head

31.7.14

'Diva' природна нега (1.дел) -ТЕЧЕН И ХАМАМ (БЕЛДИ) САПУН


Покрај стандардни цврсти сапуни, однедамна се во работилница произведувaат и други врсти на сапуни.
Еве што ново се запенушало во Дивина сапунска лабораторија.

      

  ТЕЧЕН САПУН


Течниот сапун се разликува од црвстиот првен по сапонифицирачки агент. Наместо натриум-хидроксид, за течен сапун се користи калиум-хидроксид. Се користи исто како и цврстиот, за раце, тело и ако се посебно формулира и за лице. Тој е сосема различен комерцијални гелови за туширање, првен по тоа што е потполно природен. Не содржи синтетички сурфактанти, кои ви ја исушуваат кожата, не содржи парабени, ниту други агенси кои се користат во индустриски средства. Тој, исто како и сапунот, не ја исушува кожата и многу е погоден за често миење раце, како и бањање.
Исто така, много е згодно да го користете кога го бањате вашето дете :-)

природен течен сапун
фази на правење течен сапун


Во горниот дел на сликата се гледа фаза кога сапунот е готов, пред да се раствори.
На сликиве делува како свила со својот природен сјај и баршунаст изглед, само густ (слика долу лево).
На централната слика (и долу десно) се гледа крајниот производ, течен сапун, спремен за користење.
Во овој  случај, јас додадов малце розова мика (engl.mica), за да има транслуцентан сјај. Навистина делува волшебно, а се разбира, не остава светкава трага на кожа.

Еве уште една слика од другата тура на течен сапун. Морам да кажам да побарувачката помеѓу моите пријатели и роднини навистина е голема и често го правам овој сапун. Така вооглавно и ги тестирам новите производи. 

природна течна купка
ТЕЧЕН САПУН / КУПКА-
беше навистна тешко дома да се најде оваков диспанзер за течен сапун
природен течен сапун
фино и густо


ХАМАМ САПУН (БЕЛДИ)


Хамам сапун, или Белди, како што се вика оригинално, настана во Мароко, па се вика и марокански сапун. Некои толкувања велат дека Белди заправо значи ’традиционален’. Овој сапун му дава сосема поинакво значење на зборот сапун. Тој, покрај чистењето на кожа има и една сосема друга функција. Белди сапун се прави и користи во Мароко уште од стари времиња, а постапката на неговото користење ни покажува како корисниците на хамамот знаеле да си направат спа доживување и во антички услови, без современа опрема и модерни средства за хигиена. Еве како изгледа Хамам сапун, во својата изворна варијанта:


  • хамам (белди) сапун
    Хамам (Белди) сапун - BELDI (HAMMAM) SOAP
Како гледате на сликава, веќе самата форма на сапунот изгледа необично.
Сапунот е во форма на паста, што го одвојува и од цврсти и од течни сапуни.
Овој сапун се состои исклучително од маслиново масло- тнр. Кастилски сапун. Но, она што го прави сапунот во оваа форма се МАСЛИНКИТЕ, кои се додаваат во него.
Маслинките се фино сомелени и не се ни гледаат во пастата. Но, нивното присуство е неопходно за да овој сапун ја обави својата функција.
Во ориентални земји, секој има својот рецепт за правење на белди. Понекогаш, наместо маслинки се додава паста од рузмарин, или од други растениа. Во други рецепти сапунот прави со додаток на други масла, но само сапунот со 100% маслиново масло е оригинален марокански хамам сапун. Во него се додава етерично масло од еукалиптус, кое ја поттикнува циркулацијата, делува антиревматски, антисептично, антибактериски и антивоспалувачки, а со својот остер мирис ги стимулира сетилата.

Како се користи Хамам сапун? 

Кога дојдете во Хамам, или во современи услови- сауна, првен се тело опушта и под дејство на пареа, со што кожата се припрема за третман. Порите се отвараат, а телото се ослободува од токсини.
Потоа се нанесува Хамам паста. Со малку вода, пастата се претвора во млечно бел лосион. Омекната паста потоа се нанесува на целото, мокро тело, вклучувајќи го и лицето.

употреба на хамам сапун
млечно бела емулзија која се добива со малце вода додадена во Белди


KESSA- фото
Откога ќе се нанесе, се прави масажа со специјална, груба ракавица, која локално се вика KESSА. Масажата се прави на целото тело, а бидејќи ракавица го прави и пилингот на телото, тоа се чисти од насобраните токсини, се ослободува од наслагите на изумрените клетки на површината, а кожата станува мека. Се вели дека само еднаш сте имале таква кожа- кога сте биле бебе! Масажата трае околу половина час/45 минута, а потоа Белди се остава да делува на кожата до десетина минути.
Откога ќе заврши оваа фаза, телото се плакне со топла вода, обично со мека тканина. Пената која се направи е кремаста, со мало меурчиња, така да всушност наликува на лосион, а не на сапун.

масажа со белди сапун
проба на Белди нанесен на мојата рака и нога, без употреба на ракавица
  
Завршната фаза на третманот е мачкањето со арганово масло. Арганот (самото дрво) расте во Мароко, така да маслото се прави од давни времиња, па локалните жители ги знаат сите тајни и бенефити од арганово масло.
Целиот третман со Белди сапун трае околу еден час.

За да го имате право спа доживувањето Белди сапун , неопходна ви е сауна, бидејќи од најголема важност е телото да биде изложено на пареа, за да се отвораат порите.
За користењето на Белди сапун не постојат органичувања, во смисла на тип на кожа, на старост, здравствена состојба на кожа и други фактори. Овој сапун можат да го користат сите.

Се надевам дека ви се дoпадна приказнатa за Белди и нaшиoт течен сапун!
Имајте убав викенд од утре!


read more "'Diva' природна нега (1.дел) -ТЕЧЕН И ХАМАМ (БЕЛДИ) САПУН"

10.7.14

'Moonstone' - Remake

'Moonstone' е еден од оние сапуни од 'Diva Chique' линијата, кои се наоѓа во стална понуда.
Причината е едноставна- тој мирис толку е добар, да сите кои го пробале, повторно му се враќат. Втората причина е тоа што и на мене ми е еден од поомилените.
Веројатно се очекува да ова тура има и друг дизајн.
Сега изгледа вака,

природни сапуни


а првата тура изгледаше вака:Рецептурата на сапунот не е битно изменета, освен ши, овој има какао путер. Процентите на масла, исто така, малку се сменети, така да овој е уште понежен и со побогата пена. Сите кои ја сакаа првата верзија, нема да бидат разочанани ни од оваа.
Сапунот е достапен во е-продавницата на нашата ФБ страница.


Сапунот, свежо сипан во модла:

freshly poured- yellow still here

This is a remake of my 'Moonstone' soap,which I liked very much for its design and fragrance. This scent will be available regularly, and, expectedly, design will change with every new batch. I kept the same colours, as in previous one, except black, as I didn't want to change its name, which I certainly I would have had to, if  I opted for another colours. 
Do you connect colours and scents? I always do, and somehow, this scent looks like blue, green and yellow in my mind. With inevitable white. Oooops, where is yellow here?
You might have seen or read that many soap makers complain about their illusive yellow. Well, yellow was here, in the first layer, to be precise,and it still can be seen, if you look for it,  but it magically disappeared when I unmoulded the soap.
 
природни сапуни
I played with different photo editors and one of my montages
 was specially appealing to me
.
yellow in one of end pieces


 I'm sure I should have put more of it, but, wanting this soap to have soft mellowing look, I was careful with adding colours. Yet, I'm pretty satisfied with how it turned out.Ви благодарам на вашето време и имајте убав викенд!
Thanks for visiting, have a nice weekend!


Состав/Ingredients: Сапонифицарана масла/Saponified oils: маслиново (Sodium Olivate), кокосово (Sodium Cocoate), палмино (Sodium Palmate), рицинусово(Sodium Castorate), какао путер (Theobroma Cacao), природни пигменти (cosmetic natural pigments), премиум козметички мирис (premium fragrance), природна свила (pure silk fibres)
Состав/ Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - маслиново (Sodium Olivate), кокосово (Sosium Cocoate) ,палмино (Sodium Palmate), рицинусово (Sodium Castorate), соино (Sodium Soybeanate), какао путер (Theobroma Cacao), козјо млеко (goat milk), овесни снегулки (oatmeal), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (premium cosmetic fragrance) - See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/07/mediteraneo.html#sthash.fclE4PjU.dpuf
Состав/ Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - маслиново (Sodium Olivate), кокосово (Sosium Cocoate) ,палмино (Sodium Palmate), рицинусово (Sodium Castorate), соино (Sodium Soybeanate), какао путер (Theobroma Cacao), козјо млеко (goat milk), овесни снегулки (oatmeal), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (premium cosmetic fragrance) - See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/07/mediteraneo.html#sthash.fclE4PjU.dpuf
Состав/ Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - маслиново (Sodium Olivate), кокосово (Sosium Cocoate) ,палмино (Sodium Palmate), рицинусово (Sodium Castorate), соино (Sodium Soybeanate), какао путер (Theobroma Cacao), козјо млеко (goat milk), овесни снегулки (oatmeal), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (premium cosmetic fragrance) - See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/07/mediteraneo.html#sthash.fclE4PjU.dpuf
Состав/ Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - маслиново (Sodium Olivate), кокосово (Sosium Cocoate) ,палмино (Sodium Palmate), рицинусово (Sodium Castorate), соино (Sodium Soybeanate), какао путер (Theobroma Cacao), козјо млеко (goat milk), овесни снегулки (oatmeal), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (premium cosmetic fragrance) - See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/07/mediteraneo.html#sthash.fclE4PjU.dpuf
read more "'Moonstone' - Remake"

4.7.14

'Mediteraneo' - морска свежина за мажи

После подолго време, пак направивме сапун специјално за мажи. 
Но, ако сте жена и ако ги сакате машките тоалетни мириси, па дури понекогаш и го ’украдете’ неговиот дезодоранс за да се намирисате (и јас сум од тие), тогаш и на вас ќе ви се допадне овој свеж, морски и чист мирис.
Состав / Ingredients
Состав / Ingredients

Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk) - See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk) - See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients
Состав / Ingredients
Fresh, clean, Mediterranean scent for fresh and clean men!

природни сапуни за мажи

Според мирисот се одбрани и боите, така да сликата комплетно одговара на она што сетилото на мирис го кажува.
Во ’песочниот’ дел се наоѓат овесни снегулки, кои постојано ги употребуваме за разни сапуни. Овесни снегулки имаат многу позитивни влијанија на нашата кожа. Тие одговараат на сите типови на кожа, а можат да се користат на повеќе начини. Овесот е богат со полисахариди, која,  при додир со течност се претвараат во слуз, гел кој, како филм делува ублажувачки на кожата.
Дали знаевте дека овесните снегулки содржат тнр.сапонини (отаму и зборот ’сапонификација’ и збор ’сапун’), т.е. имаат моќ на чистење. Поради тоа, овесни снегулки можете да ги додадете во вашата када, и ако поседите во топлата купка, овесот  благо ќе ви ја исчисти кожата. Најдобро делуваат како маски за лице или како додаток на сапун, а дури и најосетливата кожа ќе ги сака.
Потоа, овесот помага и кај сува кожа, која ве чеша и дава непријатно чувство. Тој ја нормализира pH вредността на кожата, ја омекнува и со тоа ја ’заклучува’ влагата во неа, така да таа стане похидратирана.

Did you know that oatmeal contain lots of saponins, which means it can clean? Among many other great stuff it's loaded with, there are polysaccharides, which,  when get wet, form a sort of gel, a film-like substance which feels soothing on the skin.  It appears to be a really universal, skin loving ingredient- it suits, as dry, as oily skin, making a needed balance to both. And moreover, it excellently alleviate all skin ailments. Nature is magical, if we only followed it more!
I was hesitating to use it for a typically male soap, but then, why would they mind having an extra quality in soap? Наспроти сувата, и мрсната кожа, со сосема други проблеми, има бенефити од овесот.
И за акнестата кожа, тој се користи како маски и во сапун. 
И на крај, а можеби и најважното, овес е еден од познатите борци против екцем, розацеа, разни осипи. 
Навистина една пребогата намирница, која се нашла и надвор од исхрната, во козметичките третмани и препарати.

So, ground oatmeal went into the first layer, which makes about one third of the batch. 
 For extra rich feel, I added goat milk and cocoa butter. I think men will love this soap, not only for its properties, but for the scent.
Do you steal sometimes your man's deodorant and use it, because it smells so good? I do and I know many women do. As if we don't have enough female scents around!? 
There must be something about their invigorating, refreshing, clean and long- lasting scents, lol!!
Until I get some male feedback, I'm taking one with me, straight to the bathroom.
Have a nice weekend!

out of the mould


Освен овесот, во овој сапун додадовме и козјо млеко. 
 За козјото млеко многу се зборува и за неговите многобројни благодети, а сосема ги разбирам оние на кои им е омилен сапун токму оној со козјо млеко.
Како екстра негувачка компонента, додаден е и какао путер. 
Мислим дека мажите ќе можат потполно да му се предадат на овој сапун и да уживаат во сите негови предности.


Сапунот има невообичаен облик за нашите сапуни.
Веќе е достапен,а деталите около него можете да ги побарате во нашата е-продавница на ФБ страницата.


 

Состав/ Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - маслиново (Sodium Olivate), кокосово (Sodium Cocoate) ,палмино (Sodium Palmate), рицинусово (Sodium Castorate), соино (Sodium Soybeanate), какао путер (Theobroma Cacao), козјо млеко (goat milk), овесни снегулки (oatmeal), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (premium cosmetic fragrance)Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Ши путер (Sodium Shea butterate), Сончогледово масло (Sodium Sunflowerate), природни пигменти (pigments), етерични масла, премиум козметички мирис (fragrance & essential oils), природна свила (silk)
- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/05/summer-meadow.html#sthash.uNEmMvJe.dpuf
Состав / Ingredients
Состав / Ingredients
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk) - See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)
- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)
- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)
- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)

- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)

- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)

- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)
- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)

- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)

- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)

- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Соино масло (Sodium soybeanate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), слатка павлака (heavy cream), природни пигменти (pigments), премиум козметички мирис (fragrance), природна свила (silk)

- See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/03/honey-bloom-honeymilkysilky-soap.html#sthash.Mx1BJWMo.dpuf
read more "'Mediteraneo' - морска свежина за мажи"