head

7.12.12

"DIVA'S DESSERT"

Кога  правите сапун, обично го правите со одредена намена, но за непознати клиенти и  бирате состојки кои ќе пружат максимална нега, како и уживање за сите сетила
Ова е еден од двата сапуни, кои од почетокот имаа својата дестинација, а состојките беа дефинирани само по моја желба да го направам сапаунот кој првин мене ќе ме восхити со својот состав, изглед и мирис.
Долго размислував што и како да направам за да сапунот остави впечаток на сите кои ќе го видат и пробат.


Со бескрајно задовослтво ви го представувам еден од двата сапуни кои што отпаутваа во Финска и Белгија за да бидат тестирани од искусни сапнуски мајстори: "Diva's Dessert"!

Како е дочекан во Белгија и Финска, можете да погледнете на блогот на Наталиа од Белгија и  на блогот на Марика од Финска. Марика ја организираше ова размена и јас сум и за тоа многу благодарна. Ние го ово работиме со страст и затоа нам ни е огромно задоволство да тестираме туѓи, и да ги праќаме нашите сапуни на тестирање и проби.Можеби овој сапун вистински личи на некој чоколаден десерт, а со избор на неговите состојки, јас се потрудив уште повеќе да ве подсеќа на чоколадна торта.


Тука е, најпрвин екстра девственото маслиново масло, потоа какао путерот, како и какао во прав, но каква торта би била таа без млеко. Овој сапун содржи 100% козјо млеко, наместо вода.
Козјото млеко се смета за едно од најздравите млека за човечка исхрана. Tоа содржи некои витамини повеќе отколку кравјото, а и побргу се вари. Млекото е совршено избалансирана и изразито  богата намирница.
Во сапун, козјото млеко ги остава своите минерали, витамини и протеини. Добро, можеби не сите, со оглед на хемиската реакција помеѓу млекото и натриум-хидроксидот, но оние што остануваат, го чинат овој вид на сапун најбаран и најдобар за сите
типови на кожа и сите вкусови. 

Некои од бенефитите кои ги дава козјото млеко во сапун се:
- докажано е дека ги намалува акните на кожата
- намалува воспалениа,како и ја омекнува сувата и оштетена кожа
- помага на редуцирањето на брчките и го одлага стареењето
- со своите алфа-хидрокси киселини,го разбива ‘лепакот‘ кои ги држи мртвите клетки на површината на кожа и ги отстранува.
За сите овие, или барем за некои од нив, знаеше уште Клеопатра, која се бањала во козје млеко за да кожата и биде млада, цврста и негувана.


За да биде овој сапун права имитација на торта, тој не само што тако изгледа, тој така и мириса! Од него се шири опоен мирис на право чоколадо, додека зелените ливчиња мирисат на нане. Да ли го знаете  познатиот бренд на чоколади со таа комбинација?
Боите на овој сапун се зелен и жолт пигмент.

Мене ми е стварно овој сапун меѓу поомилените! Толку добро мириса и толку убаво негува! 
Морате да ја пробате ова ‘чоколадо‘, ЕДИНСТВЕНО ШТО НЕ ГОИ!


Состав (Ingredients): Eкстра девствено маслиново масло (Extra Virgin Оlea Europaea), Кокосово масло ( Cocos nucifera), Палмино масло (Elaeis guineensis), Натриум-хидроксид (Sodium-hydroxide- saponifying agent), Козје млеко (Goat milk), Какао путер (Theobroma cacao), Бадемово масло (Prunus amygdalis dulcus), Рицинусово масло ( Ricinus communis ), Ладно цедено сончогледово масло (Cold pressed Helianthus annuus Seed Oil), какао прав (Cocoa powder), пигменти (pigments), мирис (fragrance).


А note for my soapy, blogger friends around the world: I know guys, you had already seen this soap (and some others I'm about to present here), but I need to introduce what I have been doing to Macedonian readers. Sorry if you haven't enjoyed reading my blog so far, without presenting any novelties, but this blogging thing is so work&time consuming. I promise I'll be back to work soon again!
Marika, thanks for giving my soaps a chance to fly so far away from me, I'm sure our little swap is just their first adventure and I'm looking forward to participating in all soap swaps in the future. Natalia, thank you for being a part of this swap, it came in right time, as we'd had a deal to swap our soaps earlier. Girls, I've been enjoying your soaps and will be featuring on them soon!
Love you all, wherever you are on the globe and thank you for understanding! 2 comments:

  1. This totally looks like a rich, decadent dessert! Great pictures, and I love the leafy swirls!

    ReplyDelete
  2. Taking pictures is definitely something I should improve. I always like your photos and many others' ,but rarely mine :(
    Anyway,thanks for your nice words!

    ReplyDelete

Thanks for your comment