head

10.12.12

"CHAMOMILE FIELDS"

Овој сапун пристигнува токму за сезоната која штотуку започнува!
Да ли сте за камилица со цеден лимон и лимета?

Иако мириса на камилица и содржи мелени цветови од камилица, за благ пилинг, овој сапун е направен со 100% козје млеко. Небото мириса на комбинацијата лимон- лимета и целата зимска комбинација за да ве згрее е тука.
Но, да видиме што е тоа што "Diva Soap" искористи во овој сапун?
Сите наши сапуни содржат многу повеќе одколку е потрбно да се направи добар сапун. Во принцип, сапун може да се направи од комбинација на само неколку врсти на масла, но ние решивме  постојано да нудиме дополнителна вредност на нашите сапуни, за што поквалитетна нега.
Така, во овој сапун поред основните масла, ставивме и масло од бадем, како и ши путер. За овие масла веќе зборувавме во описи на нашите претходните сапуни, а сите тие луксузни состојки кои се право богатство за нашата кожа, ќе ги спомнеме пак, кога на ред ќе дојдат таканаречените 'stay on' производи, т.е. оние кои се стават на кожа, да таму и останат (путери, креми, лосиони). Листата на сите состојки на овој сапун, можете да ја погледнете подолу.
Овој сапун е креиран да  неговите состојки ви го пружат свиленкастиот допир од млеко и нежна масла и путери, благиот пилинг од мелени цветови на камилица, мирис кои ќе ве опушти и изглед кои ќе ве разведри во снежните и ладни зимски денови.

Состав (Ingredients): Маслиново масло (Оlea Europaea), Кокосово масло ( Cocos nucifera), Палмино масло (Elaeis guineensis), Натриум-хидроксид (Sodium-hydroxide- saponifying agent), Козје млеко (Goat milk), Рицинусово масло (Ricinus communis),  Ши путер (Butyrospermum parkii), Бадемово масло (Prunus amygdalis dulcus), Ладно цедено сончогледово масло (Cold pressed Helianthus annuus Seed Oil), пигменти (pigments), мирис (fragrance).


Се надевам дека ви се дoпадна уште една приказна од "Diva Soap" работилницата!
Ви посакувам топло расположение и топла купка!
Следниот сапун кои што ќе ви го представиме е "брат сапун" на овој, затоа останете со нас да го видете....

12 comments:

 1. Maja bravo! Ovaj sapun sapun izgleda fantasticno!

  ReplyDelete
 2. I love this soap SO, SO much! You did an amazing job--it's so pretty! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Amy for your nice words! I'm really glad that you like it!

   Delete
 3. This one is gorgeous, too, Maja! "Chamomile Fields" is the perfect name for it. This is such a beautiful landscape soap!

  ReplyDelete
  Replies
  1. After two of a kind, I think I've had enough of landscape soaps!Thanks Jenny for stopping by and liking my soaps!

   Delete
 4. Thank you,Roxana!And thanks for looking through my blog,too!

  ReplyDelete
 5. what a beautiful soap Maja! Brava!

  xoxoxo
  Adina

  ReplyDelete
 6. Thank you Adina, for stopping by and commenting on my soap!

  ReplyDelete
 7. Iako je ovaj sapun davno napravljen, ja ga tek sad vidim i mogu da kažem da sam oduševljena njegovim dizajnom. Potseća me na Vangoga, na taj pravac u slikarstvu. Lepota je neprolazna! Šta da kažem, se da ćutim i da gledam!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Uh Darinka, daleko sam ja od njega- doduše, imam neke impresionističke kreacije, LOL!
   Ipak, hvala ti mnogo, baš znaš da uputiš kompliment.
   Inače, na stranici 'Galerija' imaš sve sapune prikazane na blogu, pa ako želiš, 'prelistaj'.

   Delete

Thanks for your comment