head

7.12.12

"BREAKFAST BUFFET"

Ви го представувам другиот сапун кој што отпатува за Белгија и Холандија. Поради тоа што светот првен ги запозна овие сапуни од "Diva Soap" работилницата, на истите сме посебно  горди.За да видите каде е представен и овој сапун, погледнете ги блоговите на Наталиа (Белгија) и Марика (Финска)!

Овој сапун има необично име, но ако ја погледнете листата на состојки, некако доаѓа логично така и да се вика.
Тука има јајце, овсени снегулки, овсено млеко, какао бутер, скоро дека е можно и да се сервира како појадок..
Необична состојка на овој сапун е јајцето. Некои за правење сапун го користат половично, или само жолчка, или само белка, но јас одлучив дека не можам да фрлам толку хранливи материи ниту од жолчката, нити пак од белката, и ги искористив двете.
Мислим дека нема потреба да ги опишувам хранливите вредности на јајцето, но само да спомнам дека јајцето е совршена состојка во сапун кои што ќе се користи за целото тело. Јајцето се користи како за коса или лице, така и за тело, затоа со овој сапун можете да се избањате од глава до петици.


Овесните снегулки ќе ви го направат благиот пилинг на лицето или телото, а ако го натриете на коса (или пуфна за капење, како што тоа јас постојано го правам), ќе добијете богата, кремаста, долготрајна пена и нема да можете да престанете да се бањате.)
Овесните снегулки и овесното млеко се едни од најомилените и најдобрите додатоци на сапун, и тоа во целиот свет.Покрај ши путерот, какао путерот е уште еден од луксузните состојки на козметиката. Имаат слични дејствиа на кожата и се користат за слични намени.
Личниот афинитет одлучува кои путер на кого повеќе ќе му се допадне.
Какао дрвото расте во Јужна Америка и Западна Африка. Само на места околу екваторот може да се гаји и нигде на друго место.


source
За разлика од ши путерот, који има карактеристичен, благ мирис (таканаречен 'nut' мирис), какао путерот мириса на чоколадо. Постојат верзии на какао путер без мирис, но мене повеќе ми се  допада тој автентичен, сладок и благ мирис.
Какао путер е богат со антиоксиданси, а неговите омекшувачки својства, како и мазната структура го прават совршен како состојка за утери за тело, лосиони, но и за сапуни. За какао путерот ќе зборуваме повеќе кога ќе ви го представам цврстиот путер за тело и оној во вид на крема, а сите на база на опојни, хранливи, исцелувачки и негувачки масла и путери.   
                                                                                                                                     


До следната приказна, уживајте во капењето со природни сапуни......Пробајте, не губете време, разликата е огромна!


Состав (Ingredients): Eкстра девствено маслиново масло (Extra Virgin Оlea Europaea), Кокосово масло ( Cocos nucifera), Палмино масло (Elaeis guineensis), Пречистена вода (Purified water),  Натриум-хидроксид (Sodium-hydroxide- saponifying agent), Рицинусово масло ( Ricinus communis ), Какао путер (Theobroma cacao), Бадемово масло (Prunus amygdalis dulcus), Ладно цедено сончогледово масло (Cold pressed Helianthus annuus Seed Oil), jajце (egg), овесни снегулки (Oatmeal), овесно млеко (Oatmeal milk), пигменти (pigments), мирис (fragrance).

13 comments:

 1. I just checked out the English version on G translator! Some sentences sound absolutely ridiculous, so if you have any question, please, don't hesitate to ask! Thanks!

  ReplyDelete
  Replies
  1. ...and have no idea how Marika became 'Gretel'!!????

   Delete
 2. And in Finnish it says Kerttu that is the Finnish version on Gretel :D Like Hansel and Gretel. Maby it´s my new name? :D
  I haven´t tried this soap yet, but it´s going to be the next one. Can´t wait.

  ReplyDelete
 3. You seem to have so many names! I saw that translator translate your name, I didn't expect it to translate people's name, which it obviously does!
  Please, get back here with your impressions after you have tried the soap!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi! Now we have tried breakfast buffet. My hubby said that I should write to you that he especially liked the rich lather. He is a typical man, he didn´t notice the nice colors or pattern. He thinks it´s more important if he feels clean after the shower :D
   And yes, I liked it also. It´s a shame to use it because it´s so beautiful.

   Delete
  2. Thanks for your feedback,it means a lot to me. The only thing about soapmaking I like more than making them is when someone enjoys them.

   Delete
 4. I know recognize this soap :).
  The only thing I want to add about this soap is that I wish I could eat it!

  ReplyDelete
  Replies
  1. You better use it in your bath! It will last longer, ha,ha :-)

   Delete
 5. I LOVE this one! What fragrance was it again?

  ReplyDelete
 6. It's called sweet orchid,but it's more sweet than orchid. That sweetness reminded me of some cream, that's how I guessed it would suit this 'breakfast'. And,actually it really does, you can smeel something sweet,plus something slightly florish.
  Maybe Marika & Natalia would better describe it,I'm not that good at describing scents.

  ReplyDelete
 7. Mmmm, it sounds perfect for this bar! The colors suit that fragrance description too.

  ReplyDelete
 8. Moram da priznam da me ovaj makednoski beskrajno zasmejava :) A svidja mi se ovaj sapun!

  ReplyDelete

Thanks for your comment