head

30.10.13

Природна крема за лице - Natural facial cream with Black Cumin, Jojoba and Sesame oils

                                                        
-Лекува се, освен смртта-
                           Мухамед

Уште многу пред Мухамед, египетските фараони знаеле за бенефитите од масло од црното зрно, т.е. црн ким (Nigella Sativa). Клеопатра му била приврзана за негување на својата убавина. Мора да признаеме дека и денес можеме многу да научиме од неа.
Денешните клинички испитувања ја докажале целата делотворност на ово масло. Успешно се користи кај алергиите, астма, пробавни проблеми, дијабетес, холестерол, грип, висок притисок. Маслото од црно семе е одобрено да сее користи како помошна терапија кај заболени од канцер Покажува снажно дејстивие на поттикнување на имун систем и се користи како помошно средство (али и превентива) кај лекување на заболените од канцер. Американската сојузна управа за контрола на храна и лекарства ја одобрила употребата на ово масло во тек на хемотерапија, за  спречување на несакани ефекти и зајакнување на имуно- системот. Клиничките испитувања покажале дека ова масло го редуцира растот на заболени клетки до 50% , а дури до 250% го поттикнува стварањето на клетките во кичмената мождина.

масло од црно семе

Поседува преку 100 активни компоненти Да ли е можно да некоја природна супстанца има толку моќни ефекти? Изгледа дека е, а тоа се објаснува со повеќе од 100 активни супстанци, кои ги содржи ова семе (масло), а сите делуваат позитивно на одредена пореметена активност на човечките органи- некои се со силни дејствиа на алергии, некои делуваат на пробавни проблеми или проблеми со жолчката, итн.
Во својот состав, ова масло содржи:
  • протеини
  • витамини Б1, Б2, Б3, фолна киселина (Б12)
  • калциум
  • железо
  • бакар
  • цинк
  • фосфор
  • есенцијални мрсни киселини
Но, сето ова не беше доволно за да се најде во мојата крема. Дејствијата на ова масло врз кожата, дефинитивно беа.


природна крема за лице
мојата крема

Дерматолошка примена

Јас најмногу бев заинтересирана за овој дел од палетата на ова богато масло. Тоа обилува со антибактериски својства и е одлично за мрсна кожа, бидејќи делува на акни, екцеми, псоријаза, али и го спречува појавување на истите. Мојата кожа на лице не е заболена, но сепак е повеќе мрсна отколку нормална, и сакам да ги користим средствата кои го реглуираат лачањето на себумот. Но, можеби уште повеќе од овие дејствиа, она што ме определи да дефинитивно го уврстам во маслата за мојата крема е неговиот anti-age ефект. Благодарение на неговиот богат состав, ова масло има заслуги и за израмнување на фини брчки и воједначување на тенот.
И годи на кожа со дерматолошки проблеми, на мрсна и има 'anti-age' ефект Сето ова беше доволно добар разлог за да се најде во мојата крема.
Бојата на ова масло е темна, дури и потемна отколку се гледа на сликава, но мирис......
Мирисот е толку силен, да мислите, да после него, ништо повеќе не може да осетите. Мириса помалку медицински, но тоа на мене не ми пречеше. Сепак, следниот пат ќе ставам некое етерично масло, барем малку да га неутрализирам.


ладно цедени масла


Од останатите масла, користев сусамово и јојобино, кои исто така се одлични за мрсна  кожа. Впрочем,  јојобиното масло е идеално за сите типови на кожа, бидејќи има сличен состав како себумот на човечка кожа.   Јојобиното масло е по состав слично на себумот на човековата кожа Богато е со витамин Е, кој је силен антиоксиданс, со комплекс на витамини Б итн., помага при хидрирањето на кожата и ја прави мазна и глатка. Лесно се впива, оставајаќи ја кожата сјајна и мека. Колку е универзално ова масло, говори и тоа што се користи за сува кожа, да ја хидрира и овлажува, но и за мрсна и проблематична, бидејќи ги уништува бактетии и спречува развој на акни. 

Сусамово масло има исто така антивоспалувачка, антивирусна и антибактериска својства и е одличан борац против акни и мозолчиња. Регулира лачањето на себум, лесно се впива во кожата, а то го прави одлично и за апликацијата. Има способност да ја окрепува оштетената кожа, намалува воспалениа, што го прави одличен избор за нега на кожа после сончањето.
Хидролати се нус производ кој настанува во текот на производство на етерични масла и имаат сите особини како тие


Како течност за ова крема , не користев вода, туку хидролат (хидорсол) од римската камилица. Сите знаеме за антивоспалувачки и смирувачки дејствиа на ова билка. Таа е добар избор за сите намени и типови на кожа.

состојки за крема
Состојки за крема

За сите заинтересирани,  деновиве ќе го објавиме првиот текст, кој малку подетално ќе ви разјасни појмовите кои се користат во природната козметика и оние со кои не секојдневно 'бомбардираат' на рекламите- без парабени, без конзерванси, итн.

Јас уште малце ке ја потрошам оваа крема, а во припрема се и нови, со новите масла - масло од семки од тиква, масло од семки од кајсии, а ве уверувам дека сите тие масла, а некои нам се на дофат, се предобри за наша конзумација и кожа.

Ако ви се допадна текстот и ако сакате да прашате нешто, ве повикувам да коментирате, ќе ми биде бескрајно задоволство да ви одговорам!

Се гледаме наскоро!


My dear English readers, you must agree, this post's been quite long. Luckily, I made my translator work now, so it is of a true use now. I checked the translation myself, it seems to be as fine as possible. However, if you find it confusing, or misinterpreted, please, let me hear you, I'll be happy to answer!
Cheers!


Состав/ Ingredients: Хидролат од римска  камилица (Roman Camomile Hydrolate), Масло од црно семе (Black Cumin Oil), Јојобино масло (Jojoba oil), Сусамово масло (Seseme oil), пантенол, panhtenol, Cetyil Alcohol*, Sodium Lactate*, Оливем 1000 (Sorbitan olivate , Glyceryl stearate), конзерванс (Dehydroacetic, benzyl alcohol.)


*Cetyl Alcohol- природен стабилизатор на емулзијата и регулаторот на конзистенцијата. Се добива од билни масла (и нема врска со алкохоли на кои првен се помисли )
* Sodium Lactate- натриумова сол на млечната киселина, природен антиоксидант, овлажнувач и природен конзерванс (се користи како раствор, тзв. Хатрманов, за интравенски инфузии во болници)


Дознајте повеќе за природна козметика во овој текст


* *Овој текст не е напишан од комерцијални причини, бидејќи 'DivaSoap' нема да ги  комерцијализира производи од овој тип, туку е наменет за сите лубители на природна козметика, оние што ја  користат, оние што планираат да ја користат, и оние кои би сакале да преминат од комерцијални, штетни состојки во нивната секојдневна рутина, на природните производи.


read more "Природна крема за лице - Natural facial cream with Black Cumin, Jojoba and Sesame oils"

25.10.13

'Moonstone'

Firstly, this is a picture heavy post!
Secondly, this soap is not what I had planned to post on at this moment, but I like so much how it turned out, that it won't wait for its turn to make its appearance  :-) ! This is what I call 'soap protectionism', lol!

I was aiming to different effect than I got, but overall, I'm thrilled with it. However, I'm going to do another batch, or two, to achieve what I had wanted to. 
And now,..... presenting.... the 'Moonstone'! Here it is a picture of the wet soap

Instagram photoThis soap is scented in Rice flower, which is gorgeous, feminine and luxury-smell fragrance. I simply adore it.
It's perfume like and I wished for a moment to make a ton of soap and all possible toiletries scented with it. It contains silk as an ultimate luxury touch.

A short ago, I made Lemon Verbena soap and I totally misunderstood the fragrance name. In fact, I thought it was Lemon + Verbena, I never knew there was a plant with the name Lemon Verbena. So, since the verbena is a type of flower, I thought it would be convenient to follow the colorite of the flowers. Of course, I was completely wrong, Lemon verbena is a plant with so small, white or yellow flowers,  totally different than I chose for my soap. 
So, this time I did a little google prep, to find out what Rice flower looks like. And this is what I found:

Rice flower- photo credit


That's where I started from. So, the colours were chosen. OK, the sky is not part of the plant, but it makes such a harmony with it, so I kept it. Additionally, I added black for the dramatic, striking effect and I'm glad I did.I have taken soooo many photos of this soap, so excuse my showing off.Then, I had no idea what name would be descriptive enough for this soap.
Here it is why it got this one:

The moonstone-  photo credit

This is the semi precious stone and I like to think it my soap resembles it.What did I do? I poured the white at once and then poured the blue portion. I let it break through the white and then made a 'hanger swirl'. I did the same with all colours, making sure that my hanger goes shallower with every new pouring. 
What did I want? I wanted thinner, fine lines (but I knew they wouldn't be, as I had taken out too much of the batter for colour portions), going deeper through the soap. Maybe next time I get closer to that look. If you're still reading - thank you for staying with me till the end!
Have a wonderful weekend!

Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Ши путер (Sodium Shea butterate), Масло од маслодајна репка (Sodium Canolate),  природни пигменти (pigments), мирис (fragrance), природна свила (silk)read more "'Moonstone'"

11.10.13

'Tender Trap'

О-хо-хо Sunshine, welcome back!
Додека уживаме во овие преубави есенски денови, подготвуваме сапуни погодни за оние  што  сигурно следат- ладни, мрачни и кратки.
Не можам да кажам дека постои битна разлика помеѓу летната и зимска колекција на 'Diva Soap' производите (освен можеби путерите, кои се поцврсти на лето, поради високите летни температури), но овој сапун е идеален за кожа на која и треба доброооо да се хидрира.

Сапуните со голем процент на маслиново масло се сметат за исклучително благи и нежни за кожата.
Ова е токму таков, бидејќи содржи околу 44%  од маслиново  масло. Тука е и какао путерот, како и козјото млеко за додатна хидратација . Отаму и чудното име - ќе ве зароби  во својата нежна пена, со единствен мирис. Ооох, па не смеам да заборавам и ова- сапунот има и чиста, природна свила, да ве мази и гали.
 Изгледот,....хм.... иако е со пастелни бои, сепак е темпераментен, зарем не?This is one of those soaps, that are meant to be more conditioning than cleansing. 44% of olive oil, along with cocoa butter and goats milk will provide us with the nourishment, our skin will need in upcoming winter. Despite of its gentle and pampering properties, this soap abounds with colours. They are on the pastel side, though. I just can't seem to make it  simple!

Еве како сапунот изгледаше во модла:
In the mouldВо склад со неговата маслена структура е и неговиот мирис. Мешавина на благо овошје, јаболки, егзотично цвеќе и зеленило. Сепак, мирисот не е нападен, дискретен е и им се допаѓа подеднакво на двата пола. Подсеќа на некој унисекс парфем.
Погодан е за сите типови на кожа, а најмногу ќе и годи на сувата.

Out of the mould- In the mould again


This soap is scented with 'Temptation'. The description says it is a seductive blend of apples, sweet fruits, exotic tropical florals and lush greens. It is really interesting blend, perfume like and I like it. I would say it's an unixes type of fragrances. I might have put it less fragrance than I would have liked it to smell, but the faint smell goes better with the oils composition.
You might ask me again how I came up with its name! Well, this is one of those cases, when it didn't come easily. The fragrance name is good enough to stand alone and it was guiding me through process making, but yet, I didn't want to name it after it. I needed a name to represent the soap gentleness along with its scent. It will trap you with its mazing colours and shroud you with its mildness. That's was kinda idea!


Natural light and shadows

 Ги користам овие, можеби последни сончеви денови, за да ги исфоткам сапуните и не знам како ќе продолжам кога ќе дојдат зимските.
Стварно ги разбирам мечките зошто зимата ја проведуваат во сон!

Ве оставам со уште некоја слика и имајте убав викенд!
До скоро гледање!

These days, we've been enjoying repenting summer coming back. Or least, it looks so. It's unreal warm for this period of a year. I took many photos and I'm wondering how I will take my photos when the cold, dark winter days come. I really understand why bears take a long sleep during the winter.
I'm leaving you with some more pictures and wish you wonderful weekend!
Take care!


Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate)Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Масло од маслодајна репка (Sodium Canolate),  козјо млеко (goat milk), природни пигменти (pigments), мирис (fragrance), природна свила (silk)

read more "'Tender Trap'"

1.10.13

'Scarlet Dew'

Не е црвен, но сепак, кога ќе го погледнете овој сапун, црвената боја е онаа што најпрвен се приметува . Зарем не? 
....and it's not even red!  Regardless of being green, the first colour my eye catches is red. Hence the name!


Овој сапун, по својот состав е сосема ист како претходниот ('Savanna' ). Разликата е во мирисот и дизајнот.
Овој црвен пигмент во базна средина реагира вака како што гледате на сликата подолу- црвеното преоѓа во браон.
Како паѓа pH вредноста на сапунот, така црвената пак се враќа.

Еве го во модла:
wet soap

А мирисот..... хммм, како би га опишала? Можеби како свежо, оросено жбунче со темно зелени листови, кои зрачат со својата свежина! Токму така- свеж, зелен, воздушест, чист...Мирисот е опоен, ве подсеќа на утринската роса во пролет, кога природата се буди после долгата зима. Отаму и името: Црвена роса.
Сигурна сум дека овој мирис повторно ќе го употребам токму во тој период!
До тогаш, макар ќе можеме да уживаме во пролетта во бањата, со овој сапун...'Scarlet Dew' was another part of the same batch as 'Savanna', so I won't be long this time.
I just want to point out that wet soap on the picture above is really this one you see cut. Thing is that this red pigment, turns to brown in alkali environment. Then, as pH level goes down, the red comes back again. It's true red, bloody red, scarlet beautiful red. What I hate about this pigment is that I cannot estimate its quantity for desirable red effect. I often seem to overuse it, but luckily I don't use it that often.


The scent- a lot of greenery! Fragrance called Tomato leaf is actually a blend of all greens. 
The official description is : An unexpectedly fabulous aroma of fresh dark-leaf greenery, rich dewy soil and a hint of sweet red sunripened tomatoes. But, it really has to do nothing with tomatoes.
It's  fresh, herby, airy,...lovely.  The scent makes you think of nature waking up and blossoming after long winter. 
I think I'll save the rest of it for that season. By then, I can think of spring in the shower...

Sun rays bathing my soap!
Ви посакувам лесна и успешна работна недела и до скоро гледање!

I wish you peaceful and successful week!

Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate)Ши путер (Sodium Shea Butterate)Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Свинкса маст (lard), Масло од маслодајна репка (Sodium Canolate),  шеќер (sugar), природни пигменти (pigments), мирис (fragrance), природна свила (silk)

read more "'Scarlet Dew'"