head

11.4.18

Y-Booster - Нова крема со пептиди (ALERT: NEW,NEW,NEW...)

После многу поминато време, нешто ново на блогот. 
Денес никој нема време за читање блогови, но јас имам многу важни информации, кои, поради должината, не се за Facebook. 
Некои интересни текстови ги ставив и во Facebook Notes, за да бидат лесно доступни и таму. 
Y-Booster постои веќе некое време и одлично се покажува. Како по перформансите, така и по побарувачка и тоа благодарение на неговите состојки, т.е.активните компоненти со кои обилува и тоа во максимални концентрации. 
По пептидите долго време „патев“, затоа што се прескапи, слабо достапни, а козметичката индустрија бруји за нивните ефекти. Но, ги најдов....
Па да се потсетиме!
Што се пептиди?


Пептидите се молекули од низа аминокиселини, исти оние кои се составни дел на протеините. Ако не збориме за козметика, пептидите се користат во медицина, ветерина, као додатоци за исхрана и спорт. За секој орган е развиен пептидни комплекс и тие делуваат со прецизна цел. Поради извонредните способности, како и резултатите што ги дава комплексот на пептиди, минерали, витамини и фитоелементи, во спорт се третираат како допинг.
Но, да се вратиме на козметика. Протеините (колаген, еластин) се големи молекули, кои, кога се ставаат топикално, не можат да продрат до подлабоките слоеви на кожата. Пептидите се, од друга страна, кратки ланци, помали молекули, кои ја имаат таа способност.извор на сликатаШто прават пептидите?

Нивната примена во козметика е, се разбира, anti-age. Зависно од должината на ланците на аминокиселините во нив, постојат дипептиди, трипептиди, тетрапептиди....итн (протеините се ланци од најмалце 50 аминокиселини).
Пептидите не го носат колагенот во кожата, тие се дизајнирани да ги имитираат природните процеси кои се случуваат, а кои доводе до тоа да кожата сама почнува да генерира колаген и други протеини. Значи, ние не додаваме протеини во кожата, туку ја поттикнуваме на создавање сопствениот.

Како се случува тоа? 
Природно, колагенот има свој животен циклус. Кога дојде до неговото разарање, тој ослободува фрагменти, кои всушност се пептиди (мали делови од протеините). Овие фрагменти делуваат како клуч и брава со клетките на кожата, кои имаат рецептори за вакви пептиди. Добивајќи сигнал дека колагенот е уништен, овие пептиди ги „отклучуваат“ рецепторите на клетките за создавање на нов колаген. Совршено! 
Но, проблемот со овој природен и совршен механизам е што старееме. Како старееме, така се овој механизам забавува, „изморува“. Затоа ни помагаат пептиди, кои пак го инспирираат целиот процес. 
Видови на пептиди:

Према функционалността, пептидите се делат во 4 групи:
 1. Сигнални пептиди или Collagen Bossters- како името и само кажува, овие пептиди даваат сигнал до клетките да нешто прават. И тие го прават баш тоа- поттикнуваат продукција на колаген и еластин. Ова делува како да брчките се пеглаат од внатре, се подобрува струкурата на кожата, таа станува позатегната. 
 2. Носачи  (Carrier) -  Овие пептиди пренесуваат, испорачуваат микроелементи (бакар, магнезијум) до клетките. Делуваат противвоспалувачки на кожата, ја поттикнуваат еластистичноста и го подобруваат целосниот изглед на кожата.
 3. Невропептиди  -  невротрансмитер инхибитори. Нивното делување често се пореди со делувањето на ботокс, бидејќи ги отпуштаат мускулите, посебно кајшто се изразени мимички брчки, па тие стануваат помалце склони кон контракции, а со тоа и кон создавање брчки, додека постоечките брчки се релаксираат.
 4. Ензимски инхибитори -  Овие пептиди имаат улога да спречат делување на оние ензими кои делуваат на уништување на колагенот. Со вакво делување, колагенот од кожата останува витален подолго време, а кожата подолго млада.  

Пептидите се добиваат синтетички (некои аминокиселини се природни, некои се добиваат синтетички), потполно се чисти, безбедни и биоразградливи. 

Конечно стигнавме до поконкретни работи-

ПЕПТИДИ ВО DIVA СЕРУМСКА КРЕМА, Y-BOOSTER!

 1. Syn Coll (INCI: Palmitoyl Tripeptide-5, Glycerin) - Патентиран пептид од групата на сигналните пептиди. Механизам на делување е токму како е опишано погоре. Клиничките студии докажуваат да примена на овој пептид доводи до: 
 • стимулација на синтеза на колаген, но и забавување на деградација на постоечкиот 
 • активно ги отстранува сите типови на брчки 
 • обновува оштетени ткива (тука спаѓаат и стрии)
 • делува зацврстувачки на кожата, а при тоа и ја хидирира.
Клиничките студии покажаа да употреба на Syn Coll-от во период од месец дена дава лице со пофини пори, ублажени брчки, со лифтинг ефект и помлад изглед на кожата. Докажано е безбеден, ефикасен и не изазива иритации. Ова е пептид од првата верзија на Y-Booster-от.


      2. Нов пептид во Y-Booster-от - Matrixyl Synthe 6 (ili S6000) (INCI: Glycerin, Aqua, Hydroxypropyl Cyclodextrin, Palmitoyl Tripeptide-38). 
Најпознат Matrixyl пептид е оној со ознака 3000, кои постои од 2003. година. Matrixyl Synthe 6 е пептид од поновата генерација, поделотворен од својот претходник и одлично се слага со спомнатиот Syn Coll. 
Matrixyl Synthe 6 има механизам на делување сличен како SynColl -
и сигнализира на кожата да производи колаген, еластин, хијалурноска киселина... Ги поттикнува клетките од внатре да бидат посилни и поеластични, додека хидирачката хијалуронска киселина ги поплнува клетките од внатре, а кожата изгледа помладо. Делува на проблематични делови од лицето, вклучувајќи опуштена кожа, брчки околу очите, усните, носот,на челото, како и други знаци на стареење. 
Matrixyl Synthe 6 ги стимулира 6 главните компоненти на матриксот на кожата и епидермално-дермална врската:
 • Колаген I - главна компонента на дермисот
 • Колаген III - колаген на младостта.Овој тип се генерира во најраната фаза после повреди на кожата, пред да се активира колагенот I. Се наоѓа во везивни еластични ткива, вклучувајќи и кожа, мускули, крвни садови, а неговата продукција паѓа со годините.
 • Колаген IV -  важан дел во залекување на рани и обновување на ткива. Делува на кератиноцити, кои се главни тип на клетки во епидермисот и всушност, тие се заштитници на кожата од надворешните влијанија. 
 • Фибронектин- гликопротеин важан во процеси на залекување рани. Се врзува за колагенот и со тоа го стимулира и забрзува опоравувањето.
 • Хијалуронска киселина значајно влијае на задржување на влагата во кожата, а со тоа се подобрува нејзина еластичност. Исто така, таа има способност да носи активни компоненти до подлабоките слоеви на кожата.
 • Ламинин 5 - значаен во одржување на мембраната помеѓу дермисот и епидермисот. Тој е комуникатор помеѓу двата слоја и нејзината функционалност влијае на здравјето и состојбата на кожата.
 Клиничките студии покажуваат дека во рок од 2 месеца користење овој пептид, за 31% се намалуваат видливи брчки на чело, додека кожата е драматично помазна. Matrixyl Sinthe 6  е заштитен со патент и ги поминал сите алнализи кога се во прашање сигурност и безбедност.

МОИИИИ!!!


Што уште содржи Y-Booster-от? • Во составот уште има и витамин А (INCI: retinyl palmitate),т.е.негов прекурсор, кои е постабилна и неиритиракча форма на витаминот А. Во допир со кожата, благодарение на нејзните ензими, се претвара во ретинол и понатаму, во ретинска киселина.


 • Тука е и билен хијалурон. Ова е всушност екстракт од билка тамаринд,  Tamarindus Indica (Tamarindus Indica Seed Gum), за кој се покажало да ги надминува ефектите на хијалуронската кислеина, кога станува збор за влажење, хидратација и израмнување и целосен изглед на кожата. Drvo tamarida (izvor fotografije)
plod tamarinda (izvor fotografije)
Серумот е наменет за сите типови на кожата и затоа е лесен, немрсен и брзо се впива. Серуми и креми со голема количина на активните состојки, како оваа крема, мораат да бидат такви, затоа што оклузивност од масла и путери спречава мобилност на тие активни состојки и тие остануваат на површината на кожата.


Tamanu drvo (izvor fotografije)

Divno tamanu ulje

 • Затоа е носечко масло во оваа крема само органско органско Таману масло, фантастично anti-age масло, познатго по своите извонредни карактеристики против прерано стареење на кожата, иритации, воспалениа, неремномерен тен, а со своите силни антимикробно, антивирални и антисептични дејства, го поттикнува имуниот систем на неповолни егзогени фактори. Маслото е темно зелено, многу вискозно, во фрижидер е во скоро цврста состојба. Мириса преубаво, интензивно и „зелено“. Спаѓа во луксузни и скапоцени масла.  
Можеби на вас со сува кожа, овој серум ќе биде недоволно мрсен. Затоа се советува да се нанесе првин серум, па потоа, откога ќе се впие, и помрсна хранилива крема. Се препорачува за возраст над 30 години, но нема несакани ефекти и кај помлада кожа.
Поради витаминот А, Y-Booster-от е наменет само за ноќна нега. 
Сите активни состојки се во маскимални концетрации, за најдобри ефекти.
Пакуван е во стаклено шише од 30мл. Препарати со овие пептиди се прескапи секаде во странство, што може да се уверите и сами, така што цената на овој серум е на граница на исплативост. 
Ви благодарам што останавте до последните редови!
read more "Y-Booster - Нова крема со пептиди (ALERT: NEW,NEW,NEW...)"

2.4.18

Y-Booster, NOVA krema sa peptidima (ALERT: NEW,NEW,NEW...)

Posle toliko vremena, izgleda da je došlo vreme da oživi ovaj blog.
Danas niko nema vremena za čitanje blogova. S druge strane, postovi na Facebook-u su ponekad dugački, da bi objasnili ono što slika predstavlja, a opet ne stane sve što treba reći. Neke važne informacije i tekstove sam postavila u Facebook Notes, da budu dostupni i tamo. Svi želimo instant informacije, da za što kraće vreme upijemo sve bitno o onome što nam se predstavlja.
No, kako će predstavljanje novog/ starog proizvoda zahtevati više redova, evo prilike za ljubitelje blogova da pročitaju detalje. 

Y-Booster postoji već neko vreme i odlično se pokazuje. Kako po performansama, tako po tražnji. 
Zahvalnost za to ide aktivnim komponentama, kojima obiluje ovaj serum, i to u maksimalnim koncentracijama. 
Za peptidima sam dugo 'patila', jer su strašno skupi, slabo dostupni, a kozmetička svetska zajednica bruji o njihovim efektima. No, našla sam ih....
Pa, da se podsetimo!Šta su peptidi?


Peptidi su molekuli nizova aminokiselina, istih onih koje su i sastavni delovi proteina. Ako ne govorimo o kozmetici, peptidi se koriste u medicini, veterini, kao dodaci ishrani i u sportu. Za svaki organ je razvijen peptidni kompleks i vrlo ciljano deluju. Zbog izvanrednih spospobnosti, kao i rezultata koje daje miks aminokiselina, minerala, vitamina i fitoelemenata, u sportu se tretiraju kao doping.

No, da se vratimo na kozmetiku. Proteini (kolagen, elastin... su proteini) su veliki molekuli, koji, kada se nanose topikalno, ne mogu da prodru do dubljih slojeva kože. Peptidi su kratki lanci, manji molekuli koji imaju spospobnost da prodru do dermisa. 


izvor slikeŠta rade peptidi?

Njihova primena u kozmetici je naravno, anti-age. Zavisno od dužine lanca aminokiselina, postoje dipeptidi, tripeptidi, tetrapeptidi,pentapeptidi...itd (proteini su lanci aminokiselina od najmanje 50 sekvenci)

Peptidi ne unose kolagen ili elastin, oni su dizajnirani da oponašaju prirodne procese koji se dešavaju, a koji dovode da koža sama počinje da generiše kolagen i druge proteine. Dakle, ne dodajemo te proteine, već podstičemo stvaranje sopstvenih. 
Kako se to dešava? 
Prirodno, protein kolagena ima svoj životni ciklus. Kad dođe do njegovog razaranja, on oslobađa svoje fragmente, koji su zapravo peptidi (mali delovi proteina). Ovi fragmenti deluju kao ključ i brava sa ćelijama kože, koje imaju receptore za ovakve peptide. Dobijajući signal o uništenom proteinu kolagena, ovi peptidi 'otključavaju' receptore ćelija za stvaranje novog kolagena. Toliko puta smo svedoci savršenstva našeg tela, da su sami prirodni procesi inspiracija da se čovek potrudi da ih rekreira, ne bi li dobio i iste efekte. Problem sa ovim prirodnim i savršenim mehanizmom proizvodnje kolagena je što starimo. Kako starimo, i ovi mehanizmi se 'umore', 'pohabaju'.  Zato nam u pomoć priskaču peptidi koji inspirišu čitav ovaj proces. 

Dok sam spremala prvu verziju Y-Booster-a i pravila eksperimente, napravila sam ovaj kratki video o peptidima:
Možda ste ga videli, možda i niste, on sažeto prikazuje razumljivim jezikom šta rade peptiti.


Vrste peptida:

Da ponovimo (iz videa): Prema svojoj funkcionalnosti, peptidi su podeljeni u 4 grupe.

 1. Signalni peptidi ili Collagen Bossters- Kako im samo ime kaže, ovi peptidi daju signal ćelijama da nešto rade. I rade upravo to-podstiču produkciju proteina (kolagena, elastina...). Ovo deluje da se bore 'peglaju' iznutra, poboljšava se struktura kože, postaje jedrija i zategnutija.
 2. Nosioci (Carrier) - Ovi peptidi prenose, isporučuju mikroelemente (bakar, magnezijum) do ćelija kože. Ovi peptidi deluju protivupalno na kožu, podstiču elastičnost i poboljšavaju sveukupni izgled kože.
 3. Neuropeptidi - neurotransmiter inhibitori. Ovi peptidi opuštaju bore. Njihovo delovanje se često poredi sa delovanjem botoksa, jer opuštaju mišiće (posebno nazolabijalnog dela, gde su mimičke bore izražene), te oni manje postaju skloni kontakcijama, a time i stvaranjem bora, a postojeće bore se opuštaju.
 4. Inhibitori enzima - Ovi peptidi imaju ulogu da spreče delovanje enzime koji deluju na uništenje kolagena. Ovakvim delovanjem, sopstven kolagen iz kože ostaje duže vitalan, a koža duže mlada.

Na kraju ću napomenuti da se ovi peptidi dobijaju sintetički (neke aminokiseline su prirodne, neke dobijene sintetički), potpuno su čisti, bezbedni i biorazgradivi.

Najzad dođosmo do konkretnih stvari-

PEPTIDI U DIVA SERUMSKOJ KREMI, Y-BOOSTER!


 1. Syn Coll (INCI: Palmitoyl Tripeptide-5, Glycerin) - Patentiran peptid iz grupe signalnih peptida. Mehanizam delovanja je upravo kako je objašnjeno gore. Kliničke studije dokazuju da primena ovog peptida dovodi do: 
 • stimuliše sintezu kolagena, ali i usporava degradaciju postojećeg
 • aktivno uklanja sve tipove bora
 • obnavlja oštećena tkiva (ovo se odnosi i na strije)
 • deluje učvršćujuće na kožu, a pri tom je i hidrira
Kliničke studije su pokazale da upotreba Syn Coll-a u periodu od mesec dana otkriva lice sa finijim porama, ublaženim porama, lifting efektom i mlađim izgledom kože.
Dokazano je bezbedan, efikasan i ne izaziva iritacije. Ovo je peptid iz prve verzije Y-Boostera


      2. Novi peptid u Y-Booster-u - Matrixyl Synthe 6 (ili S6000) (INCI: Glycerin, Aqua, Hydroxypropyl Cyclodextrin, Palmitoyl Tripeptide-38). Najpoznatiji Matrixyl petpid je onaj sa oznakom 3000, koji je u primeni od 2003.godine. Matrixyl Synthe 6 peptid je novije generacije, delotvorniji od svog predhodnika i odlično se slaže uz pomenuti Syn Coll. 
Matrixyl Synthe 6  ima mehanizam delovanja sličan kao SynColl - signalizira koži da proizvodi kolagen, elastin, hijaluronsku kiselinu. Podstiče ćelije kože da budu jače i elastičnije, hidrirajuća hijaluronska kiselina ispunjava ćelije iznutra, a koža izgleda punija i mlađa.  Deluje na problematične delove lica, uključujući opuštenu kožu, bore oko očiju, nosa, usana, na čelu, kao i druge znake starenja kože. Linije oko usana izgledaju glatko i popunjene. Bore na čelu su manje primetne, a splet okoloočnih borica je značajno umanjen. 
Matrixyl Synthe 6 stimuliše 6 glavnih komponenti matriksa kože i epidermalno-dermalne veze:
 • Kolagen I - glavna komponenta dermisa
 • Kolagen III - Kolagen mladosti'. Tip kolagena koji se generiše u najranijoj fazi posle povreda kože, pre nego što se aktivira kolagen I. Nalazi se u vezivnim elastičnim tkivima, uključujući kožu, mišiće, krvne sudive i njegova produkcija opada sa godinama. 
 • Kolagen IV - važan deo u zarastanju i obnavljanju tkiva. Deluju na keratinocite, koje su glavni tip ćelija u epidermu i zapravo su zaštitnici naše kože od spoljnih uticajaznačajno. Kolagen IV ubrzava njihovu produkciju (proliferacija). Time se ubrzava obnavljanje kože.
 • Fibronektin - glikoprotein važan u procesima zarastanja rana. Vezuje se za kolagen i stimuliše i ubzava procese zaceljenja.
 • Hijaluronska kiselina- treba li nešto objašnjavati? Hujaluronska kiselina značajno utiče na zadržavanje vlage u koži, vlaži je iznutra, a time poboljšava njenu elastičnost. Takođe, hijaluronska kiselina ima sposobnost da isporučuje aktivne komponente do dubljih slojeva kože.
 • Laminin 5 - značajan u održavanju membrane između dermisa i epidermisa. Ova membrana je 'komunikator' između dva sloja kože i njena funkcionalnost utiče na zdravlje i stanje kože.
Kliničke studije su pokazale da se u roku od dva meseca korišćenja, za 31% smanjuju vidljive bore na čelu, dok je koža dramatično glatkija. Matrixyl Sinthe 6 je zaštićen patentom i prošao je temeljne analize kad su u pitanju sigurnost i efikasnost.

MOJI!!!


Šta još sadrži Y-Booster?


U sastav seruma ulazi i prekursor vitamina A, (INCI: retinyl palmitate), koji je stabilnija i neiritirajuća forma vitamina A. U dodiru sa kožom, zahvaljujući njenim enzimima, pretvara se u retinol i dalje, u retinsku kiselinu. O vitaminima sam pisala ovde


Tu je još i biljni hijaluron, zapravo ekstrakt biljke Tamarindus Indica (Tamarindus Indica Seed Gum), za koji se pokazalo da nadmašuje efekte hijaluronske kiseline kada je u pitanju vlaženje i zaravnjivanje kože, hidratacija i  sveukupni izgled kože.


Drvo tamarida (izvor fotografije)
plod tamarinda (izvor fotografije)
Ovaj serum je namenjen svim tipovima kože i zato je lak, nemastan i brzoupijajuć. Serumi i kreme sa znatnom količinom aktivnih sastojaka, poput ove, moraju da budu ovakvi, jer okluzivnost iz ulja i putera sprečava mobilnost tih aktivnih sastojaka, te oni ostaju na površini kože. 

Tamanu drvo (izvor fotografije)

Divno tamanu ulje
Zato je noseće ulje u ovoj kremi samo organsko Tamanu ulje, fantastično anti-age ulje, poznato po svojim izvandrednim karakteristikama protiv preranog starenja kože, iritacija, upala, neujednačenog tena,a sa svojim snažnim antimikorbnim, antiviralnim i antiseptičnim svojstvima podstiče imuni sisitem i reakciju kože na nepovoljne egzogene faktore, kao i zarastanje i obnavljanje traumatiziranog tkiva. Ono je tamno zeleno, jako viskuzno i u frižideru se pretvara u jako gustu, nepokretnu masu koja više i nije tečnost. Da se vrati u tečno stanje, treba mu sobna, ili čak i veća temperatura. Miriše predivno, intenzivno i vrlo 'zeleno'. Spada u luksuzna i skupa ulja.Glukonolakton (gluconolatone) - hidrira kožu i povećava stepen njene vlažnosti. Osim toga, deluje i kao anti-aoksidans, štiteći kožu od slobodnih radikala, samim tim i oštećenja (starenja). Zbog ove funkcije, korišćenje glukonolaktona pokazuje znatna poboljšanja u čvstini kože, smanjenju bora, opuštanja kože i veličini pora.


Betian (betaine) - ovaj sastojak 'zakljulava' vlagu u koži, podužući njenu hidriranost i obnavlja zaštitnu barijernu funkciju.Zbog gore navedenih razloga, možda će vama sa suvom kožom ovaj serum biti nedovoljno mastan. Zato se savetuje nanošenje najpre njega, pa pošto se lepo upije u kožu, može se naneti i neka masnija, hranljivija krema. 

Y-Booster je zbog vitamina A namenjen SAMO noćnoj nezi.
Sve aktivne komponente su u maksimalnim koncentracijama, za najbolje efekte!

Nadam se da ćete razumeti koliko je neophodno da ovaj obogaćen serum ima i veću cenu. Osim što je pakovan u staklenu flašicu od 30ml (glasanje na FB i IG je pokazalo da je to volja većine, a mi uvek pratimo vaše želje i zahteve), on sadrži i veoma skupe peptide, koji nigde nisu jeftini, a preparati koji ih sadrže su višesturko skuplji od našeg. Preparati sa novim Matrixyl Synthe 6 peptidom su posebno cenjeni i naplaćivani, što možete vrlo lako proveriti.

LINK DO PROIZVODA U ONLINE PRODAVNICIHvala što ste ostali do poslednjih redova!
read more "Y-Booster, NOVA krema sa peptidima (ALERT: NEW,NEW,NEW...)"

15.2.17

'Feet Rehab' - Intensive Feet Treatment


FEET REHAB -  natural feet butter

Конечно  нов произовд, толку пати до сега побаран и направен, а никако да се најде во продажба. Причината не е една, а освен хроничен недостаток на време, кое го бара секој производ, тука е и дилемат како тој треба да изгледа. Од полесни, до потешки, преку оние со средна густина и моќ на размачкување, мислам дека сега формулата што веќе е финална, ги задоволува сите критеријуми за овој тип на производи.

За разлика од путерите за тело, од овој производ не се очекува да се впива брзо, туку да за ја регенерира кожата на стапалата за што пократко време, дури и ако е помрсен и потежок. Се сеќавате на постот за минерални масла (тука спаѓаат и парафин и вазелин)? Зошто се овие производи толку многу фалени од страна на корисниците што не им е „природно“ на врвот на критериуми при одбирање на козметика? Затоа што парафинот и вазелинот делуваат како маска. Тие ќе се прилепат до кожата, спречавајќи ја природната влажност од кожата да излезе од неа. Тоа задржување на влагата на нас ни дава чувство на неверојтна нежност, но суштински, кожата ништо нема примено од таков препарат (ниту активни супстанци, ако тој и содржи некоја), туку самo ja има зачувано својата природна влажност, која била блокирана под нафтен дериват. Истиот концепт важи и за балзамите за уста. Е сега, овој ефект ние треба да го добиеме, но со природни масла, коишто, не само треба да имаат оклузивно, туку и хранливо и регенерирачко дејство, затоа што тие не ја блокираат кожата како маска.
Водени со идејата за што побрза, поубава и поефикасна регенерација и хидратација, а и со желба да сепак путерот дава пријатен осет, дојдовме до формулата која навистина ги задоволува овие критеријуми. 
Природни оклузиви се путерите и восoците. Најпопуларен е какао путерот, којшто има фантастична оклузивна моќ, како и ши путерот, којшто освен оклузивна, има и регенерирачка способност. Тука е и кокосово масло, со многу други бенефити како антибактериско делување и масло од сусам, со своето дејство против габи. Бадемовото масло е тука против исушување на кожата, а кожата го впива скоро моментално, за разлика од сите претходно наведени. Тука се уште и пчелиниот восок, пантенол и алантоин. Путерот Feet Rehab е, по својата конзистенција, најгуст путер во нашиот асортиман, разликата со другите наши путери за тело е очигледна уште од првиот поглед. Но, убаво и лесно се размачкува, и иако не се впива моментално, сепак впивањето е брзо. Поради ова, путерот може да се користи и за нега на раце, и тоа не само ноќе. Обилува со глицерин и дава свиленкаст осет кога убаво ќе се намачка. Како и сите производи од овој тип, и нашиот путер ќе делува најбрзо ако по мачкањето навлечете памучни чорапи.

Да се разбереме: она што механички мора да се отстрани од кожата, нема друг начин да се репарира. Мртвите клетки остануваат мртви и нереално е да се очекува дека тие можат да се ревитализираат. Значи, ако имате задебелени наслаги од мртвите клетки, ако кожата е испукана и гребе, нема друг начин тоа да се реши, освен со механичките методи. А и зошто би преку мртвите клетки воопшто и сакале да мачкаме нешто?
Сакам да кажам дека путерот не е наменет за дебели наслаги од мртвите клетки за да снема   преку ноќ, тоа не може да се направи ниту со една крема, туку да ја негува и регенерира кожата која, по правило е сува и склона кон сушење и пукање.
 Ако веќе го имате проблемот што го опишувам, ви предлагам да ги отстраните првин мртвите клетки (дали дома со турпија, специјален нож за овие намени, или на педикир) и  отпосле, кога кожата е ослободена од непотребниот мртов слој, почнете со примена на путерот за нега. Само во тој случај ќе имате резултати, и тоа видливи преку ноќ, а со континуирана примена, ќе го продолжите периодот во кој ќе бидете ослободени од мислата за нежни стапала.

Мирис:  Можеби мирисот и не е најбитна компонента за овој тип на производи, но секако сите сакаме козметика да има убав мирис, а уште ако тој носи и некој ефект, тогаш уште поубаво. Затоа, комбинацијата на етерични масла од портокал, нане, лимон трева, со трошка лаванда и цитронела, го прават мирисот освежувачки, разладувачки, но и антибактериски и антимикробен.

Путерот наскоро ќе се најде во online продавницаta, спакуван е во пластична кутија од 125 мл, а комплетниот состав можете да го погледнете на крајот на постов.

финалниот look на путерот / finalni look putera za stopala


домашната верзија на пакувањето и конзистенција на путерот /
 domaća verzija pakovanja i konzistencija putera


Konačno nov proizvod! Do sada je tražen i napravljen više puta, ali nikako da utvrdim finalnu verziju. Ne samo što je u pitanju hroničan nedostatak vremena, koje iziskuje svaki proizvod, da bi se utvrdila prava i konačna formula, već i moja dilema koji je bolji. Od težih, do lakših, preko onih srednje gustine i moći razmazivosti, sve varijante su imale svoje dobre strane i svoje nedostatke, a sve zavisi od ličnog afiniteta korisnika. Čak i meni je čas jedna, čas druga više odgovarala.
Mislim da konačno znam šta želim od ovog proizvoda, jer ima jasnu namenu, a svako korišćenje na neki drugi način je onda samo plus.
Za razliku od putera za telo, koje ja nikako ne volim masne, za ovaj je poželjno da bude masniji, tj.okluzivniji. Sećate se priče o mineralnom ulju? Ovde spada i parafin i vazelin? Zašto su ovi proizvodi toliko hvaljeni od strane korisnica, kojima prirodnost nije na vrhu kriterijuma u odabiru kozmetike? Zato što parafin i vazelin deluju kao maska. Prijanjaju na kožu, sprečavajući prirodnu vlagu u njoj da odatle izađe. To zadržavanje vlage nama daje osećaj neverovatne mekoće, ali suštinski, ona nije ništa primila (ni aktivne sastojke,ako ih ovakvi preparati i sadrže), već samo očuvala svoju barijernu funkciju (isti koncept važi i za 'neprirodne' balzame za usta). E sad, ovaj efekat nama treba sa prirodim uljima, koja ne samo da će biti okluzivna, već će koža moći i da primi njihove aktivne sastojke i time se brže oporavi.
Prirodni okluzivi su puteri i voskovi. Naravno, najpopularniji kakao puter koji ima fantastičnu okluzivnu moć, kao i ši puter, koji osim ove, ima i regenerirajuću sposobnost. Tu je i kokosovo, koje ima još mnogo drugih benefita, poput antibakterijskog i antimikobnog delovanja i ulja susama, koje preventivno deluje protiv gljivica. Bademovo ulje je protiv sušenja kože, koje ta skoro momentalno upije, za razliku od svih prethodnih. Pantenol, urea i alantoin će takođe pomoći u održavanju okluzivnosti i regeneraciji.

Da se razumemo- nikakva krema, ni puter neće pomoći da sloj mrtvih ćelija, ukoliko ga imate, nestane sa vaše kože. Tu pomaže jedino mehaničko odstranjivanje. Da li ćete pedikir tretman uraditi kod kuće ili u salonu, sasvim je svejedno, važno je jedino da se oslobodite mrtvih ćelija koje neće same da odu. Ta koža je ionako mrtva, ne može se revitalizovati, niti sa kremama može nestati.
Kada ste došli no nove, mlade kože, ona je po 'default-u' već suva. Nju treba održavati i pomoći joj da ostane meka i nežna. Puter 'Feet Rehab' će ovaj zadatak odrađivati perfektno. Pun glicerina, putera, ulja, pantenola, hidrirajućih sastojaka, taman će pružiti koži i negu i okluzivnost i regeneraciju.
Po svojoj konzistenciji, ovo je najgušći puter iz Diva asortimana. Ima jasnu namenu, a vrlo lepo se koristi i kod nege ruku, laktova ili drugih izeuzetho suvih područja. Neće se momentalo upiti, ali posle par minuta, ostaviće fini, svilenkasti, nemasni film na tretiranom području. Dok još traje zima i nije pretoplo, možete prespavati sa pamučnim čarapama, pošto ste dobro namazali stopala puterom.

Miris: Iako miris sigurno nije od presudnog značaja za ovaj tip proizvoda, svi volimo da nam kozmetika lepo miriše. A još ako taj miris nosi i neki drugi benefit, utoliko bolje. Kombinacija etarskih ulja narandže, nane, limunske trave, sa mrvicom lavande i citronele, čine ovaj miris osvežavajućim, rashlađujućim, ali i sa delovanjem- antibakterijskim i antimikrobnim. 

Puter će se uskoro naći u online prodavnici, a spakovan je u plastičnu kutiju od 125 ml


Состав: / Sastav: 
Aqua, glycerol, Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Stearic acid, Butyrospermum Parkii (Shea Butter) Fruit, urea, Prunus Dulcis (Almond) Oil, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Sodium Cetearyl Sulfate, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil, Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Butter, Cera Alba (beeswax), D– panthenol, allantoin, benzylalcohol, dehydroacetic acid, perfume*, xanthan gum (*natural essential oils)
read more "'Feet Rehab' - Intensive Feet Treatment"

29.10.16

Derma Clear i Nutri Clear- kreme za kožu sklonu aknama

Derma Clear - oil-free moisturizer for oily, problematic and acne prone skin

Pre i da se pojavi ova krema, postojala je konstantna latentna tražnja za njom. Prva sam ja bila kandidat, a i radoznala, a potom, bila su tu i pitanja i zahtevi da se ova krema pojavi.
Često ne znamo na koje ulje ili sastojak nam koža reaguje, i to zapušivanjem pora. Nezgodno je kad to ne znate, a ovaj tip kože često ne trpi eksperimente sa uljima, da bi se do pravog odgovora došlo.
Pre nego što ću utvrditi konačnu formulu ove kreme, prethodilo je par eksperimenata, sa malim varijacijama i sve redom sam ih potrošila. S obzirom da sam ovu kremu koristila zajedno s njenom noćnom verzijom, malo kasnije ću vam dati moj generalni zaključak.
Kao što iz samog imena vidite, ova lagana fluid krema ne sadrži ulja. I pored prednosti koje ulja daju koži (hranljivost, emolijentnost, pa čak i lekovitost), prosto postoje i one osobe koje na ulja reaguju lakim i brzim zapušivanjem pora. Ponekad su ljudi svesni koja su ta ulja, no mnogo češće ne.
Međutim, i ovaj tip kože, koja je obično masna, ili mešovita ima potrebu za hidratacijom, jer njoj ne fale lipidne, već vodene komponente.
Ja sam od onih koji veruju da svaka koža ima neko 'svoje' ulje, koje je kao stvoreno za nju, ali to iziskuje, kao što pomenuh, eksperimentisanje sa uljima, što može da izazove još goru situaciju. Osim toga, da ne svalimo svu krivicu na ulja, postoje mnoge druge komponente kreme koje mogu biti komedogene.

I...., tako dođosmo do naše kreme.
Po svojoj konzistenciji,ona je krema, ali malo fluidnija, lagana, nemasna, lako se razmazuje i ostavlja suv, mat efekat. Vodeni deo kreme je sastavljen uglavnom od ekstrakata koji regulišu količinu sebuma i imaju antibakterijsko i protivupalno dejstvo.

Možda nećete naći da pročitate da glicerin takođe može biti komedogen. No, postoje  stavovi koji ovo potvrđuju, a formule bogate glicerinom će to i pokazati. Zato, u ovoj kremi nema dodatog glicerina, on je samo deo ekstrakata koji su u njoj.

 • Ekstrakt krastavca* se koristi upravo za ovakav tip kože. Zadužen je da vrati živost i zdrav sjaj koži, umiruje osetljivu kožu, a zreloj koži daje svežinu. Deluje osvežavajuće na kožu, sprečava dehidrataciju, a dehidriranu kožu momentalno osvežava. Takođe, pomaže kod fleka i pegica. 
 • Esktrakt sibirskog ariša* neobičan i redak ekstrakt za naše podneblje. Ovaj ekstrakt ujednačava ten (boju),ima snažna antioskidativna, umirujuća dejstva, a štiti kožu od spoljašnjih faktora koji utiču na degradaciju DNK ćelija kože. Podstiče proizvodnju kolagena, što je mali doprinos anti-age efektu kreme.
 • Ekstrakt hamamelisa* - poznat sastojak iz Stay Matte kreme. Poznat po adstignetnom dejstvu i izuzetno pogodan za masnu kožu. Neiritirajuć, pogodan i za osetljivu kožu, ali i za zrelu.
 • Ekstrakt zelenog čaja - snažan antioksidans, koji štiti kožu od slobodnih radikala, a tim i od starenja. Poboljšava mikrocirkulaciju, a time daje bolji tonus i izgled koži. Takođe, ima jako protivupalno dejstvo i smiruje upalna stanja kože.

Derma Clear - oil-free krema za kožu sklonu aknama


Prirodna svila, osim svilenog osećaja koji daje kremi, ima ulogu i da apsorbuje višak sebuma sa kože. Isto važi i za siliku (mineralni prah, apsorber viška masnoće). Nije loše ovde pomenuti (a videćete i u sastavu kreme malo niže) da krema sadrži (isto kao i Stay Matte) i cink-oksid. Poznato je da je cink-oksid jedan od dva pigmenta (drugi je titanijum dioksid) koji su prirodni filtri za zaštitu od UV zračenja.
Osim ekstrakata, tu su i proteini ovsa i pirinča, koji su izvanredni emolijenti, vrlo lagani za kožu, a vrlo protektivni, jer stvaraju zaštitni film koji se ne oseća na koži, a daje mek, prijatan osećaj.

Antibakterijsko, antiseptično dejstvo kremi daju etarska ulja čajnog drveta i žalfije.  Pošto ova etarska ulja nemaju miris koji će vas oboriti s nogu, kremi je dodata prirodna mirisna mešavina, sa citrusnim i cvetnim notama, koja će vas sigurno osvojiti.


Krema je pravljena sa jednim od najboljih prirodnih emulgatora na svetu za ovaj tip kože, koji je sasvim nekomedogen.

Sastav: Aqua, Cetearyl Olivate, Sorbitan Olivate, Cetearyl Alcohol, urea, dodecane, dicarylyl carbonate, Hydrolyzed Oat protein, Hydrolyzed rice protein, d-panthenol, sodium lactate, Coco Caprylate, glycerol, Cucumis sativus (Cucumber*) extract, Larix sibirica wood (Siberian larch) extract , Hamamelis Virginiana (Witch Hazel*) Extract, Camellia sinensis (Green Tea) Leaf Extract, silica, Hydrolyzed Oat protein, Hydrolyzed rice protein, silk powder, zink oxide, dehydroacetic acid, benzyl alcohol, allantoin, xanthan gum, Aloe Barbadensis (Aloe) powder, Xanthan Gum, Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oil, Salvia Sclarea (Clary) Oil, perfume**

* from organic farming
**from natural essential oilsNutri Clear - regenerative, organic and nourishing night cream for oily, problematic and acne prone skin


Za noćnu negu, dodeljen par prethodnoj kremi je krema Nutri Clear. Ona nije strogo predefinisana za ovaj tip kože, sigurno će prijati svakoj mešovitoj i masnoj, pa i normalnoj koži, bez obzira na sklonost aknama. Potencirajući 'skolonost ka aknama', želela sam da ljudi sa ovim problemom mogu lakše da prepoznaju adekvatnu kremu za svoju negu, jer ona je pravljena po principima da baš takvoj koži odgovara.
Međutim, kad vidite kakva blaga sadrži, kakva egzotična, organska i luksuzna ulja sadrži, sigurno će vam se probuditi radoznalost i želja da probate ovo čudo.
Prvo, šta razlikuje ovu od drugih noćnih krema (Stay Fed, night i Juvena)?
Pa najpre to što ova krema ima faktor komedogenosti 0 (nula).
Prosto je nemoguće da u prirodnoj kozmetici imate bogatu, hranljivu, regenerativnu kremu, ako nemate ulja. Ulja su glavni akteri u prirodnoj kozmetici, a njihov izbor, količina i razmer sa drugim sastojcima, čine kremu ovakvom ili onakvom.

Nutri Clear- noćna krema za kožu sklonu aknama

Za kremu Nutri Clear, korišćena su i neka nova ulja, koja ,slično kao kod Juvene, spadaju (bez lažne skromnosti) u LUX ulja:

 • KUKUI ULJE - Da smo na Havajima, verovatno bi svi znali za ovo ulje i obožavali bi ga. Ovako, kukui ulje je nepoznato na našim prostorima, a iskreno, ja uživam da nabavljam nova i egzotična ulja, i to najpre, sa fantastičnim svojstvima. Kukui ulje je prebogato linolnom (omega 6) i linoleinskom (omega 3) esencijalnim masnim kiselinama. Ove masne kiseline moramo unositi, pošto ih naše telo ne proizvodi, a pošto učestvuju u produkciji i kontroli masnoće u epidermu, sprečavaju gubitak vlage i obezbeđuju hranljivo dejstvo, onda vam je jasno da su zaista neophodne. Kukui ima regenerativnu moć, održava kožu elastičnom, a deluje i umirujuće. Spada u ulja koja se preporučuju za psorijazu i rozaceu i studije pokazuju da uspešno oporavlja takvu kožu. Velika prednost ovog ulja je njegova moć da se lako i brzo upija, brzo penetrira u kožu, pomažući i ostalim sastojcima lakšu penetraciju, a koža postaje suva, meka i negovana.
 • ULJE SEMENKI KRASTAVCA - još edno neobično i skupoceno ulje. Da li možete i da zamislite koliko je semenki potrebno za jednu kap ovog ulja? E, takva mu je i cena. Prebogato tokoferolima, fitosterolima, antioksidansima i opet, linolnom kiselinom. Daje svežinu koži, poboljšava njenu elastičnost, a ono što je posebno važno za ovu kremu je što i ulje krastavca spada u tzv. 'suva' ulja- brzo se upija, ne ostavlja tragove, a hrani kožu i reguliše produkciju sebuma. I da kažem na kraju, ali nije manje bitno: ulje krastavca, zbog viskokog nivoa fitosterola i tokoferola, spada u fantastična anti-age ulja.
 • ULJE SEMENKI MALINE - Sigurno ne očekujete miris zelenila iz ovog ulja, ali ono je baš takvo. Miriše skoro na šumu, mnogo 'zelenih' nota će vas ošamutiti, a i samo ulje ima tamniju zelenu boju. Naravno, ne očekujemo da seme malina miriše na maline, ali ulje koje ima ova aromatična i zdrava voćka, ima iste ove epitete. Bogato karotenoidima i vitaminom E, omega 3 i 6 masnim kiselinama, fitosterolima. Njega smo koristili u After Sun mleku, jer ne samo što ima prirodan faktor zaštite od UV zraka, već je važnije njegovo protivupalno i regenerišuće dejstvo. Isto tako, ima specifičnu elagičnu kiselinu, koja ima antikancerogeno dejstvo i sposobnost da sprečava destrukciju kolagena. Ovo doprinosi lepšem, mlađem i zategnutijem izgledu kože.
 • ULJE KONOPLJE - Pre nego što sam nabavila ovo ulje, i to organsko iz Nemačke, pokušala sam da ga nađem u Makedoniji. Prodavnice zdrave hrane su sve snabdevenije raznim uljima, pa čak i organskim, što je dobro. Loše je što su cene uglavnom višestruko veće od onih u inostranstvu. No, kako sam obilazila prodavnice, prodavačice su me gledale kao da tražim samu drogu. Ne, ulje konoplje nije zabranjeno za prodaju i prodaje se sasvim slobodno. No, ne i u Makedoniji, što verujem ,nema veze sa zakonskim propisima, već više sa neznanjem trgovaca. Kanabis, konoplja, marihuana, kakvu poznajemo kao psihoaktivnu supstancu se dobija iz suvih listova biljke Canabis Sativa ili Canabis Indica. Ulje konoplje se dobija iz semena biljke, ne prelazi nivo THC-a (to je ta psihoaktivna susptanca) 0.3%. Ovaj procenat ga čini sasvim bezbednim za upotrebu (a ne zaboravite da je ovo kozmetička upotreba), tako da, sve i da hoćete, sa njim ne možete da imate neke 'high' momente. Sad kad smo razjasnili sigirnost upotrebe hemp-a, treba reći da ulje obiluje alfa-linoleinskom kiselinom, vitaminima A, E, i D i zaista je bogato i zdrvao. Podstiče elastičnost kože, a vrlo je lagano, brzo i lako se upija, pri čemu ga skoro i ne osećate, a ono vas hrani.
 • ULJE SEMENKI GROŽĐA - poslednje ulje u novoj kremi.Kada pomirišete ovo ulje (govorim o hladno ceđenom, jer u marketima se prodaje rafinisano), mislite da ste pomirisali neko čudno i egzotično vino. Nije baš identično, ali je sasvim autentično. No, i ovo ulje je bogato omega 3 masnom (linolnom) kiselinom, a kao i sva prethodna, i ovo ulje se brzo upija i daje suv osećaj
Zašto su sva ulja u ovoj kremi bogata linolnom kiselinom? 

Zato što koža sklona aknama ima nedostatak ove esencijalne masne kiseline, njoj treba dodati upravo linolnu masnu kiselinu, da bi regulisala lučenje sebuma. No, stvari nisu tako jednostavne. Mnoga ulja su bogata linolnom, ali zato i oleinskom kiselinom, koja je vrlo pogodna za suvi tip kože, no masnoj i skolonoj aknama, njen ukupni udeo treba da bude što niži. Oleinska kiselina nije esencijalna, ona se sintetiše u našem organizmu i nju prirodno stvaramo. Zato, za mešovit tip kože generalno, treba tražiti balans ovih masnih kiselina, dok koža sklona aknama, može da ima benefite samo od linolne. I ne brinite, bogatstvo i različitost ulja nikako ne znače da je krema teška, previše hranljiva, previše svega za jednu ovakvu kožu. Sasvim je balansirana da vam od svakog ulja da njegove benefite, nikako višak.


Šta je još zajedničko ovim uljima?
Prosto i kratko: faktor komedogensoti 0

Kao i svoja 'dnevna' sestra, i ova krema sadrži iste ekstrakte i druge komponente. Ova ne sadrži cink oskid, kao ni svilu, ni silikatni prah, jer nam nije potrebno nikakvo apsorbovanje masnoće, jer neće je ni biti. Zato se krema koristi uveče, kada koža odmara i na nju ne utiču spoljni faktori (temperatura, zagađenost, bakterije)

Ako ste se plašili da koristite kreme zbog komedogenosti, mislim da ovoj treba da date šansu.


Sastav: Aqua, Cetearyl Olivate, Sorbitan Olivate, Aleurites moluccana (Kukui*) oil, Rubus Idaeus (Red Raspberry) Seed Oil, Cannabis Sativa (Hemp*) Seed Oil, Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil, Cucumis sativus (Cucumber*) oil, Cetearyl Alcohol, urea, dicarylyl carbonate, Hydrolyzed Oat protein, Hydrolyzed rice protein, d-panthenol, sodium lactate, Coco Caprylate, glycerol, Cucumis sativus (Cucumber*) extract, Larix sibirica wood (Siberian larch) extract , Hamamelis Virginiana (Witch Hazel*) Extract, Camellia sinensis (Green Tea) Leaf Extract, Hydrolyzed Oat protein, Hydrolyzed rice protein, dehydroacetic acid, benzyl alcohol, allantoin, xanthan gum, Aloe Barbadensis (Aloe) powder, Xanthan Gum, Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oil, Salvia Sclarea (Clary) Oil, perfume*
em 'nutri', em 'clear'


MOJA ISKUSTVA

Već sigurno mesec dana koristim obe kreme kombinovano. Moja koža je mešovita, s tim što mi nijedan deo lica nije nikad suv (obrazi su pre normalni, ali nikada suvi). Znači, naginje ka masnoj. Sa aknama nemam problem, pojavi se tu i tamo neka 'hormonka'. Imam proširene pore, ali ne jako upečatljive. Šminkam se, ne svakodnevno, ali često. Lice čistim sapunom i mlekom, pri čemu je sapun obavezan deo rutine, i to samo uveče. Noćnu kremu nikad ne propuštam, nikad se ne šminkam bez podloge (tj.kreme) i nikada ne legnem sa šminkom i neumivena. Mitisere imam ponekad, a blago zapušene pore, pri čemu se to ne vidi golim okom, često. Dakle, nisam tipičan primer osobe sklone aknama, ali nikako i nikad ne bih smela da stavim niti jednu kremu sa puterima, sa teškim uljima, dakle bilo koju za suvu kožu. (Mala digresija: sestra ima sličnu kožu,možda i masniju, i greškom je načela kremicu Stay Fed. Još sutradan je imala novu bubuljicu, baš ružnu, a samo neki dan pre toga mi se pohvalila kako joj lice nikad nije bilo lepše i da više nema bubuljice).
Ovakvu epizodu ja nisam imala,jer veoma vodim računa o tome šta stavljam na lice, mada rado i eksperimentišem sa sastojcima koje ocenim kao potencijalno dobre za mene.

Zaključak: Posle jednomesečnog korišćenja obe kreme, zadovoljno mogu da kažem da mi lice nikad nije bilo lepše i čistije. Ni mekše. Generalno imam meku kožu, ali sada mi je lice posebno meko. Verujem da je to zato što je čisto.  Mislim da mi noćna, Nutri Clear krema, više prija od čuvene Juvene, no ne mora da znači da će i vama. Dnevna takođe. Lice mi je super hidrirano, odlično drži šminku, a i ako je nemam, lice je suvo.

Poslala sam uzorke obe kreme zainteresovanim klijentima i nestrpljivo očekujem njihove utiske. Takođe, one su završile i kod nekih blogerki, a njihovo iskustvo mi posebno znači u ocenjivanju ovih krema. 

OBE KREME ČE SE USKORO POJAVITI U ONLINE PRODAVNICI

Ako ste ih probali vi, ostavite svoje utiske, a ako biste želeli, javite mi se da bih mogla da vas obavestim kada će biti dostupne.

Hvala što ste ostali do ovog reda sa mnom.

*Slike nisu za pokazivanje, ali činim to da vam dobližim tekst o kremama i vizuelno.

read more "Derma Clear i Nutri Clear- kreme za kožu sklonu aknama"

18.6.16

NEW- After Sun Body Lotion/ButterКонечно лето! Можеби уште не го чувстуваме во полната сила, но тука е и само е прашање кога ќе почнеме да кукаме што нема спас од жештините. Сигурно веќе планирате како и каде да ги поминете најжешки денови и сигурно бирате дестинации, нова облека и бикини, но и нова козметика за нејзахтевниот период на годината. Точно на време од Дива работилница пристига и производ кој не само што ќе ви врши корисна работа кај и да одите, но може да биде и дел од секојдневна нега, без оглед на тоа дали останувате по градовите, или патувате на неморски дестинации, или можеби баш одите на море. Независно од вашата локација, производот кој денес ќе го представиме ќе ви биде идеален сопатник. Ви го представувам:

Konačno leto! Možda ga još ne osećamo u punoj snazi, ali tu je i samo je pitanje vremena kada ćemo početi da kukamo što nam nema spasa od vrelina. Sigurno već planirate, ili ste isplanirali, gde i kako ćete provesti najvrelije dane i sigurno birate destinacije, novu odeću, bikini, ali i novu kozmetiku za ovaj zahtevan period godine. Tačno na vreme iz Diva radionice pristiže proizvod koji ne samo da će imati svoje mesto i ulogu gde god da krenete, već može biti i deo svakodnevne nege, bez obzira da li ostajete u gradu, ili putujete na nemorske destinacije, ili baš možda na morske. Nezavisno od vaše lokacije, čak nezavisno i od godišnjeg doba, proizvod koji danas predstavljam će vam biti idealan saputnik. Predstavljam vam:


AFTER SUN- After Sun Body Lotion/Butter
 - Лосион и путер за после сончањето-
-Losion i puter za posle sunčanja-After Sun - natural body lotion for skin care after the sun exposuringВеднаш да кажам дека производот не е замена за лосиони кои се користат за сочање, нема заштита од сонце која адекватно ќе ве заштити од штетните УВ влијанија. Лосионот е богат со масла, кои пружат природна заштита од овие зрачења во некој степен, но тие се мали да би можеле производот да го користите како заштита која ви е потребна. Лосионот е наменет исклучително за регенерација на кожата отпосле, т.е.после правилна изложеноста на сончевите зраци.
Од друга страна, лосионот не е ни е лек, фармацевтско или лековито средство за санација на опекотини задобиени од сонце. За таквите случаеви, обратете се на лекар или фармацевт.
Производот е наменет исклучително за нега  после правилно и адекватно заштитена кожа и има цел да ја регенерира, да и ја врати влажноста и да го смири благото црвенило.
Но, сето ова не значи дека не можете да го користите и ако не сте биле изложени на сончевото зрачење. Баш напротив- неговиот состав е сосема адекватен и за целодневна нега на кожа која не е изложена на сончањето.
Па да видиме што содржи:


Odmah na početku da razjasnimo da ovaj proizvod nije zamena za losione i sredstva za sunčanje, nema dodatnu (sem prirodnu) zaštitu od sunca, koja će vas adekvatno štititi. Losion je bogat uljima koja imaju prirodan SP faktor do nekog stepena, ali to nikako ne znači da je on dovoljan za aktivno izlaganje sunčevom zračenju. Može se koristiti u gradskim ulsovima, za umereno dnevno izlaganje suncu, no ako znate da ćete duže vreme biti izloženi sunčevim zracima, koristite adekvatnu zaštitu.
S druge strane, ovaj proizvod nije lek, lekovito ili farmaceutsko sredstvo za saniranje opekotina. Za takve slučajeve potražite savet lekara ili farmaceuta.
Proizvod je namenjen isključivo nezi kože posle pravilnog izlaganja suncu i ima svrhu da joj vrati vlažnost, umiri blago crvenilo i regeneriše je. 
No, sve ovo ne znači da se ne može koristiti i u svim ostalim prilikama kada nema sunca, ili se ne sunčate. Baš naprotiv- njegov sastav je sasvim adekvatan i za celodnevnu negu kože koja nije izložena ciljanom sunčanju.
Pa da vidimo šta sve sadrži: • Масло од семки од малина - Ulje semenki malina - Rubus idaeus (Red Raspberry) Seed Oil, cold pressed

Масло од малина е вистинско чудо- некои студии покажуваат дека тоа има фантастична моќ за впивање сончевите УВА и УВБ зраци, и таа цифра дури оди и до титаниум диоксид, кој е природен физички филтер кој се користи во природната козметика. Кога се работи за УВА зраци, масло од малина има СПФ од 8 за УВА зраци, до неверојатни 28-50 за УВБ зраци.
Покрај тоа што е идеално за летни препарати за нега (а и не само летни), ова масло уште поубаво делува врз кожата после сончањето. Има совршен профил на мрсни киселини, од кои се есенцијални мрсни киселини на завидно ниво, и тоа околу 47-63% линолна (неопходна како за мрсна, така и за сува кожа, а делува антиакнозно) и 25-40% алфа- линолеинска (првенствено користена во anti-age козметика, за сува кожа, склона кон иритации, воспалениа, егзема, дерматитс, или за било кој вид на интензивна нега). Како што гледате, богатството на овие есенцијални мрсни киселини (ве подсетувам дека тие ги нарекуваме есенцијални,поради тоа што нашиот организам не може самиот да ги синтетизира, па е неопходно да ги внесуваме) е она што го прави ова масло идеално за нега на кожа во екстремни услови, било да сме изложени на многу високи или пак многу ниски надверешни температури и други фактори. Но, маслото од малина е богато со каротеноиди и антиоксиданси, витамин Е, што го прави прекрасно за користење во текот на целата година, не само во лето. Поради својот состав, тоа активно учествува во формирање на клеточни мембрани, и дава тонусот на кожата и делува на брчки.
Кога станува збор за впивање, спаѓа во брзо впивливи масла, кои не остават леплив и мрсен филм на кожата.

preubava malina vo sekoj vid / prelepa malina u svakom obliku


Ulje semenki malina je pravo čudo- neke studije pokazuju da ovo ulje ima fantastičnu moć upijanja UVA i UVB zraka i ta cifra ide i do efikasnosti titanijum-dioksida, koji se koristi kao fizički filter zračenja u proizvodima prirodne kozmetike. Što se tiče UVA zraka, ulje maline ima SPF 8, a za UVB zrake čak neverovatnih 28-50. 
Pored toga što je idealno za se letnje preparate za negu (no ne samo letnje), ovo ulje još bolje deluje na kožu posle sunčanja. Ima savršen profil masnih kiselina, od kojih su linolna i alfa linoleinska na zavidnom nivou (47-63% linolne i 25-40% alfa-linoleinske). Dok je linolna kiselina zadužena za negu svih tipova kože, pa i aknozne, alfa linoleinska se koristi u anti-age kozmetici, jer je 'melem' za suvu, oštećenu, staru, umornu, upaljenu kožu ,sklonu ekcemima, dermatitisu, i za kožu kojoj treba intenzivna nega. Kao što vidite, bogatstvo ovih esencijalnih masnih kiselina (podsećamo da su on etako nazvane zato što naš organizam ne može sam da ih sintetiše, te je neophodno da ih unosimo) je ono što čini ovo ulje idealnim za ekstremne temperature i druge spoljne faktore. No, ne samo to. Ulje maline je bogato karetoneidima (ako se sećate, oni su derivati ,prekursori vitamina A, koji je fanastičan baš za negu posle sunčanja), vitaminom E i antioksidanskima, te je ulje maline divno koristiti tokom cele godine. Zbog ovakvog svog sastava, aktivno učestvuje u formiranju ćelijskih membrana, daje tonus koži i deluje na bore.
Što se tiče upijanja, spada u brzo upijajuća ulja, koja ne ostavljaju lepljiv i mastan film na koži.

 • Масло од шипка (или од дива ружа), ладно цедено, Ulje šipka (divlje ruže) - Rosa Moschata (Rose hip) seed oil, BIO


Ова масло редовно го користиме во ноќна крема 'Stay Fed' за сува кожа. По составот е многу слично на масло од малина. Како и претходното, и ова масло е резервоар на есенцијални мрсни киселини: линолна (41-51%) и алфа-линолеинска (24-39%), кои се врв на козметиката, а посебно кога станува збор за anti-age препаративата. Истото важи и за каретонеиди, со кое ова масло исто така обилува. Тука морам да спомнам дека ова масло, иако по својот состав е слично со масло од малина, не се препорачува за мрсна, акнозна и кожа сколона кон акни, бидејќи е потешко, но затоа може да се користи за третирање отпосле, откога поминат активните акни и кога кожа треба да се регенерира. Но, и ова е индивидуален критериум, бидејќи не му годи на секого со овој тип на кожа исто. Но, кога станува збор за сува, дехидрирана,или иритирана кожа, маслото од шипка е едно од најефикасни, а токму тоа ни и треба за ваков тип на производи. Маслото је ладно цедено и органско.

шипка како извор на моќно масло / šipak kao izvor moćnog ulja


Ovo ulje je rado viđeno i korišćeno u kremama za suvu kožu, te se tako nalazi u noćnoj kremi 'Stay Fed'. Kao i prethodno, i ovo je rezervoar esensijalnih masnih kiselina: linolne (41-51%) i alfa-linoleinske (24-39%), koja su posebno važna u 'anti-age' preparativi. Isto važi i za karetoinoide, kojima ovo ulje obiluje. Ovde moram da napomenem da, iako po svom sastavu ulje šipka liči na ulje maline, ono se ne preporučuje za masnu, aknoznu i aknama sklonu kožu. Ono je teže za ove tipove, no zato se može koristiti za tretiranje ožiljaka od akni i uvek kada koža treba da se regeneriše. Za one sklone aknama, ipak možda neće prijati, Zato svi ostali mogu da uživaju u blagodetima ovog ulja, kad god je potrebno tretirati iritiranu, dehidriranu, oštećenu kožu, jer je ovo ulje broj 1 baš za ove namene. I zato se i nalazi u ovom losionu. Ulje je hladno ceđeno i organsko


 • Масло од памук, Ulje pamuka-   Gossypium herbaceum Seed Oil

Интересно масло, малце необично за нешето поднебје, но сосема регуларно во некои култури кај се користи и за исхрана (нпр. во Америка, која е и голем производител на истото, а исто така и Кина, Бразил, Индија).
Од називот на ова масло потекнува и соединение “госипол“ (gossypol), кое е токсично за конзумација, а на кожата предизвикува осет на печење. Но, постојат начини на рафинација, со кои ова материја успешно и потполно се отсранува, со што маслото станува безбедно, а сеуште корисно. Веројатно ќе ве лажат ако ви понудат нерафинирано масло од памук, но среќа па тоа можете лесно да го проверите. Кога е нерафинирано, маслото од памук има темно жолта до портокалова боја, што значи дека има и госипол. Во спротивно, маслото е бледо. Искрено, мислам дека нема ни да можете да најдете такво нешто, но сепак , ете да знаете како можете да го препознаете. 
Маслото од памук е богато со витамин Е, линолна киселина со 45-60%  (повеќе од бадем и кајсија), но исто така спаѓа во маслата со природен заштитен УВ фактор. 
Се користи во козметика за разни намени, погодно е за сите видови на емулзии и сите типови на кожа, бидејќи е емолиентно, лесно се впива (како макадамија), ја остава кожата мека и мазна и без мрсен филм на неа.
Маслото во Дива работилница е GMO- free, не содржи госипол, ниту пестициди.


семките на памукот ја кријат тајната / seme pamuka krije tajnu


Interesantno ulje, malo neobično za naše podneblje, no sasvim obično u nekim drugim kulturama gde se koristi i u pripremanju hrane (npr. Amerika, Kina,Indija, Brazil, koji su i najveći proizvođači).
Od naziva biljke potiče i njegovo karakteristično jedinjenje 'gosipol' (engl. gossypol), koje je toksično za konzumaciju, a na koži izaziva osećaj peckanja. No, postoje načini rafinacije, kojima se postiže da se ulje pamuka potpuno oslobodi gosipola, čime ono postaje bezbedno, a još uvek korisno. Verovatno će vas lagati ako vam nude nerafinisano ulje pamuka, no sreća, pa se to može i golim okom primetiti. Kada je nerafinisano, ulje pamuka ima tamno žutu do narandžastu boju, što znači da sadrži gosipol. U suprotnom, ulje je bledo. Iskreno, mislim da ni ne možete da nađete nerafinisano ulje pamuka. 
Ulje pamuka je bogato vitaminom E, linolnom kiselinom (45-60%), koje ima više od nekih mnogo zastupljenijih ulja (badem, kajsija, susam ), a isto tako sadrži i prirodan zaštitni UV faktor.
Koristi se u kozmetici za razne namene, pogodno je za sve tipove emulzija i sve tipove kože, budući da je emolijent, lako se upija (kao makadamija), ostavlja kožu mekom i glatkom, bez masnog filma.

Ulje iz Diva radionice je GMO free, ne sadrži gosipol, niti pesticide.

 • Масло од пченични никулци, Ulje pšeničnih klica - Triticum vulgare (Wheat) Germ Oil, cold pressed

Едно од маслата популарни и користени за сува кожа. Богато со линолна и алфа линолеинска киселина, со голема количина на витаминот Е (содржи 4 врсти на токофероли), ова масло е  “лек“ за сува и оштетена кожа. Едно е од најбогатите масла со витамин Е, а знаеме како антиоксидативно тој делува и така ја штити, регенерира, обновува и залекува оштетената кожа.
 Спаѓа во корупс на потешки масла кои сувата кожа ги обожава, бидејќи и дават осет на нахранетоста, освеженоста и доволна нега. 
Јасно ви е дека токму тоа ни е потребно за кожа после сончањето, кога сакаме што побрзо и поефикасно да ја регенерираме и припремиме за нареден ден. 

пченични никулци полни со витамин Е / pšenične klice pune vitamina E


Još jedno od ulja za suvu kožu. Bogato linolnom i alfa-linoleinskom kiselinom, sa zavidnom količinom vitamina E (sadrži čak 4 vrste tokoferola), ovo ulje je 'lek' za suvu i oštećenu kožu. Znamo da je vitamin E moćan antioksidans, koji štiti, regeneriše i zaceljuje oštećenu kožu. Spada u korpus 'težih' ulja, koje suva koža obožava, jer daju osećaj nahranjenosti, osveženosti i dovoljne nege. 
Jasno vam je da nam je upravo to i potrebno za kožu posle sunčanja, kada želimo da je što brže pripremimo za naredno dan.

 • Ши путер, Butyrospermum Parkii (Shea Butter) Fruit, нерафиниран
Не знам дали има нешто што не е кажано за ши путерот!? Освен што делува оклузивно (ја чува влагата во кожата), тој се користи и во сите препарати за интензивна нега, за нега на оштетената, испукана, зрела, сува кожа, за дерматитиси, кај мали деца за сите можни намени, а и на сапуните им дава убава емолиентност и го прави нежен и благ. Дури и кај бебињата, ши путерот, покрај бадемовото масло, е едно од најкористените, бидејќи токму овие масла не создаваат алергии кон кои бебињата се склони. 
Освен сите овие особини, ши путерот има и блага УВ заштита (олоку 6). 

светски познат ши путер / svetski poznat ši puter


Ne znam da li ima još nešto nepoznato o ovom puteru!? Osim što deluje okluzivno (čuva vlažnost u koži), koristi se i u svim preparatima za intenzivnu negu, negu oštećene, ispucale, zrele, suve kože, kod dermatitisa, a kod male dece za sve moguće namene . Čak i kod beba, ši puter, pored bademovog ulja, je jedan od najkorišćenijih sastojaka, jer ove masnoće ne izazivaju alergije, kojima su bebe sklone. U sapunima je vrlo emolijentan, zahvaljujući velikom procentu neosapunjivih tvari (materije koje iz saponifikacije izlaze nepromenjene).  Osim svih ovih osobina, ši puter ima i blagu UV zaštitu (oko 6)

 • Масло од маслинки, Maslinovo ulje - Olea Europaea (Olive) fruit Oil, cold pressed
Сигурно се сеќавате дека како деца ве мачкале со маслиновото масло секој пат кога сте оделе на море. Кој одел на Јадран посебно. Во секое место на Јадран можат и денес да се најдат домашни производители на маслиновото масло, кои го продават скоро како лек, со тврдења дека ќе ви помогне да не изгорите и во текот на сончањето, а посебно отпосле, кога треба да ги ублажите ефекти од целодневното чварење на плажа. Денес сигурно не можеме да сметаме дека тоа само ќе ни даде некоја заштита од сонце, но и понатаму останува неговиот репарирачки ефект врз оштетената кожа. Неговите мрсни киселини, од кои секако е доминантна олеинска, имаат својство да ја хранат кожата, но сепак неговит хемиски состав, првенствено сквалан, (squalane), како и феноли и стероли имаат тоа регенеративно дејстиве. 


насекаде присутна маслина / sveprisutna maslina


Sigurno se sećate da su vas kao decu mazali maslinovim uljem kad ste išli na more. Posebno ako ste išli na Jadran. Svako mesto na Jadranu je imalo lokalne proizvođače maslinovo g ulja, koje bi prodavali skoro kao lek, obećavajući da će vam pomoći da ne izgorite, a posebno da će vam ublažiti efekte celodnevnog 'čvarenja' na plaži ako ste već bili dovoljno nesrećni da izgorite. Danas sigurno ne možemo da računamo da će nam samo maslinovo ulje pružiti neku zaštitu od sunca, no i dalje važi njegov reparirajući efekat na oštećenoj koži. Njegove masne kiseline, od kojih je svakako dominantna oleinska, imaju svojstvo da hrane kožu, no ipak njegov hemijski sastav (squalane, fenoli, steroli) imaju ovo reparativno dejstvo.

 • Екстракт од краставица, Ekstrakt krastavska -  Cucumis sativus (cucumber) fruit extract, BIO
За прв пат ви го представувам овој екстакт. Тој е на хидро-глицеринска база, така да не содржи алкохол.  Богато со: 
 • витамини: Б2- заслужни за раст и стварање на клетки, 
 • витамин Ц- антиоксиданс, делува против слободни радикали, 
 • ензими кои делуват како инхибитори на продукција на меланинот, со што делува избелувачки, т.е ги спречува и намалува пигментните и старачки флеки и пеги
здравјето во омилениот летен зеленчук / zdravlje u zelenom omiljenom letnjem povrću


Освен тоа, делува како моистуризер, ја освежува кожата,посебно кога таа била под дејство на силна топлина, ја омекнува и прочистува кожата, ја прави да изгледа поцврсто, помладо и поздраво, а сите овие особини го квалификуваа да се најде во нашиот лосион. Екстрактот е со органско потекло.


Po prvi put vam predstavljam ovaj ekstrakt. Dobijen je na hidro-glicerinskoj bazi, tako da ne sadrži alkohol. Ekstrakt je bogat:
 • vitaminima: B2 - zaslužan za rast i brzo stvaranje ćelija
 • vitamin C- antioksidans, deluje protiv slobodnih radikala
 • enzimi koji deluju kao inhibitori produkcije melanina, čime deluje izbeljujuće, tj. sprečava i smanjuje pigmentne i staračke fleke i pege

Osim ovoga, deluje i kao moisturizer, osvežava kožu, posebno kada je ona izložena visokoj temperaturi, omekšava i pročišćava kožu, čineći da izgleda mlado, čvrsto i zdravo, a sve ove osobine su kvalifikovale ekstrakt krastavca da se naže u našem losionu. Ekstrakt je organiski • Екстракт од смиље, Ekstrakt smilja, Helychrisum Italicum (Imortelle) flower extract

Дали знаевте дека ова билка се нарекува “бесмртна“. Не поради тоа што таа сама не може да се уништи, туку поради нејзините особини да ја враќа младоста и ги брише брчките од кожата. Јас не би одела вака далеку со твдењето дека од баба може да направи девојка, но за козметички цели, смиље се, во разни видови (етерично масло, кое е фантастично скапо, што е и јасно кога знаете дека од повеќе од тон билен матријал ви треба за 1 кило етерично масло; хидолати; мацерати или екстакти) користи пред се, во anti age  козметика. Со својата репутација, тоа е вискоо ценето како премиум состојка и освен како борац против брчките, тоа ја залекува кожата, а се применува и кај розацеа. цветни бобички полни со еликсир на младостта / bobičasti cvetići puni eliksira mladosti


Da li ste znali da se ova biljka naziva još i 'Imortelle'? Ne zbog toga što ne može da se uništi ona sama, već zbog njenih osobina da vraća mladost i briše bore sa kože. Ja ne bih išla ovako daleko sa tvrdnjama da babu može da pretvori u devojku, no za kozmetičke svrhe ova biljka se u raznim vidovima (esencijalno ulje, hidrolati, macerati ili ekstrakti) koristi pre svega, u 'anti-age' kozmetici. 
Sa svojom reputacijom, smilje je visoko cenjeno kao premium sastojak i osim što je borac protiv bora, ono je poznato i po svom delovanju na rozaceu. 

_________________________________________________________________________________


Освен овие состојки, лосионот ги содржи и постојаните компоненти, погодни и за оваа намена: тука се уште и екстрактот од невен, алантоин, алое вера, пантенол и цинк оксид, за додатна заштита од сонцето и ако одлучите лосионот да го користите и денски во градскте услови.


Но, ова не е се што ви припремивме!

Поред овој, постои и 'AFTER SUN GLAM' варијанта, со која ќе се чувствувате како гламурозна дива. 'Glam'- от варијанта е збогатена со бисерен, светлукав сјај, со кој нема да изгледате нападно, а сепак ќе светкате со посебен, свечен сјај.


_________________________________________________________________________________


Osim ovih sastojaka, tu su još i drugi, stalni činioci naših proizvoda: ekstarkt nevena, aloja, alantoin, pantenol , cink oksid. Ako rešite da losion koristite daju, u gradskim uslovima, zink oksid će vam pružiti dodatnu zaštitu od sunca.


No, ovo nije sve što smo pripremili!

Pored ovog, postoji i 'AFTER SUN GLAM' varijanta losiona i putera, sa kojom ćete se osećati kao glamuroyna diva. 'Glam' varijanta e obogaćena bisernim, svetlucavim sjajem, sa kojim nećete izgledati napadno, a ipak ćete se zračiti posebnim, svečanim sjajem. 
Za ovu svrhu korišćena je kozmetička mika (engl. mica). 
ОПИС НА ПРОИЗОВОТ: 
Производот ќе биде достапен во вид на лосион/млеко за тело од 200 мл и како поконцентрирана варијанта во вид на путер, во пластична кутија од 120 мл. 
Двата лесно се мачкаат, брзо се впиваат, а спрема вашите афинитети и потреби, можете да си одберете полесна или поконцентрирана формула. 
Лосионот е со средно густа текстура, не е течен, не цури од шишето и мала количина ви е потребна за целото тело.
Што се однесува до мирисите, ќе бидат достапни 4 нови мирисни варијанти, а сето тоа може да го прочитате во ONLINE SHOP-от.
Како и обично кога станува збор за нов производ, и овој ќе биде на неверојатна промотивна понуда само за членовите на  Diva Club! Сите ќе добиете мејл со понудата, која ќе биде временски и кoличински многу лимитирана, така да побрзате ако сакате да го пробате овој прекрасен производ.

(Како да станете член на клубот? Пријавете се на листата која се наоѓа на десната маргина на блогот)

Состав: Aqua, Cetyl Alcohol, Glycerin, Rubus idaeus (Red Raspberry) Seed Oil, Rosa Moschata (Rose hip) seed oil, Gossypium Herbaceum (Cotton) Seed Oil, Potassium Palmitoyl, Hydrolyzed Wheat Protein,Glyceryl Stearate, Cetearyl Alcohol, Butyrospermum Parkii (Shea Butter) Fruit, Triticum vulgare (Wheat) Germ Oil, Olea Europaea (Olive) fruit oil, Helichrysum arenarium (Immortelle) flower extract, Cucumis Sativus (Cucumber) fruit extract, Glycine Soja Oil, Calendula Officinalis Flower Extract, Tocopherol, Aloe barbadensis powder, glycerine, D- Panthenol, zink oxide,  allantoin, benzylalcohol, dehydroacetic acid, xanthan gum, perfume, Rosmarinus officinalis (Rosemary) Leaf Extract  (and/or mica)

OPIS PROIZVODA: Proizvod je dostupan u vidu losiona od 200 ml i u vidu koncentrovanijeg putera za telo, u plastičnoj kutiji od 120 ml.
Oba proizvoda se nanose i razmazuju lako, brzo se upijaju, a prema svojim potrebama ćete odlučiti da li vam je potrebna lakša ili koncentrovanija varijanta. 
Losion je srednje guste teksture, nije tečan i neće vam curiti iz boce, a potrebna vam je mala količina za mazanje celog tela, zbog njegove dobre razmazivosti.
Što se tiče mirisa, dostupne su 4 nove mirisne varijante, a sve ovo možete naći u ONLINE SHOP-u.

Kao i obično, članovi  Diva kluba će dobiti mejl sa neverovatnom promotivnom ponudom, koja će biti vrlo ograničena, i vremenski i količinski.

(Kako da postanete član kluba? Prijavite se na listu koja se nalazi na desnoj marini bloga) 


Sastav: Aqua, Cetyl Alcohol, Glycerin, Rubus idaeus (Red Raspberry) Seed Oil, Rosa Moschata (Rose hip) seed oil, Gossypium Herbaceum (Cotton) Seed Oil, Potassium Palmitoyl, Hydrolyzed Wheat Protein,Glyceryl Stearate, Cetearyl Alcohol, Butyrospermum Parkii (Shea Butter) Fruit, Triticum vulgare (Wheat) Germ Oil, Olea Europaea (Olive) fruit oil, Helichrysum arenarium (Immortelle) flower extract, Cucumis Sativus (Cucumber) fruit extract, Glycine Soja Oil, Calendula Officinalis Flower Extract, Tocopherol, Aloe barbadensis powder, glycerine, D- Panthenol, zink oxide, allantoin, benzylalcohol, dehydroacetic acid, xanthan gum, perfume, Rosmarinus officinalis (Rosemary) Leaf Extract  (and/or mica)
read more "NEW- After Sun Body Lotion/Butter"