head

1.12.13

'Impulsive'

“Ни случајно не е за вегани!“
Но сепак, за денес имаме еден специјалитет!
По составот, по изгледот, а се разбира и по неговиот мирис!

'Not for vegans'!
No matter how many restrictions it might have for someone, it's so special to me, by its ingredients, appearance and its fragrance!

природен сапун со ланолин
Кога пред некое време видов колку Ксенија е задоволна од употребата на ланолинот во сапуните, јас решив дека морам да го пробам. Ланолинот и самата сакав да гo набавaм, но листата на неопходни и сакани суровини секогаш ми е подолга од можностa.
Но, најпосле и ланолинот дојде на ред. Ксенија беше окинувач, за да оваа состојка се избори за самиот врв на приоритетите.

A while back, Ksenija was so thrilled with her lanolin soap, that my desire for it had dramatically evolved from the latent and somewhere- at- the - bottom wish list, to its top. I had read about lanolin before and always had wanted to try it, but since my list is always longer than my budget can endure, somehow I had always put it astray. Since recently, when I finally got it! Lanolin is not only great  moisturizer and natural emollient, I was amazed by the fact it actually can trap water into your skin and keep it there, even after you wash your skin. That's the reason why it's so widely used for baby, pregnant women, even lipsticks, eye- shadows and the list goes on.  If you're interested to read more, visit this link, (Ksenija's post is in Serbian) where I found many interesting facts about lanolin.
I took the photo bellow to show you how it looks. It's a wax, so it's viscous, thick and the smell is really specific.
For this soap recipe, which contains also cocoa butter, goat milk and lard, I added lanolin at 2%. 
I will probably share my impressions on the soap properties on my Facebook page, once I try it.

my last order was extended with this skin loving 'caramel'
- LANOLIN
Ланолинот потекнува од овчи влакна и го нарекуваат “овчи восок“.  Тој и је восок, а  служи како заштитна баријера на кожата, која го спречува губитокот на влагата. Еве го на сликата десно, која што ја направив за да ви го покажам. Ланолинот наликува на карамела, и по боја и по вискозност и има специфичен мирис, кој не можам да го опишам.  
Но, она што е побитно, е да тој, по состав, е сличен на липиди кој потекуваат од 
површинскиот слој на човечката кожа, кој е составен од холестеролот и неговите деривати, како и слободните масти. Овие липиди ја имаат клучната улога при контролата на влажност на нашата кожа.  Во нормалните околности, водата постојано испарува од нашата кожа, а тоа е причина зошто мора постојано да се надоместува. Ако се не надокнадува од внатрешните слоеви на кожата, таа станува сува, груба и испукана.  Ланолитот на кожата создава полу-пропусна бариера, што значи дека дозволува кожата да е “слободна“, а истовремено, бариерата ја чува од надоврешните фактори. 
Но сепак, најинтересна чињеницa ми беше што ланолинот го тоа прави и ако ја измијете кожата, бидејќи е “заробен“ од внатре.
Во денешните козметички препарати се користи во разни креми за омекнување и заштита и е популарна состојка во производи како што се кремите за деца и бремените жени, во 'aftershave' производите, во сапуните, кармините и сенките за очи и листата продолжува.
Ксенија го исто така убаво опиша во овој  пост.
Првиот наш сапун кој е произведен со оваа состојка  е токму овој. Еве го сместен во “кревет“


Трошките кои се гледаат на врвовите се всушност обоен  шеќер, кој ќе се истопи или испере со првото користење. Тие се само декоративен елемент.
Blue speckles on the top are coloured sugar.'Impulsive' - зато што така е драматичен, каприциозен, затоa што мириса како да ве повикува да го грабнете и не пуштате!
Покрај ланолинот, тука се козјото млеко, свинската маст и свилата.  Од другите состојки додаден е и какао путерот, така да овој сапун е прав избор за исклучително сува кожа, посебно во зимскиот период.

I see this soap as dramatic, whimsical, unique, unusual, droll, and overall, it smells so goooood as if it screamed: 'Grab me'! That's how it has become: 'Impulsive'!

Мирис:  Овој мирис е омилен кај некои мои пријатели, кои му се восхитуваат. Ако знаете како мириса 'Love Spell'  од 'Victoria's Secret', тогаш се ви е јасно. Ова е токму тој, светски познат парфем.

Навистина е единствен, тотално овошен (портокал, мандарина, вишна, праска, со додадени цветни ноти на јасмин), весел, слаткасто-кисел, силен, но не тежок, мирис за сите сезони. Од сите елементи во него, не се осеќа ниту еден поединечно, но целиот е комплексна мешавина, која го прави просто волшебен!
The fragrance: I think there is no point of describing 'Love Spell' by 'Victoria's Secret', so many of you know it-  fruity, tart, cheerful, enticing, unisex-  I would say all-seasons- fragrance. Иако ланолитот го потемнува сапунот, јас сум задоволна како тој испадна. Боите се и сега прекрасни и изгледаат уште подраматично!

Се надевам дека ви се допаѓа и на вас!I think lanolin made the colours darker than they were originally, but they are still fine, giving the soap even more dramatic look.
I'm pretty happy with it and I hope you like it, too!
Wish you all happy beginning of the new working week!
Сраќно во новата работна недела и поздрав!

NEXT DAY EDIT:   Just one collage of shaped soaps and a note.


My fragrance oil is actually named 'Loving Hex', which I thought it might be 'Love Spell', by the description of 'Love Spell' I had found on internet.  Then, yesterday, before I published my post, I went out and came around to a perfume shop. I grabbed 'Love Spell' and it was it! I was right, my fragrance oil was a great dupe! But, somehow, I never saw this fragrance purple. The original is bottled in purple and that was not how I feel it should look like! The mandarin note, which predominates, I hardly see as purple. When creating my soaps, I always choose my colours based on the fragrance, ingredients and design. I don't believe I would have chosen purple even if I had known beforehand that original was purple. What do you, who know this fragrance, think?


Состав / Ingredients: Сапонифицирани масла/ Saponified oils - Maслиново масло (Sodium olivate), Кокосово (Sodium Cocoate), Палмино (Sodium palmate), Рицинусово (Sodium Castorate)Какао путер (Sodium Cocoa butterate), Свинска маст (Sodium Lardate), Ланолин (Lanolin), Сојино масло (Sodium Soybeanate), козјо млеко,  природни пигменти (pigments), мирис (fragrance), природна свила (silk)14 comments:

 1. I love the design and colors of this soap! Did you put a divider in the center to create 2 neat columns of "scales"? What did you use to get that gorgeous blue? I have also been curious about lanolin but I think it might smell too "sheepy"?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks, Silvia! No, I didn't use a divider. I poured the batter in a faux-funnel manner, in 4 different spots (two on the one end and two one the another end of the mould). Honestly, I didn't believe it was going to be that perfectly divided in half.
   Blue is peacock blue pigment, the same one I used in 'Beloved' (http://divasoap.blogspot.com/2013/11/beloved.html) and the 'Moonstone' (http://divasoap.blogspot.com/2013/10/moonstone.html), but in this particular case, it got darker. I mentioned in the post that I think lanolin had made the colours darker.
   Lanolin smells somewhat 'animal', but you don't smell it, not even in the batter. I added cocoa butter, as well and I really couldn't detect lanolin itself. Needless to say that there is no hint of it in the finished, scented soap.

   Delete
 2. Wow Maja, another awesome soap! What do you use for coloring your soap? These colors are so vibrant and beautiful!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Renata, I'm happy with this one so much! But please, save your words, I made a soap the other night and was wondering:' God, have I ever made the most beautiful soap?', and the hubby was like:' This is the most wonderful soap I have ever seen!' (he's seen many, and of course, all mine)!
   Generally, I use oxides, ultramarines, micas. I got my pigments from Germany and Austria. Please, e-mail me, if you need more detailed info.

   Delete
 3. Wow, Maja! Difficult to find the words to describe this unique soap of yours! It looks special and I like your palette of colors! What about lanoline: wow, I will have to try it once in a soap too, I am really curious about it!
  Congratulations, Maja, your soaps are more and more beautiful!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oh dear, thanks! Lanolin is a promising ingredient, not only for soaps, but for butters and creams,too. I need to try it in some of these.

   Delete
 4. Stunning, Maja! I thought at first that you must have used a divider, too, to get such perfect halves, but I see in the comments that you did two faux funnel pours on each end of the mold. What a great idea - the effect is so gorgeous! The little shaped soaps are beautiful, too.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Jenny! I suppose I had a 'lucky hand' with these perfect halves, but yes, the effect is so neat and unusual. I like little soaps, they are so fun and cheerful and more beautiful live!

   Delete
 5. Aaaah, nisam znala da sam te toliko zaintrigirala, ali drago mi je! Totalno obožavam lanolin! Super ti je swirl, jedan od najlepših koje sam do sad videla! Inače, kad ispunim prodajnu kvotu koju sam sebi zadala, Love Spell mi je na sledećoj nabavnoj listi. Imam kremu i ne šta znam, ja miris ne zamišljam baš u ljubičastim tonovima. Meni je u glavi kombinacija narandžasto-žuto-roze. Tako nešto. Ili neke pastelene boje.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hvala ti draga Ksenija, da znas da mi znaci tvoj kompliment! Ti si mi 'probila led' sto se tice lanolina, tvoje odusevljenje me je samo 'poguralo' da ga istisnem u prvi plan kad je sastavljenje liste za nabavku doslo na red.
   Dakle, nisam jedina kojoj ljubicasta ne ide sa ovim mirisom! A i to me posebno raduje! Sto ne ide, ne ide, pa billo i 'VS'!
   Iskreno receno, iako je vockast, moja verzija mirise jako upecatljivno, opije te na prvi njuh, zato su meni isle neke jace boje, ali narandzasta neizostavno! Sve u svemu, predivan je, ma kakve izabrala (pa makar i ljubicastu)

   Delete
 6. I love the design of the soap Maja, it's super cool! And the colours really pop, it's a wonderful thing to have when the weather is so dreary out. You certainly know how to choose colours that work beautifully with each other. I wish once again we had smell-o-vision because I would love to get a whiff.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks,Monica for your compliments! It's easy to get picture of how this one smells like: just go to the nearest perfume store and look for 'Love Spell' by Victoria's Secret'- and that's it!

   Delete
 7. Maja this soap is gorgeons Indeed. Botha the swirl and the colours are a Great success! I Will try this method...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Valerie, glad you like it. I must admit, I got this swirls almost randomly, but I know what I was doing, so it wasn't tough to recreate it.
   As I said in my latest post, seeing others' doing this techinque (or similar) , I remembered I had told myself I need to repeat this design. That's how I decided on Femina 2 design.
   Looking forward to seeing yours!

   Delete

Thanks for your comment