head

22.6.13

'Cleopatra's Bath'

Се збурува дека Клеопатра имала свои тајни да ги заведе најголемите војсководци на тогашно време: Цезар, а потоа и Марко Антоние.  Некои од тајните се откривени, така да денес знаеме да Клеопатра обожавала да се бања во млеко и мед. Клеопатра живеела во екстремни услови, за што и била потребна и посебна нега. Таа знаела дека млекото ќе и ја омекне кожата, која трпи секојдневно излагање на сонце и прашина, а медот дека ќе и ја чува влажноста, која на нејзината кожа најмногу и треба.  Не е чудно што  некои рецепти за убавина се применуваат со векови, и покрај тоа што денес на располагање имаме многу технолошки напредни производи. 
Мед и млеко, за бања како на Клеопатра!It's been said that Cleopatra had had her secret weapon to conquer hearts of some of the greatest soldiers of the ancient world: Caesar and Marc Anthony! Some of her secrets were, however, revealed, so today we know she had adored to soak her body into a milk & honey bath! Cleopatra had lived in severe, extreme climate, where she had needed extra care for her skin. Having lived in such conditions, always exposed to sun and dust, she had known that milk would soften her skin , and honey would keep its moisture stay in there. So, it's not strange that some ancient beauty recipes has survived up to today, regardless the modern technology has been bringing to us,... I just will say, a diversity.
Milk & Honey soap, for a bath such Cleopatra's!

Се сеќавате ли како изгледаше Елизабет Тејлор во улогата на Клеопатра:
Do you remember Elisabeth Taylor starring Cleopatra?Не знам да ли Клеопатра имала токму оваква сенка за очи, или то било поради уметничкиот ефект за да ги истакне преубавите, виолетови очи на Елизабет Тејлор, но сигурно е дека таа користила к'на и минерални пигменти за да ги обоји косата и очите. Токму такви пигменти, но пречистени во лабораторија, ние ги користиме за нашите сапуни денес.
I don't know whether Cleopatra really had worn this colour of eye shadow, or was it just an artistic effect to stress Elisabeth's beautiful, violet eyes, but I know she must have been using henna for her hair and mineral pigments for her make-up. Exactly what we use today for our soapmaking. Even better, we use them after they are purified in the labs.


Овој сапун направен е со козјо млеко и мед, со додаток на какао путер.
Мирисот во него е исто така Мед&Млеко. 
This soap has been made with goat milk and honey, along with cocoa butter.
Fragrance is also 'Milk&Honey'


Јас бев инспирирана да го фоткам овој сапун на сто начини, па ви ги презентирам фотките и на вас.
I was kind of inspired to take photos of this soap, so I'm presenting to you some of them.  
Убав сапун,нели?
А плус и богат со дивни состојки, кои нема да ве остават рамнодушни.
Do you like it? I do!


Следете 'Diva Soap' и понатаму, следат разни, нови сапуни, како и една специјална понуда во сет!
Ви благодарам на посетата и што останавте со мене до крај на ова античка приказна!
Се надевам дека ви се допадна!

Thanks for visiting and staying with me til the end of this story!
Hope you have liked it!

Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Масло од маслодајна репка (Sodium Canolate), Какао путер (Sodium Cocoa Butterate),  Козјо млеко (Goat milk), мед (honey), какао прав (cocoa powder), природни пигменти (pigments), мирис (fragrance)read more "'Cleopatra's Bath'"

20.6.13

'Chill-Out' and 'Sad peacock'

Сапун за жешки летни денови: Минт & Лимон
A soap for hot summer days- Mint & LemonОвој сапун составен е од мојата омилена комбинација на млечни производи во сапун: козјо млеко, јогурт и слатка павлака!
I made this one with my fave milk combo in soap - goat milk, yogurt and heavy cream.


Покрај тоа, содржи ши путер и бадемовото масло. Двата дават доволно влажност на сувата кожа, ја хидрираат и оставаат мек, нежен осет на неа.

Во летните месеци, кожата е повеќе изложена кон надворешните фактори, па така имаме  сонце, намалена влажност во воздухот, како и загадувањата во него, да влијаат на нашата кожа да стане посува, да се перута, дури и ако не е склона. Иако сончевата светлина поволно влијае на сите живи суштества на нашата планета, за да бидеме негувани, мораме да му приуштиме на нашиот најголем орган, соодветна грижа.
Покрај сите средства кои ги користиме после бањање (а тоа е тема за нека друга прилика), прв чекор е квалитетна бања! Тоа е она што сапунот ви го дава - чистење и нега!


 Овој сапун со своите свежи мирисни ноти ќе ве разбуди и освежи после жешкиот летен ден, а неговата избалансирана структура ќе и го даде она што и е потребно на вашата кожа.

Besides, it's loaded with shea butter and almond  oil for providing enough moisture and hydratation to skin during summer months.
Smells like mint, lemon with a floral hint - quite refreshing and invigorating!
That floral hint gave me a pretty nasty discolouration in the base portion in the first, swirled layer! The upper part was spoon-layered and could have been better done. The balls on the top are covered with mica in oil emulsion and I know it will be rubbed off easily. I have read someone uses a hair-spray to make mica stick to the cured soap, but I don't use any, so....some day when I get one, I might try this.


Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Бадемово (Sodium Almondate), Ши путер (Sodium Shea Butterate), Козјо млеко (Goat milk), Јогурт (Yogurt), Слатка павлака (Whipping cream), козметички пигменти (pigments), мирис (fragrance)
А сега, ево уште еден сапун што го направив да ја задоволам својата љубопитност во врска со оваа техника! Бев воодушевена како испадна. Еве го: 

Свежо сипан сапун - Freshly poured soap
This is my peacock swirl attempt. I was happy to have had outcome like on the picture below, but not so happy to discover what it has turned into next morning.

Содржи исто така, козјо млеко, јогурт и слатка павлака, како и бадемово масло.
Но, не бев задоволна од крајниот исход, поради боите, кои малку избледеа.Иако мириса преубаво и дури не изгледа лошо, овој сапун нема да се најде во проджба. Но, поради неговиот состав, како и мирис, сигурна сум дека во него ќе уживаат 'friends & family'!

Ви благодарам на вашето време!The colours faded away, but this story I was telling you already, at some other place. :-)
This soap contains also three-milks combo along with sweet almond oil and I'm sure my friends and family will enjoy its beautiful scent and ingredients composition!

A new soap is upcoming, stay tuned...
read more "'Chill-Out' and 'Sad peacock'"

17.6.13

Од земјата на Лувр, Нотр Дам и безбројните дворци- From the country of Louvre, Notre Damme and countless castles

...И така натака....и така натака... Веројатно би можела да го испишам целиот пост само со придевки и асоцијации на ова прекрасна земја. Но, од неа нам (подобро кажано: МИ) доаѓат сапуните, исто така прекрасни и заводливи.
.....And so on, and so on... I probably could fill this page up only with adjectives  and descriptions reffering to this beautiful country. But, from there, we have got two soaps, not less beautiful and seductive.Џекс (во оригиналот 'Jax') учестуваше во оваа европска сапунска размена со два необични сапуна. Еве што таа ми прати:
Here's what Jax had sent me in our European swap.

By Jax from 'Savonnerie du Chapitre'  

И одмотани:
And unwrapped:


Прекрасни, нели?
Beautful, aren't they? 

Десниот сапун го пресеков на пола за подолго да ми  трае, хи,хи. Тоа од неодамна почнав до го применувам. Мирисот на овој сапун ме воодушеви. Се вика 'White Musk', или Бели Мошус и  мириса како парфем. Другото нешто кај сапуните на Jax е што таа (како и многи други Французи), користи мал број на масла. Во овој нпр. има само три масла (кокосово, масло од маслодајна репка и маслиново), но тоа  нималку не му пречи на сапунот да биде добар. Jax ги додала другите состојки, кои го збогатуваат овој сапун. Тука се: каолин глина и екстракт од кокосово масло.
Добра вест е тоа што сите клиенти на Diva Soap наскоро ќе имаат прилика да уживаат токму во овој мирис, бидејќи го нарачав (заедно со много други, squee!!!)

A soap on the right I cut into two (that's what I've been doing recently with my soaps when want them to last longer) and one half has already gone. I love this fragrance. The soap is beautiful to use. It contains only three oils, which is something I have noticed many Franch soapmakers tend to do. Those are coconut, rapeseed and olive oil. The performances are, however, amazing! Jax used kaoline clay, corn starch, sugar and coconut extract, as additives. I love this soap.


Другиот сапун, кој Jax го нарече 'Jazz' се уште не сум го пробала. Кога го добив беше уште мек и му давам уште малку време за да зацврне.
Мириса на оригинален бленд, кој Јах сама го направила. Овој сапун е направен од иста комбинација на масла, со боооогат додаток на ши путер. Едвај чекам до го пробам. Сега веќе по навика, и овој ќе го поделам на два дела!

The second soap, Jax named it 'Jazz', I haven't tried yet! It was still soft when I received it, so I've been giving it a good cure, before enjoying it. Jax used her own fragrance blend for scenting this soap and I like it. It has kind of sweet and tingling aroma, very strong and certainly original. This one is loaded with shea butter, so my impatience is growing upon trying this one. It will be cut into two, too (oooh, I'm just reading these three last words), by the way,lol!
You can visit her Facebook page for more beautiful soaps

Двата сапуна имаат светки и делуваат посвечано.
Both soaps are with glitter, looking  festive

Нависитна сум пресреќна што ја запознав Јах и што преко нашите сапуни стекнав уште еден пријател од светската сапунска заедница.
Навистина е право задоволство кога производот на ваша работа, која ја работите со страст и љубов, искрено, поштено и квалитетно, можете да го праќате низ целиот свет, за да другите можат да го оценуват и уживаат во него. 

I'm really happy to have known Jax and for the opportunity to make a new friend from the world soapmakers' community. It's a pleasure to have possibilities to send the product of your work, made with great passion and love, to others, similar to you, in order to be tested, evaluated, enjoyed.
That's how I feel about sending away my soaps. 

Ти благодарам Јах што учестуваше во оваа размена и на твоето пријателство!
Thanks Jax for participating in this swap, I'm glad you did,and thanks for being a firend!
read more "Од земјата на Лувр, Нотр Дам и безбројните дворци- From the country of Louvre, Notre Damme and countless castles"

13.6.13

'Miss Nettie'

Сега, покрај  'Miss Karota Leo', ја добивме и 'Miss Nettie'.
Овој сапун го доби своето име по копривата, со која обилува, во различни форми!

коприва и пчелин восок

Освен што содржи пире од коприва, овој сапун е направен со копривино масло, т.е. сувата коприва е мацерирана во маслиново масло.
По прв пат во нашите сапуни, ставивме и пчелин восок, а сапунот содржи и куркума, која веќе ја користевме.

read more "'Miss Nettie'"

2.6.13

'Play with Clay'

Здраво, читатели на 'Diva Soap' блогот!
Глините се познати по своите својства како добри прочистувачи на телото и кожата. Се користат како за екстерна, така и за орална употреба. Кога се пијат, глините помагаат при лечењето на чир на желудец, заболувања на џигер, цисти, разни тумори, бубрежни тегоби реума, ишијас, лумбаго итн.
На кожата пак, делуваат така што ги чистат порите, помагаат кај акнеста кожа, па не е ни чудно што најчесто се користат како маски за лице. Исто така, глината се користи и кај потешките кожни проблеми, како што се чиреви.
Се извинувам на мојата женска читачка публика (а знам дека е побројна), но денес имаме еден сапун со машки мирис, токму со глина. 
Ветувам дека наскоро ќе се појави и сапун со глина, кој ќе биде дел од 'Natural Diva' линијата, т.е. без мириси и бои, за оние со многу осетлива кожа


read more "'Play with Clay'"