head

25.12.12

Од земјата на "Exit" и лековитите бањи и планини - From the country of "Exit" festival and therapeutic mountains and spas- Serbia

Од Србија ми пристигнаа сапуните од уште една моја пријателка.Со неа се запознав и лично. Пред да се сретнеме, јас и Гоца сме се "гледале" на еден друг блог, кај нашата заедничка сапунска пријателка Ксенија, а потоа решивме да се контактираме и запознаеме.
From Serbia, I received soaps made by another of my friends. I had been seeing Goca's comments on Ksenija's blog and after short time we decided to meet up. That's how I met Goca in person.
Гоца е пасиониран сапунски уметник и обожава да експериментира со разни додатоци и состојки. Гоца го води својот блог "Мој сапун..." (можете да го погледнете) и со неа до сега неколку пати разменивме сапуни. Овој пат ви ги представувам двата нејзини сапуни.
Goca is a passionate soapmaker and she loves to make soap experiments with different additives and ingredients. So far, we have swapped our soaps several times. This time I present to you two of hers.



Покрај многуте слични и исти состојки кои ги користиме за сапуни, Гоца прави сапуни и со состојки кои ние во "Diva Soap" работилница уште не сме  ги испробале, како што се морската сол, копривата, пивото, и  некои други.Овој пат, од Гоца ми стигнаа сапуни со морска трева (се разбира покрај основните сапунски состојки), и еден со кокосово млеко какао путер и овес и куркума како колорант.
Beside many same ingredients we use, Goca makes soaps with some ingredients, which I  haven't tried yet, such as sea salt, nettle, beer and others. This time, Goca sent me a soap with the sea weed (left on the picture) , which I havn't tried in soap (nor anywhere else, lol) and one with coconut milk, oatmeal and turmeric powder (as a colorant)


Сапунот со морска трева  прв го сместив во бањата, бидејќи сакав да го испробам пилинг ефектот на тревата, но и да го намалам целулитот (ха,ха!)! Се разбира дека се шегувам, но за морската трева навистина се вели дека има поволно дејствије на целулитот. Не можам да трврдам дека е така, бидејќи во бањата имам премногу сапуни на тестирање и морам да признам дека не сум верна на ниту еден од нив! Новите постојано ме привлекуваат и никогаш не постои (барем за мене) лош избор! Едноставно, во сите подеднакво уживам! 
Сапунот прави прекрасна пена и се чувствува масирачки ефект од тревата, а мириса на чисто, на бебешко, на крема. Одличен сапун за лека ноќ, да си го истријете телото со морска трева, а потоа да го намачкате со омилениот природен лосион.
The soap with the sea weed was the first one I grabbed to move to my bathroom, since I wanted to feel the peeling effect of the sea weed and to reduce my cellulite (ha,ha). I'm joking, of course, but the sea weed is told to be efficient anti-cellulite agent. 
This soap's suds is wonderful and the weed makes a gentle massage, and the scent is baby-like, or like clean bad sheets.Great soap for sweet dreams, before you treat yourself with some natural body butter. 
Во Гоцините сапунски мајстории сум се уверила и од порано, но секој пат кога ќе направи нови, јас сакам по едно парче за мене!
Ти благодарам Гоцо што одвојуваш по некое парче од твоите прекрасни ракотворби за моето задоволство!
I have felt on my skin Goca's masterwork earlier, but every time she makes a new soap, I'd like to have one for myself.
Thank you Goca, for saving some of your beautiful handcrafted goodies for me and my pleasure!

Се надевам дека ви се допадна и овој пост од рубриката "SOAP WORLD WIDE"! 
Останете со нас да видите уште сапуни од "DIVA SOAP" работилница и од целиот свет!


6 comments:

 1. Nice soaps you got there, Maja!
  I like to read Gordana's experiments with natural ingredients! Love the rustic look of her soaps too!
  I would have chosen the same sea weed soap, as I haven't tried yet this in soap!
  Enjoy these lovely soaps, especially because they come from Serbia and from a good friend!

  ReplyDelete
 2. mmmm... I love Goca's soap! Thanks for English version!

  ReplyDelete
 3. Maja, sta reci nego jedno veliko HVALA! Ne samo za ovaj prikaz nego za sav podstrek, energiju, razmenu informacija i druzenje.Iskreno se nadam da ces uzivati u ovim sapunima. Puno pozdrava i ocekujem da se vidimo uskoro! Goca

  ReplyDelete
 4. I just love to use your soaps, ladies! The more I get, the more happier I am. What to say, soapholic person I've become!

  Goco, ne zahvaljuj mi, hvala tebi na sapunima i jos vise na iskrenom prijateljstvu koje mi pruzas.

  ReplyDelete
 5. Both of those soaps sound fantastic, great job Goca and lucky Maja!!! I love the way your attach the country's stamp to the picture too, that's so great! I'm intrigued by the seaweed one, I've been wanting to try an ocean water and seaweed bar, but I just need to get down to the beach to collect the ingredients :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. If you do, let us know. I'm curious to see how the seaweed is supposed to be prepared for soap (or, am I wrong?)
   Do you use it for cooking,or so?

   Delete

Thanks for your comment