head

20.12.12

"MAID OF PASSION"

Здраво на сите!
Зиматa како  малку да попушти, а за да ве потсетам на пролета и убавите шарени цветови еве еден нежен сапун со мирис на убавиот и необичен цвет пасифлора. 
Заради убавина на овој цвет, како и заради неговото име, овај сапун доби малку неочекувано име. Ви го представувам: Постојат разни бои кои овој цвет може да ги има, но јас најдов една слика која потсеќа на овој сапун:


пасифлора цветНо, да се вратиме на сапунот.

Кога го правев овој сапун, првата идеа беше дека МОРАМ да  употребам индиго прав како колорант. Од тоа тргнав како прва идеја. Зошто индиго? Индиго правот не може да се најде на овие простори, а многу е популарен во источниот свет. Јас  добив пакетче индиго од мојата драга колешка и пријателка Наталија од Белгија. Кога ми прати сапуни на размена, таа во пратката дотурии две кесички со индиго прав и со анато. За ова ќе зборуваме повеќе кога ќе ви ги представам нејзините прекрасни сапуни. Другата боја на овој сапун е мешавина на куркума прав и мелена пиперка. 
Кога се одлучив за овие природни колоранти, направив маслена композиција, која не може, а да не ви се допадне. Тука се бадемовото масло, но и ши путерот и какао путерот, а нагласувам дека во сапунот нема вода. Наместо неа, тука е 100% козјето млеко. 
Јас не знам каков е мирисот на цветот пасифлора, но мирисот на сапунот е слаткасто- цветен. Можеби е слаткаст од ѓумбирот кој овој мирис, исто така, го содржи.  Мене сега овој сапун ми е еден од поомилените, што не значи дека утре пак нема да тоа да го кажам за некој друг. Во овој мој сапунски свет постојано има новитети,и стално наоѓам нови поомилени сапуни.
Има уше нешто: зимската сезона веќе е во тек, а јас сеуште не сум ги направила своите омилени путери за нега на кожата. Ниту еден од нив, а стариот одамна го потрошив. Тоа значи дека ништо не употребувам после туширањето! Искрено да ви кажам, кожата ми е толку добро хидрирана, нема знаци на исушување, кои  обично следат во зимската сезона. Колку да е и добро негувана, јас сепак ги сакам путерите, така да  наскоро морам да се позабавам со тоа!
Се разбира, се ќе ви раскажам!

До некоја нова "омилена сапуница", сите ве поздравувам!


Состав (Ingredients): Mаслиново маслоlea Europaea), Кокосово масло (Cocos nucifera), Палмино масло (Elaeis guineensis), Натриум-хидроксид (Sodium-hydroxide- saponifying agent), Козје млеко (Goat milk), Какао путер (Theobroma cacao), Ши путер (Butyrospermum parkii), Бадемово масло (Prunus amygdalis dulcus), Рицинусово масло ( Ricinus communis ), индиго прав (Indigo powder), куркума (Curcuma longa powder) , бел пигмент (Titanium-dioxide), мирис (fragrance).


English

I tried Google translator and since I thought it didn't do its job quite well, I'll try to summarize this post briefly.
This soap got its unusual name after, nothing less unusual,  and beautiful passiflora flower. 
When I was thinking of making this soap, the idea was to use indigo powder and from there I was going further. It's almost (or absolutely) impossible to find indigo here and my dear soap colleague and friend Natalia sent me some when we swapped our soaps recently. She sneaked in two extra bags, one with indigo powder, another with annato seed. These both colorants I still cannot find here. I will post pictures of my gifts (there is one more!!) when I present to you my goodies from Belgium!
Beside indigo, I decided to go with another natural colorant, which, in this case was a combo of paprika and turmeric powder. 
F.O. was named 'Ginger-Passiflora' and it seems a floral note dominates, with some sweetness, which I cannot say whether it comes from ginger. 
This soap contains, beside all standard oils I use, both, shea and cocoa butter along with sweet almond oil and only goat milk as a liquid.

Wishing you all a nice holiday season, be happy and relaxed and get back to soaping soon!

12 comments:

 1. Thanks for the translation for this girl who can't read Macedonian! ;) It's a beautiful soap and even nicer that the colors are natural. I've never gotten such a pretty yellow from annatto (I should try again!) and I've never used indigo. Well done!!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi Amy,thanks for your words,I really appreciate your stopping by. I wish I could translate all my posts but some of them appear to be long,so it would turn into a novel. This orange colour (rather than yellow) was actually combination of paprika and turmeric (curcuma) powder. I still haven't used the annato seed I had gotten,but I plan to infuse o.o.with it, to get as orange as possible.

   Delete
 2. Thank you for taking the time to translate this for us! Your swirl is sooo pretty and the indigo is such a beautiful natural blue color...bravo!!!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Cee,I really love how indigo turns out. I wonder if it will fade out over the time,cos I think it has become a bit lighter now, after two weeks cure or so, !?

   Delete
 3. Stvarno lepa kombinacija boja a sere su ispale perfektno! Bas mi se svidja ovaj sapun!

  ReplyDelete
 4. Hvala Goco, nadam se da ćeš uskoro iskoristi i ti tvoj indigo prah, pa da vidimo i tvoju kreaciju! Mislila sam da će Swirl da izgleda drukčije,ali tu izgleda nikad nije ono što mislimo.

  ReplyDelete
 5. Love, love, love this soap, Maja!
  Your soaps seem to be more and more natural, Maja, you know how much I like it ;)
  Nice inspiration and great job, dear!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you,Nat! Without you, providing me with indigo,this soap wouldn't exist! Thank you again for that. And when it comes to 'natural', I like what colours can be achieved using herbs (and God,you're so good at that), but I cannot hide that using pigments is so fun. For me,safety of ingredients comes first and I would never use anything harmful for human skin.

   Delete
 6. Zdravo Maja, kako mozam da stapam vo kontakt so tebe, vo vrska so sapunite.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Zdravo Anonymous! Poradi toa sto cesto patuvam, mozete da me kontaktirate na mail: diva.handmade.soap@gmail.com. So zadovolstvo ke vi odgovoram!

   Delete
 7. Love the soap, it's absolutely gorgeous! And thanks for the translation, it was super helpful. Merry Christmas! =)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Could I be more happier than I am,with having the greatest soap masters of the world follow my work?!
   Thanks Anne-Marie for being here and commenting, glad that you like my soap.
   Wishing you fabulous time with your family, enjoy holidays and stay well!

   Delete

Thanks for your comment