head

27.12.13

'Pralina' & 'Milk'

'PRALINA'

За сите лубители на чоколадо, еве едно беспрекорно, со нула калории! 
Во него можете да уживате без грижи, колку што сакате. 
А ово чоколадо има вкус на пралина, или ’Ресана’, ’Јафа’, кој што повеќе сака.
Та-да-да-да- ’Пралина’
И пралина во модла:


Сега најјасно ќе видите како ванилата ја потемнува бојата на сапунот.
Во модлата и веднаш по сечењето, бојата е карамел.....


веднаш по сечењето
.....а потоа малку потемно

во следната фаза е потемно од карамел...


А сега (првата и сите слики отука надолу) е како право чоколадо.


Како изгледа, така и мириса!

Сакате повеќе чоколадо со млеко или јогурт?
Во овој случај е исто, затоа што ово чоколадо ги содржи двата.
Се разбира, и какао путер. Какво чоколадо би било без него???
Сапунот е богат со какао путер, а со козјото млеко, јогуртот и свилата, тој је погоден и за сува кожа. 
Сапунот кој ќе ве милува со своите состојки и који ќе ви ги разбуди сетилата со својот опоен мирис.
Секако, ако сакате да го испробате како тестер, овој пат колаче, еве ја ’Пралина’ мини


ВНИМАНИЕ: НЕ Е ЗА ЈАДЕЊЕ!


Вметнатите делови (срцињата и полњењето за мини сапуни) се направени од глицеринска база за сапуни. Ние такви бази не користиме за правење на сапуни, бидејќи, по квалитет тие не можат ниту да се приближат до сапуни правени рачно ’од А до Ш’, по природни пат. Тука се ставени како декоративен елемент.

Состав / Ingredients:  Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), козјо млеко (goat milk), јогурт (yogurt), природни пигменти (pigments), мирис (fragrance), природна свила (silk)

'MILK'

Вториот сапун е на прв поглед сосема различан од ’Пралина’. Тој нема мирис, ниту боја, но зато има 100% козјо млеко, многу какао путер и маслиново масло. Всушност, тие се слични по својот состав, освен што ’Милк’ е наменет за оние со исклучително осетлива кожа.
Она што го разликува од нашите други сапуни за чувстителна кожа е процентот на екстра девственото маслоново масло, кое се смета за најблаго за тој тип на кожа. Во овој сапун го има повеќе од 50%. Поради таа причина и намалениот процент на кокосово масло, пената ќе биде поблага, покрамаста, а сапунот понежен за оние што патат од разни кожни аномалии и проблеми. Секако, и со намалената пена, нашите сапуни пенат и негуваат многу подобро од оние ’рачно правени сапуни’, кои се направени од готова сапунска база, во која е додадено млеко во прав.
'Milk' во модла:Кај овој сапун, како што гледате, нема ништа 'fancy', е без бои и мириси , но баш пораиди тоа, мене ме воодушевува.
Веќе знаете од минатите постови колку козјото млеко ја негува кожата, како ја омекнува  и колку е погодно за сите типови. Од друга страна, какао путерот, со кој сапунот обилува е екстра додаток, кој го чини сапунот исклучително нежен. Сите негови сосотојки се вкомпонирани да овој сапун ви биде најдобар избор, ако имате сува, и/или осетлива кожа.Сапунот кој освојува со својата едноставност, предобри состојки, мазна текстура и беспрекорна белина која ве мази, чисти и негува.
Го нареков 'Milk' бидејќи највеќе ме асоцира на млеко- бел е и содржи 100% млеко во својот состав.
Дали се спремате за празниците?
Ако сеуште не сте одбрале подарок за вашите пријатели и роднини, завирете во нашата е-продавница, има за секого понешто!
Убав викенд и добар предновогодишен провод !


Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate), Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Сончогледово масло (Sodium Sunflowerate), козјо млеко (goat milk), Titanium-dioxide.Hello my dear readers,
You must be enjoying the holiday season and probably don't think much of soap, but my work for this year hasn't been done yet! I'll be short this time, not wanting to take much of your holiday time!
I hope everyone had a wonderful Christmas day, fulfilled with love, joy and happiness! 
For those who don't know, we celebrate it by Julian calendar, on 6.Jan (7.Jan is the Christmas), so we are still in the pre-holiday moods. 
Back to soaps now.
This time, two soaps to present.
They are actually more alike than it looks. 
They both contain goat milk, but 'Milk' has it at 100%, both have cocoa butter and lot of extra virgin olive oil. 
'Pralina' smells like Chocolate&Orange, 'Milk' is fragrance free. 
For the first time, I used M&P base for the embeds, it was kind of fun, but I think I will stick to my CP soap :-)  I also tried to show the gradient darkening of 'Pralina', which now looks like a real chocolate. The original colour was caramel like and it didn't suit it well!

I'm not sure whether I can make it to publish more posts this year, but just in case I don't- 
I wish you all HAPPY NEW YEAR 
May you all have health, love, full bank accounts and all kinds of welfare!

10 comments:

 1. Maja, both soaps look good enough to eat :)
  The pralinas are so perfect, difficult to believe it's soap! Love the delicateness of your Milk soap, so pure and white! Congratulations, Maja!
  I will have to make some chocolate today, it's difficult to resist to such temtpations :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oh please, don't! Whenever you make some of your cakes, I get hungry!

   Delete
 2. Beautiful soaps, Maja! They look delicious and must smell divine!

  Hope you're having a wonderful holiday season, and may your new year be an amazing one! :-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Silvia! If you like a real chocolate scent, then 'Pralina' is that one!
   Thanks for your wishes, I hope we all have amazing next year! Have a fun and good spirit! From all people I know, you're the first one to start 2014!

   Delete
 3. Happy New Year to you too dear Maja, wishing you a wonderful Christmas with your family! These soaps look good enough to take a bite out of...especially those chocolates! I love the stark whiteness of the milk soap, it's perfect.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks dear, I usually don't like this time of the year, it's crowded everywhere and you can not even drive through the city. Hihi, I suppose it has to do something with my age, teenagers don't really mind traffic jam.
   Hubby took one of little choco soaps last night and he said:'Someone will definitely take a bite', they look and smell so real!
   I also like the simplicity of 'MIlk', I like white soaps, even when they are plain.

   Delete
 4. Mmm, you're making my mouth water with your delicious looking Pralina soap Maja. The embeds are so cute! The name "Milk" is such a great name, and the soap reminds me of snow that's just fallen around this time of year before it gets any footprints in it. So pretty.

  Hope you have a wonderful rest of the holiday season and I look forward to your beautiful creations in the new year.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yes Monica, I think I will have to put a not- DO NOT EAT! As I said, if hubby didn't live with a soap maker, he would be the first one to taste it.
   Thanks for your wishes Monica, I also want you to have wonderful and prosperous new year! With lots of soaps, of course!

   Delete
 5. Both soaps are beautiful, Maja! The Praline soap sounds fantastic, and I love the swirls. The minis look perfectly edible! And "Milk" looks so creamy and pure. Have a happy New Year!

  ReplyDelete

Thanks for your comment