head

25.8.14

Why is good when you make soap?!


Ok, it's very comfortable when you just approach your stock rack and pick up a slice of a small, smelling goodie. You choose the one which reflect your mood at the moment and you get a fine, bubbly, skin loving bath, without worrying about skin sensitivities, the ingredients list, or the price.
Yes, that's valuable!

But, beyond of making soap lies a pleasure, not less divine!
image
1.You make friends- (that's invaluable)
image
 
2.Your friends also make soap - (you discuss (not only) soap)


image


3.They run contests and giveaways- (that's fun) 

---  You win the contests and get prizes!  ---

(image)


If you have never gotten any lottery game,  make soap- your chances increase rapidly!
At least, that's my case! It's not that I take part into every contest that I see around, but even better, I don't and still get the prizes!Needless to say how thrilled I was when saw that Slivia was running this interesting contest with a covetable prize! Wow....STAMPS.....something I was planning to have made, but at the time, I didn't have my original, customly made logo, nor did I have an idea who could make the stamps for me!
But, I still wanted this prize!
And I WON!

After a little roam through designers' works, I finally had one, willing to make the logo at very reasonable price. Warren from Drawingboard Inc. was super cooperative, super helpful and super creative and my part of job was piece of cake here. (Thanks again,Warren). The guy just looked my pages and in few days he came up with three different designs.  From there, everything was just a technical matter. Guess what? Silvia was the one who I need to thank to again. She was the connection between me and the designer!
OK, so I was gonna have the Philippinean logo and stamp! That already sounded exotic!So, now you all know how my logo looks like and my stamps arrived some time ago, having traveled across the half of the world, they landed safely into my hands! And I'm loving them. I won one stamp and got two, instead. Isn't that too generous from Silvia? And as an extra work she had the handles made also!
So perfectly done and so much alike her- neat, clean and adorable! I need to say that her perfectionist's spirit never gave up on insisting on a perfect impression of the stamp and the final one was accepted by her, after discarding one.After a few days upon receiving, I made the pine tar soap and it was ugly enough to be my 'experimental mouse'.

stamping the soap
looks good to me

I just hope I will learn how to work with them without having many soaps ruined.


Thanks Silvia for this happiness, you probably saved me preciuos time and effort in finding a stamp maker and did all the job on my behalf !

read more "Why is good when you make soap?!"

23.8.14

Greens- Avocado, Aloe and CucumberАвокадо и краставица, плус алое, се од зелено позелено....= САПУН

Зелените состојки се главна карактеристика на овие сапуни и затоа ги претставуваме заедно.
Но, тоа не е единствената причина. Впрочем, овие сапуни се идеален дуо- едниот за тело, а вториот за лице.

Да ги погледнеме:

'BODY FRESH'


avocado, cucumber and yogurt soap

Дали го сакате зелениот мирис 'Go fresh'? Ако сте од љубители на овој мирис, како и на свежи, 'зелени , 'летни мириси, ова е мирис кој сигурно ќе ви се допадне- за утринско будење, за вечерно освежување, за брза попладневна доза на туширање, кога и да посакате, овој мирис е идеален избор за летните денови.

wet soap

Но, уште подобар од мирисот е неговиот состав. Во прекрасната зелена витаминска бомба, додадовме и јогурт, кој, со своите протеини, дава кремаста сапуница и подобра хидратација на кожата, на која и е доста од магепсаниот круг: жештини/пот,.... пот/ вода,.... вода /сушење.
Со овие состојки, овој сапун ќе може да го користете колку пати сакате на ден, без да се грижете дали сте претерале со фреквентноста на бањање. Се разбира, и откако ќе заврши летово, сапунот ќе ви чини добро.
natural lights and shadows
Краставица обично се користи како додаток (во вид на екстракт) на производи наменети за масна кожа, но тој всушност им годи на сите типови. Може да се користи свеж сок, како облога за лице, а општопозната е неговата употреба кога ќе се исече на кругчиња и се става на подочњаците, бидејќи ги смирува отечените капаци. Во неговиот состав доминира водата, но тука е и витаминот Ц, кој е силен антиоксиданс, што ја чини краставицата погодна за универзална употреба, без оглед на типот на кожа. Краставицата го изедначува тенот, кај масната кожа служи за намалување на порите, а заради антиоксидантите, тој е и борец против брчки.
Авокадово масло - некои од карактеристиките кои ги има ова масло се:
         - Богато е со витамини и минерали, кои кожата брзо ги впива, правејќи ја хидрирана и негувана. Посебно се користи за сува кожа.
         - Зголемува продукција на колаген. Колаген е голем молекул, кој кожата НЕ МОЖЕ да го апсорбира кога се нанесува екстерно. Сите препарати кои го содржат се само маркетиншки потег на производителите, бидејќи тој не може да продре во длабинските слоеви на кожата. Таквата употреба е бесмислена и бескорисна. Но тој се ствара и неговата продукција може да се стимулира. Поради стеролини, кои се природни стероиди, тој ја зголемува продукцијата на колагенот и помага кај старечки пеги.
         - Се користи како едно од маслата за разни кожни болести, како егзема и псоријаза.
         - Поради високата содржина на витамините А и Е, помага кај изгореници од сонце, но и кај дехидрирана и испукана кожа.

Се почнува од ова:

свеж сок од краставици/ freshly squized cucumberavocado, cucumber soap
greens at daylight

И оној кој нема сува кожа, со лето и жештини станува склон на лесно исушување на кожата, поради намалена влага во ваздухот, високи температури, често бањање, солена морска вода итн, така да постојат много причини зошто токму во лето, треба да ја сочуваме влагата во нашата кожа. Прв чекор е да користиме благи средства за бањање, а тоа всушност ви нудат нашите сапуни.


a lots of cucumbers went into this soap


Состав/ Ingredients:  Soduim Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate, Sodium Castorate, Sodium Avocadate, yogurt, Aloe Barbadensis (Aloe) Leaf Juice, cosmetic pigments, premium cosmetic fragrance
Состав : Sodium olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate, Sodium Castorate, Sodium Cocoa Butterate, goat milk, glycerine, white kaolin clay, pink kaolin clay, pure silk fibres, cosmetic pigments, premium cosmetic fragrance - See more at: http://divasoap.blogspot.com/2014/08/femina.html#sthash.M4RP8W5A.dpufnfaewAZWDRT][P

'FACE FRESH' - Natural Diva line

Вториот дел на овој ’зелен’ дуо го чини сапунот за лице, сличен по состав, но збогатен со додаток од алое вера гел, бела каолин глина и слатка павлака.

cucumber juice,avocado, heavy cream, aloe, kaoiln soap

cold pressed avocado oil
ладно цедено авокадово масло
the green colour of the soaps comes from oil, not cucumber


 Сапунот е наменет за сува кожа, но секој може да ужива во бенефитите од неговите состојки.
Бојата на овој сапун, како и на претходниот (во базниот дел) не доаѓа од самата краставица, туку од ладно цедено авокадово масло, кое има темно зелена боја.
Ладното цедено масло од авокадо може да варира во бојата и може да биде дури и црвено-кафеaва, а постојат две врсти на ова масло- масло од пулпа и масло од семка. Двата се со скоро исти особини и двата се користат во козметички производи. Ова наше масло на сликава е од авокадова семка.Сапунот има невообичаена форма, а мислам дека е згоден за користење. Тежината е стандардна, дури е и потежок (преку 120 г)
Без бои и мириси

all natural cucumber aloe soap
cucumbers again

Белата каолин глина е нешто ново во арсеналот на состојки кои ги користиме за да ви понудиме најквалитетен производ.
Повеќе за неа ќе зборуваме во некој од следните постови, кога ќе ја представиме МАСКАТА ЗА ЛИЦЕ, токму со ова глина. Каолин глината се смета за една од најблагите и погодни и за осетлива и сува кожа, преполна е со минерали, кои ги транспортира до вашите клетки и со тоа го уједначува тенот.
Алое вера не е нова состојка во нашите сапуни, но овој пат не е користен свеж сок од алое, туку концентриран козметички гел, кој сега се наоѓа и во неки креми за лице кои ги правиме. И оваа тема ќе добие посебен пост. За алојата можете повеќе да прочитате тука

new shape of soap, thick and narrow- very practical
Сапуните се достапни и можете да ги побарате во нашата ФБ продавница.
Имајте убав викенд!

Состав/ Ingredients:  Soduim Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate, Sodium Castorate, Sodium Avocadate, Aloe Barbadensis (Aloe) Leaf Juice, glycerine, heavy cream,  kaolin
Look for them on:
 http://www.freewebstore.org/divasoap/product/bodyfresh
   http://www.freewebstore.org/divasoap/product/facefresh
read more "Greens- Avocado, Aloe and Cucumber"

2.8.14

'Femina'- какао путер,млеко, глини, свила

’Фемина’- не поради тоа што другите сапуни не се женствени, но поради тоа што овој сапун, покрај останатите состојки, содржи две глини, кои не само што се нежни кога ги гледате, туку се наменети за осетлива и сува кожа, а освен тоа, сапунот мириса.......па, не може поженствено!
И така настана ’Фемина’

 
I might sound silly when I say again that this is going to be my new favourite soap.
I just cannot help it, I'm enchanted by fragrances and when my nose gets excited, I go and put it in every possible toiletry I can make.
Currently, I'm using two lotions and one butter, all scented with the  fabulous White Tea fragrance.

сапун со козјо млеко, овесни снегулки и какао путер

Всушност, мирисот се вика бел чај и јас инспирацијата за овој сапун ја побарав на интернет. Белиот чај сосема различно изгледа додека цвета, откога ќе се исуши, кога всушност се и употребува.
Еве го цветот:

I really couldn't associate this scent with 'white', so, as usual, I looked for inspiration on internet. 
This is a white tea flower in blooming, and right below, when it's dried and ready to be used.

цветот на бел чај 

А еве го и цветот откога ќе се исуши:
white tea soap
photo source for inspiration photo

Yeah, there is no dominant white there! But this fuschia fits perfectly to how I see the fragrance.
I also was happy that this colour scheme would go very nicely with my new clays, pink and white kaolin. 
I'm sorry I cannot point out where in soap to look for them, because white kaolin is in white portion and pink clay is in pink portion. Yet, I hope they will give a nice slip and creamier suds. 
Also, goat milk gets along with clay effect, making it a real feminine, mild and balmy.
Over all, there is ground oatmeal in the first layer, so I hope I blended all these ingredients into a nice bathing treat. 


Thanks for reading and stay tuned, I'll continue the series of posts on new product, along with some new soaps!
Have a nice Saturday evening and Sunday!
 
 Не сакав кафеавата да биде темна како на сликата, туку повеќе да се вклопува со останатите бои.

Збор-два за самиот сапун.
Содржи какао путер, козјо млеко, бела каолин и розева глина, овесни снегулки во долниот дел и се разбира, природна свила. Мислам дека не меже да биде поженствен.
Белата глина, исто како и розевата, спаѓа во нејнежни, најблаги глини, кои се препорачуваат за сува и осетлива кожа. Каолин глината ја детоксицира сувата и осетлива кожа, извлекувајќи ја нечистотијата од кожата, но тоа го прави така да не извлече сета маснотија од кожата, која на овој тип и треба. Истото тоа глината го прави и во сапунот. Покрај тоа, таа му дава покрамаста пена, така да со глината и козјо млеко, овој сапун навистина представува бањарски рај.
За блага екфолијација, додадени се овесни трошки, така да овој сапун може да чини пар со машкиот 'Mediteraneo'!

Ви благодарам на читањето и осанете со нас, ќе продолжиме со серија на постови за новите производи.
Имајте убава суботња вечер!

Состав : Sodium olivate, Sodium Cocoate, Sodium Palmate, Sodium Castorate, Sodium Cocoa Butterate, goat milk, glycerine, white kaolin clay, pink kaolin clay, pure silk fibres, cosmetic pigments, premium cosmetic fragrance
read more "'Femina'- какао путер,млеко, глини, свила"