде токму еден од овие сапуни.
Не верувам дека ќе стигнам во оваа година да го објавам 100-тиот пост, но секако ќе биде наскоро!
soap swirl, handmade soap, diva soap, natural soap, priroden sapun
манекените на снимање


Се гледаме! 

7 comments:

 1. Beautiful, Maja! They are all beautiful! And your pictures are gorgeous!

  ReplyDelete
 2. Now you got me really curious about Moonstone. Anyhow, both soaps look great! Looking forward to your 100th post!:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Well, that one might be a prize on 100th post aniversary giveaway ;-)

   Delete
 3. I Mystique i Moonstone mi se omileni sapuni!!! I sostojkite i mirisot........daa!!! :) I dvata sapuni perfektno mi odgovaraat na kozava. Prekrasno Maja! Koga nesto pravis od srce so srce ti e i primeno:)
  Ti cestitam za vlezot vo 100 te clenovi od celiot svet!!!!!!! Potpolno definitivno ZASLUZENO!!! :)
  Pozdrav,Zorica

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ti blagodaram,Zorice! Da, grupata e mala i golema e cest i komplimet da se bide vo nea. Posebno ako znaes deka samo vo Amerika ima vise od 10000 lugje, koi profesionalno se zanimavat so sapunite!

   Delete
 4. Ne mogu da se odlucim koji mi se vise svidja, oba su stvarno super ispala! Zelim ti puno zdravlja, srece I uspeha u 2015. i kao puno novih sapunskih projekata!

  ReplyDelete

Thanks for your comment