head

25.9.13

'Savanna'

Кога го исеков овој сапун, првата асоцијација ми беше: савана. Непрегледна, дива, пастелна...
Некако, како овој сапун:
Once I cut this  soap (which was too early), my first thought was : Savanna!  Vast, wild,  all pastel...
Somewhat like this soap, maybe:

Еве како сапунот изгледаше во  модла:
Како ви се чини на вас? 
Еве ги неколкуте слики кои што ги најдов на интернет, а кои сосема го доловија моето доживување:
Do you think it resembles savanna? I found some  pics on the internet, which look as if I had created this soap based on them. 
фото извор

фото извор

фото извор

Името само се наметна, а боите ги избрав врз основа на самиот мирис. Целиот сапун сега делува складно- боите одат со мирисот, а двата, со изгледот на овој сапун.
 Оваа мирисна композиција помеѓу останатото содржи мирис од сок од брусница, иглички од елка, каранфилче и ванила.  Овој мирис е секако впечатлив и со многу зелени и земјани ноти во себе, делува  разбудувачки и потикнувачки, а ќе ве подсети на празнична зимска атмосфера, покрај елката.The name came by itself and colours I opted for were chosen to fit the scent. In my mind, at least. The fragrance is described as an uplifting combination of cranberry juice, bayberry, fir needles, clove & vanilla. If you ask me, I'd say there are fir needles (and all ever green needles), clove and other earthy, woody notes. It will take you to warm and cozy Christmas evening, next to your Christmas tree and lit candles. I think this scent, colours and complete look of this soap match ideally! 

Интересно е дека  овој сапун е обоен со природни глини. Поради мирисот, намерно ги одбрав овие земјани пастелни тонови и мислам дека се одлично вклопени со него. Инаку, овие глини не се со терапевтски дејствиа туку се користат само како природни колоранти. 
This soap is  coloured with all natural clays. These are not therapeutic clays, they are meant to be used only in colouring purposes. I think they are great and give such a nice pastel colours.


Овој сапун содржи извонредни  какао и ши путер, но по прв пат ја пробав и свинската маст. Ја ставив само 5%, но мислам дека, во некоја друга прилика, ќе ставам и повеќе.
Свинската маст, всушност дава многу бенефити на кожата- ја омекнува, и дава влажност и ја негува. Што се однесува до сапуните, во нашата терминологија, препорачана негувачка вредност на сапун се движи помеѓу 44-69. Свинската маст има вредност 52,  ши путер 54, авокадово масло 70 итн. Како што гледате, не е случајно што многу козметички препарати се прават токму врз база на свинска маст. Не е тајна дека многи фармацевтски компании ја  користаат во своите креми и други производи (нпр Dr. Theiss).  


Зошто некој ја избегнува свинската маст?
Прво,на некого не му делува убаво кога ќе ја види состојката: “свинска маст“ на етикетата.
Второ, наш потрошувач првин ќе помисли на сапуни кои што ги правиле нашите баби , сапун кој се користел за алишта (а можеби и за бањање).
Но, тој сапун бил правен само од свинска маст,и по состав не е ни блиску до сапуните кои денес се изработуваат. Уште нешто, тогаш  количината на сода се одредувала по нечиј рецепт, по метода “ми кажа- ти кажав“, а денеска постојат фини калкулатори со кои се одредува точната количина на сода за секој грам на маст.

Во денешните работилници за изработка на сапуни, свинската маст се користи само да би се потенцирале нејзините корисни дејствиа, во синергија со другите масла и путери.


For the first time, I used lard. I added only 5%,, but this percnetage surely could be increased. Lard soaps fantastically and I know it gives smooth, silky feel to the soap. It could be slimy, too, if used at greater amounts. Similar as castille, I would say. I don't think 5% is significant amount to affect its properties, but for my first go, I just wanted to keep it low.  
Lard is often considered as a inferior fat in soap making, but did you know it has great conditioning value: in scale 44-69 for conditioning value in soap calculator, lard stands at 52. For the collation: Shea butter is at 54, avocado oil at 70, etc. Also, it gives a great creaminess.
The other side of the medal is that it doesn't make great label appeal. 

Of course, as announced earlier, there is silk in it, along with shea and cocoa butter.
The only thing I did wrong is having cut it too early. It was still soft, but the devil in me couldn't wait any longer. Luckily, it won't affect the soap's neither aesthetic, nor essential properties!


Се разбира, овој сапун содржи и чиста, природна свила. Tука се и ши и какао путер за екстра нега и хидратација.
Се надевам дека ви се допадна мојата 'Савана'! А признајте, и ригите  асоцираат на зебра!
До скоро, кога ќе  видите еден огнен сапун,
поздрав!


Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate)Ши путер (Sodium Shea Butterate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Свинкса маст (lard), Масло од маслодајна репка (Sodium Canolate),  шеќер (sugar), природни глини (clays), мирис (fragrance), природна свила (silk)


I hope you like my 'Savanna'. And... you must admit, it even resembles zebra! 

Until my next, crimson,  'fire thrower' soap,
Stay well my friends!
read more "'Savanna'"

20.9.13

'Slikberry'

Еден од најпопуларните мириси на светот, што се однесува за сапуните, е секако „Капина и Ванила“. Толку е популарен што нема работинлица на светот која не го сврстила во својот редовен асортиман. 
Сега и кај нас, популарната 'Black Rasberry Vanilla' и тоа на наш начин.

Now, one of the most popular scent ever,  has sneaked  in 'Diva Soap' workshop.
Here it is, my way!

black raspberry vanilla, diva soap, soap swirl
My Blackberry Vanilla soap

Додека беше во модла, сапунот беше толку убаво шарен, како виножитото да се спуштило во мојата работилница!

black raspberry vanilla in the mould
во модла


Што мислите? 
Листата на сите прекрасни состојки во овој сапун е долга, но главните адути се секако ши путерот и природната свила. Сапунот содржи и додатокот на козјо млеко.
How do you like it?
The list of ingredients is long, but what stands out is surely shea butter and silk. I added goat milk, but at smaller amount than I usually do.

black raspberry vanilla, soap swirl

Покрај то што е обожаван во светот на сапуни, овој мирис има многу своји парфемски верзии.
Еве ги некои, можеби знаете за што се работи:

I was searching for the scent description and found out that were many perfumes and  other toiletries versions of this fragrance out there. You may know some of them:
Фото извор


Фото извор


Мирисот е нешто што секој го доживува на свој, индивидуален начин. Не постои апсолутен фаворит! Според името, овој сапун треба да мириса на капина и ванила. И точно е, првен ги детектирате овошните ноти,  капината, боровницата, но кога малку ќе се продалбочите во него, се чувствува цветна композиција на јасмин и орхидеја, а во долните ноти е ванила, сандаловина и мошус. 
Се на се, овој мирис е летна, весела комбинација на цветно-овошни ноти, но и покрај тоа, тој се допаѓа како на жените, така и на мажите.

I believe that most of you, involved with this business, know this fragrance.  Interesting, but other than fruity notes, what I can detect the best is jasmine. Actually, that would be my first guess, but you can definitely say it's composed of some berries in there.
How do you like your 'Black Raspberry Vanilla' fragrance? Do you like it, or is it your best seller?

black raspberry vanilla, soap swirl

Бев посебно среќа со изгледот на овој сапун. Неговиот изглед потполно е содветан со неговиот мирис. Весел, разигран и шарен.

Со додатокот на свила, овој сапун секако спаѓа во луксузните козметички производи, а чувството на свила е неверојатно! 


black raspberry vanilla. soap swirl


Бев посебно инспирирана да го сликам овој сапун,а  сончевото време надвор ми помогна за  да фотките бидат вакви.
Летото дефинитивно ќе не напушти , но со мирисите и изгледот на сапуните, јас сигурно ќе го “конзервирам“ уште некое време. Просто не можам да се откажам од прекрасните, весели бои,  и шарени дизајни. Но, она што секако нема да го променам, тоа е квалитетот на сапуните и луксузот за вашата кожа и ужитокот за сите сетила.
Од сега, скоро сите сапуни на 'Diva Soap' работилница ќе бидат 'свилени', и тоа во буквална смисла. Ќе имате можност да се бањате со чиста, природна свила.

black raspberry vanilla, soap swirl, diva soap

As I said earlier, I'm not letting the summer go!
I'm unmistakably inclining to gorgeous, vivid colours and variegated designs.  What I'm keeping in all seasons and fashion streaks, is luxury treat that my customers are used to. From now on, most my soaps will be 'silky', not metaphorically, but truly!Ви посакувам пријатен викенд !
I wish you all wonderful, sunny weekend!


Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate)Масло од маслодајна репка (Sodium Canolate), Ши путер (Sodium Shea Butterate),  Сончогледово масло (Sodium Sunflowerate) Козјо млеко (Goat milk), шеќер (sugar), природни пигменти (pigments), мирис (fragrance), природна свила (silk)

read more "'Slikberry'"

12.9.13

Kinda pink- 'Rhubarb' & 'Himalayan' on request!

Хелооо евриуоне,
Летово беше кратко, но можеме да се надеваме дека нема да не напушти барем уште малку. Што се однесува до мене, јас не можам да се откажам од него така лесно :-)
Иако почнува сезона на есенски сапуни низ целиот наш сапунџиски свет, што значи, мириси со зачински, слаткасти, и потешки ноти и пастелни бои, земјани тонови, јас морам да признаам дека не марам многу за оваа пракса. Лично, не сум некој љубител на зачински мириси и секако не сум определена по годишни сезони, кога се во прашање моите сапуни.
Овој сапун го направив уште пред дваестина дена, кога по прв пат ја пробав свилата што ја добив летово. 

Сапунот го нареков 'Рабарбара' поради тоа што мирисот во него се вика 'Рабарбара и крем', па веројатно ќе ве асоцира на некоја посластица.  Но, иако има слаткасти ноти, овој мирис нема врска со кулинарските мајстории. Силен е, малку свеж, малку сладок, но навистина е нешто единствено што сте го помирисале.


                                         

Рабарбара - Фото извор
 Растението рабарбара се користи како додаток на разни слатки. Некој ја смета за зеленчук, но поголем дел на светот е прифатена како овошје.
Се користат стебленцата, кои најпрвен се варат и од кои се прави крем, кој  потоа се користи за колачи, пити, или пак со некое печење. Интересна билка, со ништо помалку интересен мирис              


Сапунот содржи, покарај сите основни масла што ги користиме, и ши путер, а направен е со козјо млеко.

Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils -Маслиново (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Ши путер (Sodium Shea Butterate), Масло од маслодајна репка (Sodium Canolate), козјо млеко (goat milk), природни козметички пигменти (pigments), мирис (fragrance), свила (slik).


                                                                    Hello everyone,
This summer seems to have been so short to me and I can give it up. Not yet! I know everyone is putting themselves into a autumn soap making gear, creating all those pumpkin, spicy, earth toned soaps, which are beautiful, but I must admit, I don't care much for season when contemplating my designs, choosing my colours and fragrances. I'm obviously behind the  fashion type of soap maker, so it wouldn't be strange if  I used some summer- screaming scent in the middle of winter. In winter, I  covet for summer and the great way to retrieve it is to have a bath 'with it'.I didn't soap much this season, that's maybe one reason more  for keeping up with summer, all those new fragrances are still awaiting and many of them are so delicious and summery. Just can't help it! 


And then, there were our trips to Greece (and elsewhere), which I enjoyed tremendously and my ardent book reading nature was aroused, that I gladly took this soap- thinking break!
If you're curious to see what book was occupying my mind and hands for the past  few days, from the first to the last cover page, here it is: Gone Girl!
Exciting and unexpectable  thriller, which ends rather twisted!So, after a long soap making hiatus, I think I'll be able to roll up my sleeves again.
Now, it's getting harder, because my unpredictable kid often doesn't show interest in 'early bed going' and by the time we finally agree she should, I'm almost asleep,too, lol!
We'll see how we can pull my soap activities off!


Now, back to the soaps! 
The first one I called 'Rabarbara', because it's how we call Rhubarb! An interesting , exotic name we have for this interesting plant. I haven't eaten rhubarb, but I will certainly look for it through the stores and give it a try (even though I don't know what I am supposed to do with it, once I get it!!). I was told that this fragrance really resembles the real smell of the the real rhubarbs, which makes me curious even more.
The scent I used for his soap is called 'Rhubarb & Custard'. I'm not good at describing scents, and specially not if the scent takes no particular side- it's not neither too sweet, nor tart (but it's both), neither  flowery, nor fruity, not  even close to spicy, nor earthy, which makes my descriptive ability end here.
Edited:  Fragrance description given by the supplier (not very wordy,though):
As for this particular one: A blend of sharp fresh rhubarb with rich sweet custard, smells just like those fabulous sweets, 
And for  the 'Rhubarb' (plain): Sharp tangy zingy rhubarb, lovely and fresh and summery.
These both soaps were made twenty days ago, but I couldn't seem to get some decent photos. I still can't, but here are the best I could get.
This soap contains goats milk, shea butter and for the first time- silk! If you're wondering what these little specks are- they are goat milk! My lye/milk solution got too cold by the time I used it (this is where my naughty kid takes the credit ,again) and I could clearly see the milk fat separated into these specks. I thought it might dissolve when I stick blend the batter, which apparently, wasn't the case
Покрај овој, летово имав посебна нарачка за целата тура на 'Himalayan', кој се покажа како идеален сапун за летен период. Ви ја чисти кожата, а ја остава мека, хидридарирана и мазна. За сега, сите со нормален и мрсен тип на кожата, се воодоушевија со карактеристиките на овој сапун. Се надевам дека Наташа (која ја порача целата тура) ќе може да ужива во него и во карактеристичната, влажна и врнежлива лондонска клима. Исто така, се надевам дека сите кои го добија овој сапун во наградната игра, која што ја организиравме преку нашата ФБ страница, ќе ги споделат своите впечатоци со нас.
Еве го солениот хималајски сапун како изгледа сега:This is my second batch of 'Himalayan' soap, which I made on request of my sister in law, who loves its  first version. This one is still curing and I hope she will like it even more, considering а few twists I made. The first is goat milk, instead of coconut milk, the second one is less pink himalayan salt added (60%), and the last one is- silk, again! I wish I'd added even less salt this time, but as she adores my first 'Himalayan', I decided to keep high percentage of salt. The soap is significantly smoother, what is probably due to silk, as well.  It's fragrance and colourants free, as it is usually used as a facial bar.

Пак го оставив без мириси и бои, бидејќи се користи специјално како сапун за лице и го користат и оние со проблематична и осетлива кожа.
Основната рецептура остана иста, со мала промена на количината на додадена сол (сега ја има помалку), и промена на млекото. Првата верзија беше со кокосово, а сега е со козјо млеко.
И има уште една новина во овој сапун, а тоа е СВИЛА!


сапун со хималајска со


Сега навистина очекувам овој сапун да биде уште подобар за сите кои го сакаат, а веќе се приметува неговата помазна структура, што ја дава свилата.

Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Кокосово (Sodium Cocoate), Ши путер (Sodium Shea Butterate), Рицинусово (Sodium Castorate), козјо млеко (goat milk), розева хималајска сол (Pink Himalayan Salt), свила (silk).Се надевам дека не сте се одвикнале од нашите постови и блогот, бидејќи и во новата сезона ќе имаме разни новини и прекрасни креации за секого од вас!
Ви благодарам на читањето и ви посакувам убав викенд!

To be honest, I hope you have missed my blog-posts (bye, bye modesty!), a half as much as I missed writing and posting and reading your comments, but now I hope you haven't found it cluttered with the info amount, I accidentally happened to provide here! :-)
I wish you all beautiful upcoming weekend!

read more "Kinda pink- 'Rhubarb' & 'Himalayan' on request!"