head

28.12.13

New 'Miss Karota' and an ugly, but great soap

'MISS KAROTA' III


'Miss Karota' наскоро пак спремна за вас!
Сапун кој постојано се прави и троши, со 100% сок од свеже цедени моркови, многу ши путер и рицинусово масло, сапун од кој секогаш се бара парче повеќе!
Без мириси и бои!


I wasn't even sure if I should write a post on these two soaps, because one is a remake, the other one is quite ugly,lol!

The first soap for today is my 'Miss Karota' soap, restocked!
Of course, it changed its appearance once again!
This time, the black (activated charcoal) and turmeric (in place of annatto in previous versions) were poured with a spoon. 
It was made a month ago and soon, it will be available again.

сапун со морков и шеј путерIt looked so cool in the mould:This is probably the most popular soap of mine, and just a note to remind you- it's made with 100% carrot juice, loaded of shea butter and castor oil. Carrot juice makes such a great deep yellow colour in the finished bars, which doesn't fade with time.

Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Маслиново (Sodium Оlivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium Palmate), Рицинусово (Sodium Castorate ), Ши путер (Sodium Shea butterate), Сок од свеже цедени моркови (Fresh carrot juice), куркума (Curcuma longa powder),  активен јаглен (Activated charcoal).


'OMH+'


Овој сапун веќе е достапен во e-shop-от, обилува со додатоци- мед,куркума,овесни снегулки, зеолит, активен јаглен и е изврстен за мрсна кожа. Исто така, на нормална и мешовита кожа ќе и пружи адекватна нега. Направен е со 100% козјо млеко, без бои и мириси.
Обогатена верзија на основниот 'OMH' сапун, кој го имавме по понуда.
Моментално е мојот фаворит за лице!

The second soap is this ugly from the title, but I think its long additives list makes it really great soap.
Firstly, I called it 'Basic I' and later, I realized that it's basically OMH, with many additives. So, it bacame 'OMH+'

сапун со козјо млеко, овесни снегулки, зеолит, мед

Its list of additives is as follows: zeolite (a detoxifying mineral ), turmeric powder, honey, goat milk, ground oatmeal, activated charcoal.
I didn't add any colour, nor scent, it's a plain facial wash soap and its colour comes from its ingredients
Zeolite has recently become very popular detoxifier and it is recommended for oral consumption, as well. 
I was going to get it and asked my friend Goca if she knew where it could be found. She'd already had plenty of it and was so generous to give me some of hers. 
Thank you, Gordana!I have been using this soap for my face and it's my favourite at the moment. I believe the synergy of all components works excellent job for the skin. 
That's been all, people, no more soaps for this year!
Stay well and in a festive spirit!


Состав: Сапонифицирани масла- Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Маслодајна репка (Sodium Canolate), Масло од семнки од гројзе (Sodium Grapeseedate), козјо млеко (goat milk), зеолит (zeolite), овесни  снегулки (ground oatmeal), мед (honey), куркума (turmeric powder), активен јаглен (activated charcoal)read more "New 'Miss Karota' and an ugly, but great soap"

27.12.13

'Pralina' & 'Milk'

'PRALINA'

За сите лубители на чоколадо, еве едно беспрекорно, со нула калории! 
Во него можете да уживате без грижи, колку што сакате. 
А ово чоколадо има вкус на пралина, или ’Ресана’, ’Јафа’, кој што повеќе сака.
Та-да-да-да- ’Пралина’
И пралина во модла:


Сега најјасно ќе видите како ванилата ја потемнува бојата на сапунот.
Во модлата и веднаш по сечењето, бојата е карамел.....


веднаш по сечењето
.....а потоа малку потемно

во следната фаза е потемно од карамел...


А сега (првата и сите слики отука надолу) е како право чоколадо.


Како изгледа, така и мириса!

Сакате повеќе чоколадо со млеко или јогурт?
Во овој случај е исто, затоа што ово чоколадо ги содржи двата.
Се разбира, и какао путер. Какво чоколадо би било без него???
Сапунот е богат со какао путер, а со козјото млеко, јогуртот и свилата, тој је погоден и за сува кожа. 
Сапунот кој ќе ве милува со своите состојки и који ќе ви ги разбуди сетилата со својот опоен мирис.
Секако, ако сакате да го испробате како тестер, овој пат колаче, еве ја ’Пралина’ мини


ВНИМАНИЕ: НЕ Е ЗА ЈАДЕЊЕ!


Вметнатите делови (срцињата и полњењето за мини сапуни) се направени од глицеринска база за сапуни. Ние такви бази не користиме за правење на сапуни, бидејќи, по квалитет тие не можат ниту да се приближат до сапуни правени рачно ’од А до Ш’, по природни пат. Тука се ставени како декоративен елемент.

Состав / Ingredients:  Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), природни пигменти (pigments), мирис (fragrance), природна свила (silk)

'MILK'

Вториот сапун е на прв поглед сосема различан од ’Пралина’. Тој нема мирис, ниту боја, но зато има 100% козјо млеко, многу какао путер и маслиново масло. Всушност, тие се слични по својот состав, освен што ’Милк’ е наменет за оние со исклучително осетлива кожа.
Она што го разликува од нашите други сапуни за чувстителна кожа е процентот на екстра девственото маслоново масло, кое се смета за најблаго за тој тип на кожа. Во овој сапун го има повеќе од 50%. Поради таа причина и намалениот процент на кокосово масло, пената ќе биде поблага, покрамаста, а сапунот понежен за оние што патат од разни кожни аномалии и проблеми. Секако, и со намалената пена, нашите сапуни пенат и негуваат многу подобро од оние ’рачно правени сапуни’, кои се направени од готова сапунска база, во која е додадено млеко во прав.
'Milk' во модла:Кај овој сапун, како што гледате, нема ништа 'fancy', е без бои и мириси , но баш пораиди тоа, мене ме воодушевува.
Веќе знаете од минатите постови колку козјото млеко ја негува кожата, како ја омекнува  и колку е погодно за сите типови. Од друга страна, какао путерот, со кој сапунот обилува е екстра додаток, кој го чини сапунот исклучително нежен. Сите негови сосотојки се вкомпонирани да овој сапун ви биде најдобар избор, ако имате сува, и/или осетлива кожа.Сапунот кој освојува со својата едноставност, предобри состојки, мазна текстура и беспрекорна белина која ве мази, чисти и негува.
Го нареков 'Milk' бидејќи највеќе ме асоцира на млеко- бел е и содржи 100% млеко во својот состав.
Дали се спремате за празниците?
Ако сеуште не сте одбрале подарок за вашите пријатели и роднини, завирете во нашата е-продавница, има за секого понешто!
Убав викенд и добар предновогодишен провод !


Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Сончогледово масло (Sodium Sunflowerate), козјо млеко (goat milk), Titanium-dioxide.Hello my dear readers,
You must be enjoying the holiday season and probably don't think much of soap, but my work for this year hasn't been done yet! I'll be short this time, not wanting to take much of your holiday time!
I hope everyone had a wonderful Christmas day, fulfilled with love, joy and happiness! 
For those who don't know, we celebrate it by Julian calendar, on 6.Jan (7.Jan is the Christmas), so we are still in the pre-holiday moods. 
Back to soaps now.
This time, two soaps to present.
They are actually more alike than it looks. 
They both contain goat milk, but 'Milk' has it at 100%, both have cocoa butter and lot of extra virgin olive oil. 
'Pralina' smells like Chocolate&Orange, 'Milk' is fragrance free. 
For the first time, I used M&P base for the embeds, it was kind of fun, but I think I will stick to my CP soap :-)  I also tried to show the gradient darkening of 'Pralina', which now looks like a real chocolate. The original colour was caramel like and it didn't suit it well!

I'm not sure whether I can make it to publish more posts this year, but just in case I don't- 
I wish you all HAPPY NEW YEAR 
May you all have health, love, full bank accounts and all kinds of welfare!

read more "'Pralina' & 'Milk'"

16.12.13

'Natalie'

Ова е еден посебен сапун!
Посебен е по начинот на кој настана, по она што се му ставив и на кого му е посветен!
Како прво, да кажам дека овој носи зелена лентичка, која го обележува неговото 100% природно потекло. Впрочем, обоен е со билки, глини и намирисан со етерични масла.
This is one very special soap!
What makes it special is its ingredient list and the person who it is dedicated to!
Made as an ode to a friendship, it is representing this person, meaning it's 100% natural, containing only plants, herbs clay and essential oils.
Presenting.....
Сапунот 'Natalie'  е посветен на мојата прекрасна пријателка од Белгија, која се потруди овој сапун да постои. Не е прв пат  Наталија да ми праќа состојки кои не можам да ги најдам тука, но летово, таа ми прати и повеќе отколку се надевав. Но, да видиме од што се овие слоеви во сапунот:

  • Алканет,  (Alcanna Tinctoria)-  билка која што со векови се користи за боење, но тука ја нема. Алканет поинаку се вика волков јазик и се уште не успеав да дознаам дали и каде расте во Македонија. Од неа се добива виолетова и сива во сите нијанси. Јас добив виолетова, скоро индиго сина боја.
  • Плава руска глина (Blue Russian Cambrian Clay)- глина која е една од најретките и исклучително ценета по своите терапевтски способности. Се смета за блага глина која може да се употребува секој ден, а богата е со минерали и до пет пати повеќе отколку што има во калта од Црното море. Ги подобрува сите аномалии на кожата -псоријаза, егземи, дерматитиси, ja oмекнува кожата и придонесува за нејзин подобар изглед. Нејзината боја доаѓа од алгите, железото и цинкот.
  • Жолта глина-  богата со минерали, се користи за детоксификација на кожата, бидејќи ги абсорбира отровите, ја стимулира оксигенизацијата на клетки.
  • Aнато (Annato seed)- природен колорант, кој Наталија ми го прати лани
  • Црвена глина- како и останатите глини, и оваа ја прочистува кожата, ги одстранува мртвите клетки од порите,  ја зацврснува и ја прави да изгледа младо, свежо и затегнато.
Сапун во модла:

I couldn't think of better name for this soap than 'Natalie', or originally Natalia!
All you see on this colourful soap, my dear, gorgeous friend sent me (and this is the layers order, starting from the bottom ):

  • Alkanet
  • Blue Russian (Cambrian) clay
  • Yellow clay
  • Annatto seed
  • Red clay
All of them (except annatto seed, which she had sent me earlier), Natalia sent me this summer, when she was travelling around. Can you believe it that she was taking this package of 'goodies' for me across half of Europe and finally sent it from Albania. Totally unbelievable! My beautiful, crazy, sweet Natalia!

Не знаев за подобро име за овој сапун од Наталија! Се во него ме асоцира само на неа.
Најмалце што можам да сторам како мал знак на блаодарност е да и пратам парче. Се надевам дека ќе и се допадне кога ќе почне да го користи.
Исто така, се надевам дека  и на вас ви се допада овoј слоевит сапун.
Сапунот мириса на комбинација етерични масла од лаванда, рузмарин и нане- прекрасна 'зелена' мешавина.
Покрај овие глини, сапунот е по састав нежен, бидејќи обилува со козјо млеко, ши путер и по прв пат во сапун, сусамово масло. Сусамовото масло веќе го користев за оваа крема, така да неговите карактеристики можете да ги најдете тука .
Свилата се подразбира!


There is no way I could thank her properly, but I hope she will be visiting this region again and finally come to visit me. By then, I can only send her a piece of my love and gratitude packed into a little parcel! And name the soap after her! :-)
I took me quite long to publish this post (the soap is all cured now), mainly for the reason I had thought I would sent it away sooner. Unfortunately, I've been on a roller coaster lately, and I really want to sneak something special into the parcel. I hope she will like it!

Thank you dear for everything you have done for me and most for being my friend!

Глините, по својот состав воглавно се прилагодени за секој тип на кожа, иако постојат некои препораки, (нпр. зелена за мрсна, бела за сува кожа), но овој сапун е идеален за сите типови на кожа.


'Natalie' was made with  goat milk, seha butter, sesame and silk

Your Christmas preparations must be in a full swing now, but I'm still working! 
More soaps to come until this year finishes!
Have a nice week, my lovely readers!Голем поздрав до сите читачи, имајте убава недела!


Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate),  Ши путер (Sodium Shea butterate) Сусамово масло (Sodium Soybeanate), козјо млеко , плава руска глина, црвена мароканска глина, жута глина, (Blue Cambrian, Red and Yellow clay), природни колоранти (Alcana Tinctoria, Bixa orellana), етерични масла од рузмарин, лаванда и нане (lavender, peppermint and rosemary essential oils),какао прав (cocoa powder) природна свила (silk)

read more "'Natalie'"

13.12.13

'Winter Princess'

Добро, не е баш бел за да биде ’зимска принцеза’, но јас откако го завршив овој сапун, првата мисла ми беше: 'Mountain Princess'. Кога ги погледнете врвовите, сосема е јасно зошто ме асоцираат на планина.
It's not white, but from the moment I saw it finished, I thought:' Mountain Princess'. If you look at the peaks, you realize why 'mountain'. However, I found later that there was a tomato called 'Mountain Princess'!? What??? No way my soap will be named after some tomato!!!
That's how I tweaked its name to ' Winter Princess'. Here it is:
Но, покасно дознав дека така се вика едан тип на домати. What? No way! Нема шанси мојот сапун да се вика како некој домат! Така тој стана '’Зимска принцеза’!


И... 'принцезата во модла'

планинските врвови.....mountain peaks
Откако го исеков сапунот, бев толку восхитена со неговиот изглед и си помислив:’ Дали некогаш сам направила поубав?’  Мажот ми смета дека ова е најубав сапун кој тој го некогаш видел.  Се разбира дека не е, но сепак сум му благодарна на комплиментот.

I am very thrilled with how this soap turned out. I was wondering whether I had ever made a more beautiful soap. My husband went even further, telling me that this one is the most beautiful soap he has ever seen. Of course it's not, but feels good to hear!

Сапунот е  направен со ши путер, козјо млеко и, се разбира, со чиста, природна свила, која стана неизоставна состојка на нашите сапуни.Мирис: Мирисот се вика ’Кафеав шеќер и смоква’, но ни сама не знам зошто. Нема врска ни со шеќер, ниту со смоква (но, како ли смоква воопшто и мириса??!). Ова е уште еден од топ мирисите по који владее вечита помама во светот, и јас морав до го имам. Тој е копија на истоимен мирис од 'Bath&BodyWorks'.
Да ви го опишам е тешко, но наспроти очекуваното, ниту е сладок, ниту тежок. Поточно, по описот тој е мешавина на смокви (?), праски и маракуја. Средни ноти се цветни, додека во базни ноти имаме карамел, ванила, мошус. Ни малку не е сладок, како би се очекувало, тој е нека избалансирана мешавина на слаткасто-свежи ноти.

Fragrance: Can you guess what scent I used for this one? I'm not keeping you think long. It was Brown Sugar & Fig, another very popular scent among soap makers. Interesting, but I don't find it sweet at all. I don't know meaning of its name, considering sugar and fig don't have any particular distinctive scent. What do you think?
It has sweetness, but more tartness, it's bit fruity, bit floral, very well balanced between these.

Овој сапун е наменет за сите типови на кожа, а по мирисот, тој е одличен избор за двата пола.

It's been tricky these days to take good photos. I can not count on sunny days anymore and I'm taking them inside. However, I think these photos are decent and they conjure the real colours up.
Thanks for reading, my friends and have a nice weekend!

Ви благодарам на читањето и до новата ’сапуница’, останете ми добро!


EDITED (26.12.2013): 

Сапун 'Winter Princess' во мини издание
'Winter Princess' mini

Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate),  Ши путер (Sodium Shea butterate), Сончогледово масло (Sodium Sunflowerate)  Сојино масло (Sodium Soybeanate), козјо млеко,  природни пигменти (pigments), мирис (fragrance), природна свила (silk)

read more "'Winter Princess'"

8.12.13

Како ги пакуваме производите! Packaging!

-Како ги пакуваме нашите производи-
- How we pack our products-
While prepraring new blog post on a soap I like,like,like, I want to show you what I've been up to lately and what's been taking my time, energy and efforts
Before I start, I have an announcement to make: I finally have opened my e-shop on my Facebook page.  You can take a look if you like!

Then, I started a web site and it also has been taking me long. 
It's not finished yet, I hope I will able to connect it with the storefront without Facebook intermediating/ directing customers to facebook.


Ok, now back to the subject.
I came up with an idea of packing my soaps into small and bigger sets/ boxes and since I still haven't found any good supplier (I might have found one, we'll see what he's going to offer) for the boxes, I decided to give myself a try.
Every box here was made by me and whilst the small ones are easy-peasy to construct and fold, the big ones are such a pain.

Let me show you first my single soap package:

'Beloved'


'Moonstone'

'Majestic'


'Natural Diva' soaps look differently. This picture is old and since then, I changed the labels and now they look the same as these above.

Of course, I make this one,too

Now, the reason I started this post at first place!
'Diva boxes':

My first set looked like this: 

4 soaps, 4 sugar scrub cubes, 1 solid body butter

And, in details:

many goodies inside


I liked this one


When I managed to get all ingredients (the flavour) and sticks for lip balms, I made some lip balms. Here it is packaging for those:And new sets:
two identicalwith the content:Then, I made a 'Mini Diva Set', containing one soap and one lip balm.
It's such a cutie and it makes an interesting gift
I forgot to take a picture of pink 'Mini set', but apparently, I'm going to make another ones.


And after all, a custom order got me make a specific set, which I called 'All-in-one'.

this one is with two butters- one whipped shea and one solid

I need to give a credit to my favouriteYT channel , when it comes to packaging. That's Sam Donald's and I find it so inspirational. The lady can make just anything!
My small boxes for sugar scrubs, body butters and mini set box, were all  inspired by her work.
However, my lip balm packaging was all mine and I'm little proud of it.
Once, you set up your mind onto making boxes, ideas overflow!

I still have to make new boxes, as the holidays are coming and (I don't know if it's bad or good??!) I'm running out of soaps!

The more boxes I make, the less time for soaping!
If I only could multiplicate myself!

What do you think? Do you have any similar offerings? Do you make sets like these ones and how do they go for you?

This's been pictures heavy post, hope you find it interesting.

Thanks for reading and I'll be back soon with A PRINCESS!read more "Како ги пакуваме производите! Packaging!"

1.12.13

'Impulsive'

“Ни случајно не е за вегани!“
Но сепак, за денес имаме еден специјалитет!
По составот, по изгледот, а се разбира и по неговиот мирис!

'Not for vegans'!
No matter how many restrictions it might have for someone, it's so special to me, by its ingredients, appearance and its fragrance!

природен сапун со ланолин
Кога пред некое време видов колку Ксенија е задоволна од употребата на ланолинот во сапуните, јас решив дека морам да го пробам. Ланолинот и самата сакав да гo набавaм, но листата на неопходни и сакани суровини секогаш ми е подолга од можностa.
Но, најпосле и ланолинот дојде на ред. Ксенија беше окинувач, за да оваа состојка се избори за самиот врв на приоритетите.

A while back, Ksenija was so thrilled with her lanolin soap, that my desire for it had dramatically evolved from the latent and somewhere- at- the - bottom wish list, to its top. I had read about lanolin before and always had wanted to try it, but since my list is always longer than my budget can endure, somehow I had always put it astray. Since recently, when I finally got it! Lanolin is not only great  moisturizer and natural emollient, I was amazed by the fact it actually can trap water into your skin and keep it there, even after you wash your skin. That's the reason why it's so widely used for baby, pregnant women, even lipsticks, eye- shadows and the list goes on.  If you're interested to read more, visit this link, (Ksenija's post is in Serbian) where I found many interesting facts about lanolin.
I took the photo bellow to show you how it looks. It's a wax, so it's viscous, thick and the smell is really specific.
For this soap recipe, which contains also cocoa butter, goat milk and lard, I added lanolin at 2%. 
I will probably share my impressions on the soap properties on my Facebook page, once I try it.

my last order was extended with this skin loving 'caramel'
- LANOLIN
Ланолинот потекнува од овчи влакна и го нарекуваат “овчи восок“.  Тој и је восок, а  служи како заштитна баријера на кожата, која го спречува губитокот на влагата. Еве го на сликата десно, која што ја направив за да ви го покажам. Ланолинот наликува на карамела, и по боја и по вискозност и има специфичен мирис, кој не можам да го опишам.  
Но, она што е побитно, е да тој, по состав, е сличен на липиди кој потекуваат од 
површинскиот слој на човечката кожа, кој е составен од холестеролот и неговите деривати, како и слободните масти. Овие липиди ја имаат клучната улога при контролата на влажност на нашата кожа.  Во нормалните околности, водата постојано испарува од нашата кожа, а тоа е причина зошто мора постојано да се надоместува. Ако се не надокнадува од внатрешните слоеви на кожата, таа станува сува, груба и испукана.  Ланолитот на кожата создава полу-пропусна бариера, што значи дека дозволува кожата да е “слободна“, а истовремено, бариерата ја чува од надоврешните фактори. 
Но сепак, најинтересна чињеницa ми беше што ланолинот го тоа прави и ако ја измијете кожата, бидејќи е “заробен“ од внатре.
Во денешните козметички препарати се користи во разни креми за омекнување и заштита и е популарна состојка во производи како што се кремите за деца и бремените жени, во 'aftershave' производите, во сапуните, кармините и сенките за очи и листата продолжува.
Ксенија го исто така убаво опиша во овој  пост.
Првиот наш сапун кој е произведен со оваа состојка  е токму овој. Еве го сместен во “кревет“


Трошките кои се гледаат на врвовите се всушност обоен  шеќер, кој ќе се истопи или испере со првото користење. Тие се само декоративен елемент.
Blue speckles on the top are coloured sugar.'Impulsive' - зато што така е драматичен, каприциозен, затоa што мириса како да ве повикува да го грабнете и не пуштате!
Покрај ланолинот, тука се козјото млеко, свинската маст и свилата.  Од другите состојки додаден е и какао путерот, така да овој сапун е прав избор за исклучително сува кожа, посебно во зимскиот период.

I see this soap as dramatic, whimsical, unique, unusual, droll, and overall, it smells so goooood as if it screamed: 'Grab me'! That's how it has become: 'Impulsive'!

Мирис:  Овој мирис е омилен кај некои мои пријатели, кои му се восхитуваат. Ако знаете како мириса 'Love Spell'  од 'Victoria's Secret', тогаш се ви е јасно. Ова е токму тој, светски познат парфем.

Навистина е единствен, тотално овошен (портокал, мандарина, вишна, праска, со додадени цветни ноти на јасмин), весел, слаткасто-кисел, силен, но не тежок, мирис за сите сезони. Од сите елементи во него, не се осеќа ниту еден поединечно, но целиот е комплексна мешавина, која го прави просто волшебен!
The fragrance: I think there is no point of describing 'Love Spell' by 'Victoria's Secret', so many of you know it-  fruity, tart, cheerful, enticing, unisex-  I would say all-seasons- fragrance. Иако ланолитот го потемнува сапунот, јас сум задоволна како тој испадна. Боите се и сега прекрасни и изгледаат уште подраматично!

Се надевам дека ви се допаѓа и на вас!I think lanolin made the colours darker than they were originally, but they are still fine, giving the soap even more dramatic look.
I'm pretty happy with it and I hope you like it, too!
Wish you all happy beginning of the new working week!
Сраќно во новата работна недела и поздрав!

NEXT DAY EDIT:   Just one collage of shaped soaps and a note.


My fragrance oil is actually named 'Loving Hex', which I thought it might be 'Love Spell', by the description of 'Love Spell' I had found on internet.  Then, yesterday, before I published my post, I went out and came around to a perfume shop. I grabbed 'Love Spell' and it was it! I was right, my fragrance oil was a great dupe! But, somehow, I never saw this fragrance purple. The original is bottled in purple and that was not how I feel it should look like! The mandarin note, which predominates, I hardly see as purple. When creating my soaps, I always choose my colours based on the fragrance, ingredients and design. I don't believe I would have chosen purple even if I had known beforehand that original was purple. What do you, who know this fragrance, think?


Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate)Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Свинска маст (Sodium Lardate), Ланолин (Lanolin), Сојино масло (Sodium Soybeanate), козјо млеко,  природни пигменти (pigments), мирис (fragrance), природна свила (silk)read more "'Impulsive'"