head

15.12.14

'Porto -Barbara' - богатство на мириси и негувачки масла

Пред да се внесам во приказната за сапуни, сакам да ве запознаам со една новина на блогот. Гледам дека некои читатели веќе ја приметиле новата функција, поставена при врвот од десната страна и се пријавеле за да ги следат нашите промотивни акции.
Под ова поле, можете да видете уште едно, во кое исто ја внесувате вашата е-маил адреса.
За што се работи и каква е разликата?
Со внесување на мејлот во поле ’Дознајте први за попустите и акциите’, се пријавувате да ви праќаме newsletters. Тие новини се посебно креирани обавестувања и ќе ви ги праќаме само кога имаме нешто интересно да ви кажеме.
Ако го внсете вашиот мејл во друго поле, 'Follow new posts by mail’ , тогаш ќе добивате обавестувања секој пат кога ќе објавиме нов пост.
А сега повелете, пријавите се, да ги следите нашите новости, било од блогот, или специјални обавестувања.

Но, сапунот не чека!

'Porto-Barbara' е необичен сапун, настанат од мојата потреба да направам неодолив микс на мирисни и етерични масла, но и микс на состојки кои ќе бидат совршени за секого кој ќе го проба. Кога сакате таков сапун, не смеете да штедите на компонентите кои ќе ви даваат беспрекорно чувство и нега.
Ова е единствена мешавина на високо квлитетни масла, застапени во издашни количини.
Но, првен да го видиме сапунот:

фантастичен микс од квалитетни природни масла, со овошна мирисна комбинација за сечии вкус

Како ви се допаѓа дизајнот?

Сапуннот обилува со ши путер, но тоа не е се. Во овој случај, количината на ши путер ќе беше сосема доволна дасапунот ги исполни и најзахтевните барања за нега, но, пак ве подсетувам дека во нашите сапуни, секогаш има квалитет ПЛУС.


Додадени количини на масло од сладок бадем и од авокадо се она што ја чини оваа комбинација пребогата со прекрасни масла, кои се добри не само кога се користат во производите за нега, туку и во сапуните. Морате да се уверите и лично, во големата понуда на сапуни, има и те каква разлика од сапун до сапун.

prirodni sapuni diva, дива природни сапуни,рачно изработени сапуни
убаво купче


Како што видовте на првата слика, сапунот содржи и тројна млечна формула, како и пинк каолин глина. Со сите свои карактеристики, овој сапун е идеален избор за сите што бараат адекватен сапун за сува кожа. Сега имаме цела колекција на сапуни за сува кожа, а вашиот избор може да се заснова на вашите мирисни преференции!инспирација ( Design Seeds) и интерпретацијаМИРИС:  Името на овој сапун, колику да звучи мистично, сепак е логично. Оно потекнува токму од мирисот на овој сапун.
Порто = ПОРТОкал
Барбара = РаБАРБАРА

Не практикувам често, но овој пат не сум одолеала да во прекрасниот мирис на рабарбара со крем, додадам малку етерично масло од портокал. Бидејќи, самата рабарбара со крем, мириса на слатко, на овошен, кремаст колач, мислам дека портокалот му дава една свежина и го прави мирисот послоевит и покомплексен. Ги мирисате сите ноти, и слатки и свежи, и токму поради тоа, мирисот им се допаѓа на љубители на двете категории.

Сапунот е достапен за нарачки!
Наменет е за сите типови на кожа!

Имајте успешна работна недела!


Состав: Sodium Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate, Sodium Castorate, Sodium Sunflowerate, Shea butter, Almond oil, Avocado oil, glycerin, goat milk, yogurt, heavy cream, pink kaolin clay, natural silk, cosmetic pigments, premium fragrance oil, orange essential oil


I did it again! I blended fragrance and essential oils and I used orange again. 
Last year, I made 'Rabarbara'  soap, scented in 'Rhubarb & Custard' fragrance. It's kinda popular fragrance among European soapmakers and it really is interesting, somewhat sweet and tart, fruity and foody, one of those you will remember, whether you like it, or not.
This year, I decided to intensify the tartness and make it fresher. So, I added orange essential oils, which fits very well in fruity-foody combinaton. I found out that orange essential oil has very powerful ability to make that little difference between fragrances with and without it. If you like fresh and fruity, orange is way to go. Every combination will smell beautiful with it. Even if you initially didn't like the fragrance.

I used red pigment I usually use ,like here  and here , but this time it wouldn't turn out right! The tops are perfectly red, but inside, you can't tell where the red is supposed to be. No, it's not the brown part, it's this pinkish colour you can see on the pictures. Only if I  look very carefully, I could find where pink clay and where red are. Chemistry is a phenomena, obviously!
 At least, I won't have it bleed, hehe!

However, the soap is packed with great oils, triple milk formula and pink kaolin and I'm sure it provides everything you want from a soap!

Its name comes from two words: PORTO- from 'portokal' , which is Macedonian word for orange                                                    and BARBARA - from 'rabarbara', word used in this region for rhubarb. 

It sounded interesting to me and bit mysterious,  just as its scent is!

I hope you enjoyed the weekend and you have started holiday preps. 
I only have decorated the tree so far! 


LOOK FOR THIS SOAP AT:
http://www.freewebstore.org/divasoap/product/portobarbara

13 comments:

 1. Your soap reminds me of August Macke's "Girl with Blue Birds" -painting, I've been working with that lately :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hahaha, you're so sweet. I googled his pistures and many of his paintings have similar colours pattern . Thanks, it's very interesting to notice, Sini!

   Delete
 2. Lovely soap, Maja! So fruity and sweet! I also love orange eo, it's an interesting add to the final scent!
  Using pink clay I have never obtained such a beautiful color as you did! Bravo!

  ReplyDelete
  Replies
  1. It's very fruity and fresh! I think you can not really recognize pink clay parts, because red didn't make it,and it's very pinkish, which makes a confusion between clay and not-to-be red.

   Delete
 3. I love this Maja, I love the colours and the delicate swirls and if I could smell it through the computer, I'd probably love the scent as well.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Well,if you love fruity and fresh,then I believe you would,Monica! The swirls are fine, maybe too 'delicate'! Thanks!

   Delete
 4. I love your swirl Maja! So intricate! You are teasing us with its smell... I never tried rhubarb but you make it sound great. Where do you buy it from?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hhaha, you have plenty rhubarb fragrances, with custard, plain and some others. I got this from Sensory Perfecton,UK. It was bit too sweet for my taste, so I added this orange essential oil, which really makes difference. Thanks, Valerie, you're so kind!

   Delete
 5. Wow, that's a gorgeous soap, Maja! Those swirls are fantastic. I'll bet it smells wonderful, too!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Jenny,I'm glad that you love the swirls,I'm afraid I overswilred it, but I'm fine with those.

   Delete
 6. Maja navistina bogat sapun! I taka neodolivo slatko kolacesro mirisaaa:)) Ednostavno mi mirisa na BOZIK!! I znam deka isto kako i Mystique ke bide idealen za mojata koza( ova go velam cesto hhahah amam taka e kako e kozata moja ednostavno 'sfati' sto znaci edinstcven priroden kvalitet i e jako kompatibilna so diva proizvodite :) Ovoj sapun so bogatosta i kolicinata na sostojkite mislam deka e predvodnik za sapunite za suva koza. Maja povtorno prekrasno!
  Pozdrav,Zorica

  ReplyDelete
  Replies
  1. Izgleda deka site imame nekoi svoi asociacii na Bozik! Drago mi e mnogu da i ovoj ti se dopagja, a kolku gi imas, ke ti stasaat dodeka ne se pojavat i novite (mada, ti vekei imas za cela godina, lol!
   Ti blagodaram, Zorice za vremeto sto go izdvojuvas za citanje i komentiranje na blogot!
   Imaj ubavi praznici i se slusame!

   Delete
  2. hhaha daa gi imam i gi koristam postojano ama sepak.....nikogas dosta diva sapuni iskreno :) i zatoa sekogas so netrpenie ocekuvam da vidam sto sledi novo hahah
   So zadovolstvo Maja i sledam i komentiram:)
   Se slusame i ubavi praznici!

   Delete

Thanks for your comment